قضاتی که احکام جایگزین حبس صادر کردند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:37 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۴۵۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: قوه تلاش می‌کند نگاه و سوگیری قضات را به سمت استفاده از ظرفیت‌هایی که در قانون مجازات برای جایگزینی مجازات حبس آمده تغییر دهد و آن‌ها را تشویق کند که از رویه‌های قدیمی و سنتی فاصله بگیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مراسم اختتامیه دومین جشنواره آرای برتر مجازات جایگزین امروز یکشنبه با حضور قضات منتخب و اعضای هیئت داوران در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه برگزار شد.

محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این مراسم اظهار کرد: از سه دهه گذشته توجه علمای حقوق کیفری و جرم‌شناسی در کشور در حوزه اصلاح و تربیت جدی‌تر از گذشته متوجه مکانیسم‌های اصلاحی و ارفاقی شده است؛ برای صورت گرفتن این اقدام قانونگذار در سال ۹۲ با تدوین قانون مجازات اسلامی، نهاد‌های مختلفی را معرفی کرد و محاکم را ملزم کرد از آن‌ها استفاده کند.

او افزود: با توجه به متن و نص صریح قانون که به اختیار دادگاه‌ها در خصوص این ساز و کار تأکید دارد، قانونگذار به عقلانیت قضات ما در محاکم اعتقاد کرده و آن‌ها را مختار کرده تا در مواجهه با هر جرم و مجرم، از یکی از این مکانیسم‌ها استفاده کند؛ هدف قانونگذار این است که نگاه قضات را به اصلاح و تربیت و بازاجتماعی کردن مجرمین معطوف کند.

الفت ادامه داد: سیاست کیفری از سمت مجازات، سالب آزادی مجرم به سمت سیاست کیفری ترمیمی با رعایت مصالح اجتماعی و حضور نفوس به‌خطا رفته در خانواده‌ها و جدا نشدن از مسئولیت اجتماعی آنها، تغییر مسیر داده است.

او تأکید کرد: در سیاست‌های ابلاغی قوه قضائیه از سوی آیت‌الله رئیسی، کاهش زندانی‌ها به اشکال مختلف به بدنه قوه قضائیه ابلاغ شده است و این قوه تلاش می‌کند نگاه و سوگیری قضات را به سمت استفاده از ظرفیت‌هایی که در قانون مجازات برای جایگزینی مجازات حبس آمده تغییر دهد و آن‌ها را تشویق کند که از رویه‌های قدیمی و سنتی و روش‌هایی که در صدور احکام جاافتاده، سطح کار را بالا ببرد.

معاون اجتماعی قوه قضائیه در ادامه تأکید کرد: استفاده از این مکانسیم‌ها نیازمند تقویت این ابعاد است: متمایل کردن قضات به استفاده از این روش و همچنین، همکاری و جلب همکاری نهاد‌هایی که در اجرای احکام جایگزین باید همکاری کنند.

او افزود: ما همینطور که بهترین آرا و قضاوت را معرفی می‌کنیم، می‌توانیم بهترین‌های نهاد‌های پذیرنده را و بهترین مجریان احکام در این زمینه را هم معرفی کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °