پرونده کلینیک سینا اطهر روی میز شورای شهر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:26 - شنبه 09 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۴۶۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹
صبح امروز صحن علنی شورای شهر با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی به پرونده آتش سوزی کلینک سینا اطهر رسیدگی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در جریان دویست و بیست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران پیروز حناچی، شهردار تهران برای ارائه گزارشی از  حادثه کلینیک سینا در صحن شورای شهر حضور یافت.

حناچی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به حادثه پلاسکو، گفت: در پلاسکو نیز با چنین موردی مواجه بودیم. ساختمانی که به گونه دیگری بهره‌برداری شد و در طول زمان نیز دایما بار آن افزایش یافت.

او با اشاره به اینکه پلاسکو یک ساختمان اداری بود که بسیاری از فضا‌های آن تعییر کاربری داد و به انبار پوشاک تبدیل شد، افزود: در آنجا یکی از مشکلات آتش نشانی نداشتن اطلاعات و تجهیزات کافی بود. اگر امروز نگاه کنیم وضعیت فرق کرده چرا که تجهیزات آتش نشانی با آن زمان قابل مقایسه نیست و حدود ۳۳ هزار پلاک پرخطر شناسایی شده‌اند.

او ادامه داد: از سال ۷۶ که قانون نظام مهندسی تصویب شد، اجرای مقررات ملی اجباری شد و قبل از آن اجباری نبود.

نقطه آغاز ماجرا اینجاست که اجازه احداث مجتمع‌های پزشکی در بین ساختمان‌های مسکونی می دهیم
حناچی با بیان اینکه یک خلا عمده هست که ریشه در قانون دارد، گفت: در سال ۳۴ و بر مبنای قانون شهرداری‌ها به مطب‌ها اجازه حضور در منطقه مسکونی داده می‌شود، در حالی که الگوی خانه‌ها ویلایی بوده است. بعد‌ها تبصره و تغییراتی در سال ۶۶ اجازه می‌دهد و در مجموع نقطه آغاز ماجرا اینجاست که اجازه می‌دهیم مجتمع‌های پزشکی در بین ساختمان‌های مسکونی احداث شوند.

شهردار تهران با بیان اینکه این ساختمان در سال ۷۹ پایان کار مسکونی گرفته و به یک دی کلینیک تبدیل شده است، گفت: حداکثر فضا‌های این ساختمان بارگذاری می‌شود و از فضا استفاده می‌شود.

او با بیان اینکه بسیاری از فضا از جمله بام و راه پله‌ی این مجتمع تغییر کرده است، گفت: رای کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز برای آن صادر شده است. نوع آتش سوزی به دلیل وجود تجهیزات و کپسول‌های اکسیژن خاص بوده که باعث شد آتش سوزی عادی نباشد.

شهردار تهران با بیان اینکه با سرد کردن باقی کپسول‌ها از انفجار دیگری جلوگیری شود، بیان کرد: یکی از نگرانی‌ها در ساعات اولیه کپسول‌های گاز هلیوم بود.

حناچی با بیان اینکه از پلاسکو تا حدودی درس گرفتیم، اما حجم ناایمنی در سطح شهر هنوز بالاست، افزود:اقدامات ما به اندازه کافی موثر نبوده است. ۴۰ درصد پلاک‌ها در سال‌های بعد از انقلاب به طور متوسط نوسازی شدند و اگر از بخش عمده‌ای از آن‌ها درست استفاده شوند، نگرانی نداریم.

آمار ساختمان‌های ناایمن در تهران
رئیس شورای شهر تهران گفت: در تهران ۲۹ هزار ساختمان ناایمن وجود دارد که هیچ اقدامی برای ایمن‌سازی انجام نداده‌اند.
 
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در ابتدای صحن علنی امروز شورای شهر تهران گفت: ۱۴۰۰ شهرداری و بیش از ۳۷ هزار دهیاری مسؤولیت خطیر خدمت‌رسانی به شهروندان را به عهده دارند.

او ادامه داد: روستاییان امروز با مشکلات مضاعف مواجه هستند و چالش‌هایی مثل پاسخگویی بدون اختیار و هزینه‌کرد بدون منابع کافی از چالش‌های شهرداران است.

هاشمی تصریح کرد: امروز شهرداری‌ها غیر از مشکلاتی مثل تحریم‌ها با مشکلات ناشی از شیوع کرونا هم مواجه هستند و باید با کمبود منابع بهترین خدمات را ارائه کنند. امیدواریم همانطور که در نامه ریاست‌جمهوری آمده بود که قرار است تا پایان دوره ریاست‌جمهوری با قوت از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها حمایت کنند، این قوت را افزایش بدهند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: هفته گذشته حادثه آتش‌سوزی کلینیک سینا، دل همه شهروندان تهرانی و ایرانی را به درد آورد و ۱۹ نفر از شهروندان فوت کردند. شورا وظیفه خود دانست تا این موضوع را تا حصول نتیجه بررسی کند و از همان ابتدا جلسات هم‌اندیشی خود را آغاز کرد و در کمیسیون سلامت و خدمات شهری این موضوع به خوبی پیگیری شد.

او افزود: در جلسه کمیسیون تخصصی با اعضای شورا و شهردار تهران مقرر شد همه، تقصیر‌ها و قصور‌های خود را بپذیرند.

ایجاد سامانه سوت‌زنی برای معرفی غیرایمن‌ها
رئیس شورای شهر تهران گفت: در وقوع این حادثه چهار دستگاه متولی بوده‌اند؛ وزارت بهداشت، شهرداری، وزارت کار و مالک مسؤولیت‌هایی داشته‌اند که باید هر کدام پاسخگوی عملکردشان باشند.

او اضافه کرد: در تهران بعد از حادثه پلاسکو، ۳۳ هزار ساختمان ناایمن شناسایی شدند، اما ما به تنهایی امکان مقابله با این ساختمان‌ها را نداریم و مقرر شد تا با همکاری دستگاه قضایی این مشکل رفع شود. نکته بعد این بود که در مسیر ایمن شدن ساختمان‌ها تنها ۲۰۰ ساختمان ایمن شده است و ۳ هزار ساختمان هم در مسیر ایمن‌سازی قرار دارند، اما ۲۹ هزار ساختمان هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.

او افزود: مردم باید بدانند که آیا ساختمانی که قصد ورود به آن را دارند ایمن هست یا خیر؛ باید سامانه سوت‌زنی در شهرداری تهران برای اعلام ساختمان‌های ناایمن را تشکیل دهیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°