اظهارنظر نمایندگان، نظر مجلس نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۷۴۸۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: نمایندگان طبق اصل ۸۴ قانون اساسی، حق اظهارنظر در مورد همه مسائل کشور را دارند، اما به عنوان نظر صحن علنی و کمیسیون‌ها نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
فرهنگی گفت: نمی‌توان اظهارنظر‌های افراد را به عنوان نظر صحن علنی و کمیسیون‌ها تلقی کرد.

وی در خصوص اظهارات برخی نمایندگان نسبت به موضوعات مطرح شده در قوه مقننه، گفت: طبق اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی، هر کدام از نمایندگان می‌توانند در کلیه امور کشور اظهار نظر کنند، اما نمی‌توان آن‌ها را به عنوان رای صحن علنی و کمیسیون‌ها تلقی کرد.

وی ادامه داد: در واقع وقتی موضوعی با اکثریت آراء در کمیسیون‌ها و صحن علنی به تصویب برسد، قابل استناد در اظهارنظر‌ها است که این مهم بطور معمول از سوی سخنگویان بیان می‌شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: به عبارت دیگر وقتی موضوعی در مجلس به تصویب نمایندگان رسید، نظر قوه مقننه محسوب می‌شود؛ البته نباید فراموش کرد که این مهم نیز قطعی نیست، زیرا باید نظر شورای نگهبان نیز دریافت شود.

فرهنگی افزود: به نظر می‌رسد هر آنچه که در قالب اصل ۸۴ قانون اساسی از سوی نمایندگان مطرح می‌شود مشکلی ندارد و حق قانونی آنان است، اما تلقی مفاد مطرح شده به عنوان نظر قوه مقننه نادرست می‌باشد.

وی با طرح برخی مسائل مانند ساخت خانه‌های ۲۵ متری و ... از سوی نمایندگان به عنوان نظر قوه مقننه، گفت: نمایندگان در اظهارنظرهایشان دقت دارند که رای خود را رای کلیه نمایندگان ندانند؛ همچنین رسانه‌ها نیز باید توجه داشته باشند که موضوعات مطرح شده را به تناسب کمیسیون‌ها از مسئولان مرتبط پیگیری و رسانه‌ای کنند تا افکار عمومی دچار تناقض نشود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۵۹°    ۲۶.۹۹°