نوسازی بافت های فرسوده؛ معطل عزم جدی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:00 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۷۵۲۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
کارشناس مسائل مسکن شهری اصلی ترین علت معطل ماندن طرح های نوسازی بافت های فرسوده را نبود عزم جدی در وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  مجید روستا، عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: طبق برنامه ششم توسعه، سالانه باید 270 محله از بافت های فرسوده نوسازی شود.

وی افزود: نوسازی ها باید به نحوی صورت گیرد که شاخص های اصلی از جمله خدمات روبنایی، خدمات زیربنایی و خدمات اجتماعی و فرهنگی به سطح میانگین شهری کشور برسد.

عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در حال حاضر نزدیک به 1100 محله در سکونتگاه های غیر رسمی، حدود 600 محله در بافت های تاریخی و 800 محله نیز در بافت های فرسوده وجود دارد که در مجموع حدود 2700 محله در ایران را شامل می شود.

روستا، عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: دولت از ابتدای برنامه ششم به 486 محله در بافت های فرسوده، در حوزه روبنایی ورود کرده اما اینکه کار نوسازی در چند محله به پایان رسیده، هیچ محله ای نداریم.

وی افزود: از سال 96 تاکنون 881 هزار پروانه ساختمانی صادر شده و مردم 137 هزار واحد مسکونی را در بافت های فرسوده بازسازی کرده اند.

روستا با بیان اینکه دولت یک تنه نمی تواند بافت های فرسوده را نوسازی کند، افزود: باید دید که ابزارهای حمایتی که دولت در نظر می گیرد، از جمله تسهیلات، چقدر با حجم کار تناسب دارد.

 نوروزی، کارشناس مسائل مسکن شهری در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه عصر دوشنبه شبکه خبر گفت: در نوسازی بافت های فرسوده نه تنها از برنامه ششم عقب هستیم، بلکه حتی برنامه سال نخست نیز بطور کامل اجرا نشده است.

وی یکی از دلایل این تاخیر را نبود همکاری و هماهنگی میان دستگاه های ذیربط دانست و گفت: مشکلات بافت های فرسوده باید با همکاری چندین دستگاه دولتی رفع شود اما برخی از دستگاه ها بطور کامل در این زمینه همکاری نمی کنند.

نوروزی تصریح کرد: علاوه بر این، اساسا عزم و اراده کافی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای رفع این مشکل دیده نمی شود.

این کارشناس امور مسکن یکی دیگر از دلایل پیش نرفتن برنامه های نوسازی بافت های فرسوده را، تمایل نداشتن سرمایه گذاران عنوان کرد و گفت: نوسازی بافت های فرسوده جذابیتی برای سرمایه گذاران ندارد و در عوض، بازارهای حاشیه ای آن مثل دلالی و سوداگری مسکن به مراتب سودآور تر است.

وی افزود: اگر وزارت راه و شهرسازی با ارائه لایحه ای به مجلس، جلو دلالی و واسطه گری را بگیرد، بی تردید سرمایه بیشتری به سمت تولید مسکن خواهد رفت.

نوروزی نوسازی های صورت گرفته در بافت های فرسوده را اقدام مستقل مردم خواند و گفت: اغلب این موارد با تصمیم چند همسایهبرای نوسازی واحدهای مسکونی شان صورت می پذیرد.

وی افزود: معمولا چند هماسیه اقدام به شراکت کرده و خانه های قبلی و فرسوده را نوسازی می کنند اما اموری مانند تعریض کوچه یا خیابان و موارد دیگر که لازمه نوسازی محل است انجام نمی شود و حتی بقیه خانه های همان محله، دست نخورده باقی می ماند.

نوروزی با اشاره به روش نوسازی بافت های فرسوده در کشورهای دیگر، اظهار داشت: در برخی از کشورها شرکت های توسعه گر باید این کارها را انجام دهند و بجای نوسازی یک یا دو ساختمان، کل عملیات اصلاح محله را انجام می دهند.

وی تصریح کرد: در این روش، همه ملزومات نوسازی یک محله در نظر گرفته می شود و حتی فضای سبز یا محیط تفریحی نیز لحاظ می شود.

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°