افتتاح ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی تا پایان سال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:48 - چهارشنبه 06 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۸۳۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی به بهره برداری می رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سعید زرندی با بیان اینکه هم اکنون از مجموع ۷۰ هزار مجور صادر شده برای احداث واحد‌های صنعتی، بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد دارند افزود: از این تعداد بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ واحد بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی با بیان اینکه در بازه‌های شش ماهه مجوز طرح‌های بدون پیشرفت فیزیکی باطل می‌شود، گفت: هر طرحی که تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد برای ما جدی محسوب می‌شود.
 
زرندی افزود: طرح‌های داری مجوز برای اعلام زنده بودن باید هر سه ماه یکبار گزارش پیشرفت کار ارائه کنند و در صورت ارائه نکردن گزارش بعنوان طرح معلق محسوب می‌شود که به مرحله ابطال می‌رسد. اما طرح‌های بالای ۶۰ درصد معمولا به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه ابطال نمی‌شوند و چنانچه مشکلی داشته باشند از سرمایه گذار تعهدات لازم اخذ می‌شود و در صورت ناتوانی در ادامه پروژه طرح به سرمایه گذار دیگری واگذار می‌شود.

وی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده ۳۰ درصد طرح‌های بالای ۸۰ درصد پیشرفت در حوزه صنایع و معدنی، ۳۰ درصد در حوزه شیمیایی و فراورده‌های حاصل از نفت، ۹ درصد محصولات غذایی و آشامیدنی، ۷ درصد در نساجی، ۴ و نیم درصد در ماشین سازی و تجهیزات حمل و نقل، ۴.۵ درصد لاستیک و پلاستیک و ۱۵ درصد هم سایر طرح‌ها هستند که بصورت دائم میزان پیشرفت آنها رصد می‌شود.
 
افتتاح ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی تا پایان سال
 
معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه نگاه وزارت صمت به حمایت از طرح‌های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است افزود: تا پایان امسال در بین طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالا، ۲۰۰ طرح برگزیده با ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۴۰ هزار فرصت شغلی، ۵ شنبه هر هفته با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می‌رسد.

زرندی درباره مشکلات عمده برای احداث طرح های صنعتی گفت: مهم ترین مشکل تامین مالی و نقدینگی اجرای طرح است.

وی تامین ارز برای واردات ماشین آلات از خارج، تورم های مقطعی که موجب تغییر در میزان سرمایه گذاری و پیشرفت فیزیکی طرح دارد، انتقال پول و تامین وثیقه برای مکمل های مالی دیگر مشکلات عمده تکمیل طرح های صنعتی هستند.

 

وی با اشاره به بهره مندی واحدهایی که در سال ۹۹ وارد بازار سرمایه می شوند از معافیت بازرسی مالیات در سال های قبل افزود: 

نصیری فعال اقتصادی در گفتگوی تلفنی با برنامه مشکلات عمده راه اندازی طرح های صنعتی را افزایش چشمگیر قیمت ها عنوان کرد و افزود: در چند ماه گذشته در خرید مواد اولیه با افزایش قیمت ۷۰۰ درصدی در حوزه مواد اولیه مواجه بوده ایم.

وی زمان بر بودن دریافت تسهیلات، وجود تحریم های ظالمانه در راه خرید، حمل و ترخیص ماشین آلات از خارج، مشکلات دریافت ارز و نحوه بازپرداخت آن و همچنین میزان دریافت مواد اولیه را از دیگر مشکلات برشمرد.

افتتاح ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی تا پایان سال

محمدی دیگر فعال اقتصادی نیز دریافت ارز با وجود بی ثباتی در بازار را مهمترین مشکل خود عنوان کرد.

تامین سرمایه در گردش به خاطر افزایش قیمت ها در بازار هم دیگر مشکلی بود که این فعال اقتصادی به آن اشاره کرد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۱°