اخبار مشروح ۱۳ سه شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۷۸۷۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
رئیس جمهور: تامین نیاز‌های ضروری مردم و حمایت از تولید، همچنان اولویت اصلی است؛ معاون کل وزیر بهداشت: مجالس و دورهمی‌های خانوادگی، مهم‌ترین علت افزایش آمار مبتلایان کرونا؛ تعامل جدی‌تر دولت و مجلس برای حل مشکلات و پیشرفت بهترء امور جاری کشور؛ دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: به پایان کرونا، حتی نزدیک هم نشده‌ایم؛ و سکوت مقامات آمریکا درباره علت حادثه انفجار و آتش سوزی در ناو فوق پیشرفته، ۲ روز پس از حادثه؛ عناوین مهمترین اخبار مشروح ۱۳ امروز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مشروح اخبار به این شرح است:

* اداره کشور با کمترین اتکا به نفت، قدرت‌نمایی ایران در جنگ اقتصادی است. رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تامین نیاز‌های ضروری مردم و حمایت از تولید کنندگان را همچنان اولویت دولت برشمرد. آقای روحانی با تاکید بر نظارت جدی بر قیمت‌ها گفت: تاکنون نیاز‌های اساسی و ضروری مردم و تولید کنندگان تامین شده و دستگاه‌های مرتبط باید با همکاری نهاد‌های نظارتی، قیمت‌ها را کنترل و از نوسانات مقطعی و بی دلیل جلوگیری کنند. رئیس جمهور با اشاره به تامین ارز مورد نیاز تولید کنندگان، تصریح کرد: دولت در سال جهش تولید با همه ظرفیت‌ها و توان خود از تولید حمایت می‌کند. آقای روحانی تصریح کرد: اداره و مدیریت کشور در این شرایط بسیار سخت، توانمندی ملت در برابر آمریکا در دستیابی به اهداف ضد ایرانی است. رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها انتظار داشتند چندی پس از آغاز تحریم ها، اقتصاد کشور متوقف شود. امروز توانسته ایم با برنامه ریزی و اتکا به اقتصاد بدون نفت، کشور را اداره کنیم که این قدرت نمایی و پیروزی بزرگ برای ملت ایران در جنگ اقتصادی است. آقای روحانی مقابله با بیماری عالمگیر کووید ۱۹ را موفقیت دولت برشمرد و افزود: در چنین شرایطی حتی برخی کشور‌های توسعه یافته در تامین و توزیع نیاز‌های روزمره مردم خود با مشکل مواجه شدند. دولت، اما با تدابیر ویژه و آمادگی ساختار‌ها و دستگاه‌ها با همکاری مردم از این فضا نیز عبور کرده و خواهد کرد.

* فعالیت برخی مشاغل و مراکز در تهران یک هفته تعطیل شد. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران اعلام کرد: همه دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، باشگاه‌های ورزشی، زبانسراها، آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، موزه و باغ موزه‌ها، تالار‌های پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، مساجد و مصلی‌ها یک هفته تعطیل هستند. برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها نیز در پایتخت ممنوع است.

* یک پنجم فوتی‌های روزانه کشور از کرونا است و این یک زنگ خطر جدی و نگران کننده است. معاون کل وزیر بهداشت در سفر به استان همدان گفت: حدود ۹۲ درصد ابتلا به ویروس کرونا در استان همدان از دورهمی‌ها و داخل خانواده است. نگرانی ما این است که در صورت بی توجهی، گروه‌هایی که کمتر مبتلا شده اند، در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند. آقای حریرچی افزود: برگزاری مجالس و دورهمی‌های خانوادگی مهم‌ترین علت افزایش آمار مبتلایان کرونا گزارش شده است. به گفته معاون وزیر بهداشت، کرونا، ویروس پیچیده‌ای است که کوچک‌ترین بی‌احتیاطی در مدیریت آن صدمات جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.
 

* دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: به پایان کرونا، حتی نزدیک هم نشده‌ایم. تدروس ادهانوم گفت: همه می‌خواهیم این بیماری به پایان برسد، اما باید بپذیریم بازگشت به وضع عادی به این زودی‌ها ممکن نخواهد بود. ادهانوم هشدار داد: اوج گرفتن مجدد آمار مبتلایان به کرونا نشان می‌دهد: اگر کشور‌ها اقدامات جدی نکنند وضع همه‌گیری کرونا، بسیار بدتر خواهد شد. دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بار دیگر بر فاصله گیری فیزیکی، شستن دست و زدن ماسک تاکید کرد. آمار جهانی مبتلایان به کرونا به حدود سیزده میلیون و ۲۴۲ هزار نفر رسیده. خوشبختانه بیش از هفت میلیون و ۷۰۸ هزار مبتلا بهبود یافته اند.
 

* تعامل جدی‌تر دولت و مجلس برای حل مشکلات و پیشرفت بهترء امور جاری کشور. وزیران خارجه، راه و شهرسازی، دفاع، تعاون و نفت، امروز با حضور در کمیسیون‌های مجلس، بر تعامل هرچه بیشتر مجلس و دولت تاکید کردند.
 

* سخنگوی قوه قضائیه گفت: همه کسانی که در حوزه اقتصادی فعال هستند نسبت به رفع تعهدات و بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند.
 

آقای اسماعیلی درباره راهکار‌های مبارزه با کرونا هم در مراکز قضایی هم گفت: قوه قضاییه با راه اندازی سامانه‌های نوبت دهی، اجرای احکام، خودکاربری و برگزاری دادگاه‌‎های الکترونیک، به دنبال جلوگیری از تجمع مردمی در مراکز قضایی است.
 

سخنگوی قوه قضائیه همچنین گفت: رئیس قوه قضاییه با موج دوم کرونا در چهارشنبه گذشته دستورالعمل مجددی برای اعطا مرخصی به زندانیان صادر و به واحد‌های قضایی صادر و سازمان زندان‌ها ابلاغ شده است.
 

* مرور چند خبر داخلی:

با همکاری سازمان زندان‌ها و بنیاد مستضعفان ۲۵۷۴ زندانی جرایم غیر عمد و جرایم مالی از زندان آزاد می‌شوند. بنیاد مستضعفان بدهی این زندانیان را به مبلغ کل ۵۰۰ میلیارد ریال پرداخت کرده است.

ارسال پرونده ۱۶۵ هزار واحد کسب و کار متقاضی تسهیلات کرونا به بانک‌ها. معاون وزیر تعاون گفت: این واحد‌های آسیب دیده از کرونا هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت می‌کنند. منصوری گفت: در مجموع ۴۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات کرونا درنظرگرفته شده است.

تا پایان امسال ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی به بهره‌برداری می‌رسد. معاون وزارت صنعت گفت: در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد، بالای ۶۰ درصد و بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ واحد بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

افزایش اعتبارات نوسازی مدارس کشور ... معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: سال گذشته این اعتبارات هزار میلیارد تومان بود که امسال به سه هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت. رخشانی مهر افزود: امسال همچنین ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای جمع آوری بخاری‌های نفتی مدارس کشور هزینه خواهد شد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا از تحویل تعدادی از اشیای باستانی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت اتریش خبر داد. سردارشیرزاد گفت: این اشیای باستانی متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی به اتریش قاچاق شده بود. رئیس پلیس بین الملل ناجا افزود: متهم اصلی این پرونده، بازداشت شده است.

آتش سوزی در ناو فوق پیشرفته " بونهام ریچارد " آمریکا با دمای هزار درجه سانتی گراد ادامه دارد. صدمه از ریشه تا عرشه، و جلوی ناو هواپیمابر بسیار گسترده است. نگرانی‌هایی درباره وقوع انفجار به علت سوخت موجود در ناو وجود دارد. فیلیپ سوبک فرماندهی گروهان سوم اعزامی به این ناو هواپیمابر گفته: باید از سرایت آتش به مخزن سوخت ناو جلوگیری شود. احتمال نشت بیش از سه میلیون لیتر سوخت و آلودگی محیط زیست هم وجود دارد.
**
حادثه برای این ناو ۲۵۷ متری، یکشنبه صبح در بندر سن دیه گو روی داد. مقامات پنتاگون دو روز پس از حادثه، تاکنون درباره علت انفجار و آتش سوزی، اظهار نظر نکرده اند. نیروی دریایی آمریکا هم پس از اعلام چند عدد متفاوت در دو روز گذشته، از افزایش زخمی‌ها به ۵۹ نفر خبر داده است. این درحالی است که پیش از این گفته شده بود، همه نظامیان حاضر در ناو در دقایق اولیه حادثه تخلیه شده اند. رئیس مرکز آتش‌نشانی سن‌دیه گو گفته: حریق چند روز ادامه خواهد داشت. ماموران امنیتی و نیرو‌های پلیس مسیر‌های منتهی به محل حادثه را مسدود کرده اند و امکان دسترسی گروه‌های خبری را به این محل نمی‌دهند. ناو فوق پیشرفتهء " بونهام ریچارد» قابلیت حمل دست‌کم ۲۰ جنگنده اف ۳۵ را دارد. این ناو حامل موشک‌های دور برد است که جا به جایی آن‌ها با وجود آتش سوزی ناممکن شده است.

* انتشار خبر مذاکرات ایران و چین درخصوص تنظیم سند همکاری ۲۵ ساله دو کشور بازتاب گسترده‌ای در برخی رسانه‌های آمریکایی داشته است.
**
«وال استریت ژورنال» نوشت: ایران و چین با توافقی جامع به آمریکا ثابت کردند که راه دیگری هم دارند. به نوشته این روزنامه آمریکایی، این توافق، مسیر سرمایه گذاری چین را در مناطق آزاد تجاری ایران هموار می‌کند. وال استریت ژورنال افزوده: سند همکاری ایران و چین، به دنبال توسعه مشارکت دو کشور در زمینه‌های دفاعی و مبارزه با تروریسم است. این روزنامه تاکید کرده: چین تاکنون مقابل تلاش‌های آمریکا برای قطع خرید نفت از ایران مقاومت کرده است
**
در این حال نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، همکاری ایران و چین را «تحولی خطرناک» خواند. همسو با نیکی هیلی، جروزالم‌پست هم نوشت: توافق ایران ـ چین، خبری بد برای اسرائیل است. این روزنامه صهیونیستی گفته: توافق پکن - تهران، تا حد زیادی «فشار حداکثری» آمریکا را علیه ایران خنثی خواهد کرد.

* پکن هشدار داد: آمریکا با افزایش تنش در دریای چین جنوبی، تحریک به رویارویی می‌کند. همزمان با آغاز رزمایش بزرگ ارتش چین تایپه، آمریکا یک فروند هواپیمایی جاسوسی خود را به نزدیکی سواحل استان گوانگ دونگ در جنوب چین اعزام کرده است. منابع خبری اقدام آمریکا را بی سابقه توصیف کرده اند. سفارت چین در آمریکا اعلام کرد: کاخ سفید به افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی دامن می‌زند و باعث تحریک یک رویارویی می‌شود.
**
وزارت خارجه چین هم اعلام کرد: دخالت آمریکا در مسایل این دریا، تلاش‌های چین و کشور‌های عضو «آ. سه. آن» را برای صلح و ثبات منطقه به خطر می‌اندازد. این وزارت همچنین اعلام کرد: پکن شرکت اسلحه سازی لاکهید مارتین را به علت نقش داشتن در فروش سلاح به تایوان تحریم می‌کند.

* مرور چند خبر خارجی:

براثر حمله افراد مسلح به یک مسجد در استان فاریاب افغانستان چهار نمازگزار کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند. پلیس فاریاب، طالبان را مسوول این حمله دانست.

مصر از پایان بدون نتیجه مذاکرات سد النهضه با اتیوپی خبر داد. دولت مصر اعلام کرد اتیوپی تمایلی به توافق در این مذاکرات نشان نداد. از سال ۲۰۱۱ که ساخت سد نهضه بر روی نیل در اتیوپی آغاز شد، روابط قاهره و آدیس آبابا، تیره شده است. مقامات مصری ساخت این سد را تهدیدی بالقوه علیه حیات اقتصادی مصر می‌دانند.

مقامات چین از کشته یا ناپدید شدن بیش از ۱۴۰ نفر از ماه گذشته تاکنون به علت چندین سیل در این کشور خبردادند.

بر اثر سیل و رانش زمین در جنوب غرب ژاپن هم در چند روز گذشته دست کم ۱۵ هزار واحد مسکونی ویران شدند. براثر سیل همچنین ۷۲ نفر کشته و ۱۳ نفر ناپدید شده اند.

یک فروند جنگنده اف ۱۶ ارتش آمریکا هنگام فرود در پایگاه هوایی «هولومان» در نیومکزیکو دچار سانحه شد و سقوط کرد. خلبان این جنگنده قبل از برخورد آن با زمین موفق به خروج از هواپیما شد. این حادثه پنجمین سانحه هواپیما‌های جنگی آمریکا در ۲ ماه گذشته است.
برچسب ها: اخبار ، مشروح ، مشروح 13
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °