بازگشت روابط گرجستان و ایران به دوره پیش از " کرونا "
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:20 - شنبه 16 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۹۶۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
رئیس جمهوری گرجستان گفت: مشکلات مربوط به محدودیت‌های اقامتی، تجاری و سرمایه‌گذاری و همچنین قطع واردات از ایران به دوره پیش از کرونا باز می گردد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "سالومه زورابیشویلی" در دیدار "سیدجواد قوام‌شهیدی" سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت و جایگاه ایران در روابط خارجی و نیاز مناسبات با گرجستان، گفت: دولت گرجستان در موضوع محدودیت‌های مربوط به ایرانیان در حوزه‌های مختلف ترددی، اقامتی، تجاری و سرمایه‌گذاری و هر آنچه مربوط به دوران کرونا است، همانند اتباع سایر کشور‌ها رفتار کرده و اقدامات آتی در این خصوص نیز با تاکید بر اهمیت مقابله با شیوع پاندمی کرونا انجام خواهد شد.

 رئیس جمهوری گرجستان افزود: به محض رفع محدودیت‌ها و عادی شدن شرایط، سیاست گرجستان بر آن است که همه مناسبات و فعالیت‌ها با ایران به شرایط قبل بازگردد و محدودیتی از این جهت باقی نماند.

او درخصوص درگذشت دو هنرمند گرجی‌الاصل ایرانی به نام‌های «محمدعلی کشاورز» و «سیروس گرجستانی» که متعلق به دو ملت هستند، گفت: از مسوولان رسانه‌ای گرجی خواهم خواست تا درخصوص انعکاس خدمات‌های سینمایی این دو هنرمند اطلاع‌رسانی مناسبی برای افکار عمومی انجام شود.
 
سفیر کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، تاریخ و تمدن مشترک ایران و گرجستان، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی و کمک‌کننده دولت و مردم گرجستان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی بوده و از استقلال و تمامیت ارضی آن حمایت کرده است.

قوام‌شهیدی با اشاره به برخی ملاحظات خاص دولت گرجستان نسبت به شریک راهبردی خود، بر ضرورت توجه به منافع دوجانبه ایران و گرجستان تاکید کرد و یک‌جانبه‌گرایی آمریکا و مداخله در مناسبات بین دو کشور را غیرقابل قبول و در تقابل با منافع دو کشور دانست.

سفیر جمهور اسلامی ایران با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای اتباع ایرانی، پیرامون تمدید اقامت، لطمات به سرمایه‌های آنان و ممانعت از ورود کالا و حمل و نقل آن به گرجستان، خواستار پیگیری و حل فوری این مشکلات از سوی مقام‌های گرجی شد.

قوام‌شهیدی همچنین با اشاره به درگذشت دو هنرمند گرجی‌تبار ایرانی، حضور موفق و برجسته این دو هنرمند محبوب را نمونه‌ای از حلقه‌های وصل و پیوند‌های فرهنگی و تمدنی مشترک دو کشور دانست و بر لزوم پرداختن به ابعاد فرهنگی این حضور از سوی رسانه‌های دو کشور تاکید کرد.

وی ضمن قدردانی از مساعدت‌های رئیس جمهوری گرجستان برای انتقال زندانیان ایرانی به کشورمان، برای دولت و مردم گرجستان در انتخابات مهم پارلمانی آینده آرزوی موفقیت کرد.
 

زورابیشویلی یک نسخه کتاب ارزشمند «پلنگینه‌پوش» که یک اثر حماسی گرجی با خلق داستان‌های پارسی است را به سفیر جمهوری اسلامی ایران اهدا کرد.
برچسب ها: گرجستان ، کرونا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°