گام بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی و تورم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:13 - شنبه 16 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۷۹۸۵
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
بر اساس اعلام بانک مرکزی در ۷ مرحله حراج اوراق بدهی دولت، حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تامین شده است بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای دستیابی به هدف تورمی اعلامی و در چارچوب سیاستگذاری جدید پولی، این بانک تلاش می کند با مدیریت نقدینگی در جامعه و هدایت آن به سمت متقاضیان بخش واقعی همچون دولت، ضمن تامین نیاز آنها ، از رشد کنترل نشده نقدینگی جلوگیری کند.

بر اساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در چارچوب اجرای عملیات بازار باز که در آن اعطای تسهیلات به بانک‌ها منوط به اخذ وثیقه است، به دولت کمک می کند تا کسری بودجه خود را از طریق " انتشار اوراق بدهی و فروش آن به بانک‌ها و نهادهای مالی غیر بانکی" تامین کند.

در این روش که «حراج اوراق بدهی دولت» نام دارد، دولت از منابع موجود در بازار پول تامین مالی و از مراجعه به بانک مرکزی و دریافت پول پر قدرت خودداری می کند.

در این چارچوب تاکنون ۷ مرحله اوراق بدهی دولت حراج شده و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تامین شده است بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود.

برنامه تامین مالی کسری بودجه دولت از طریق حراج هر هفته توسط بانک مرکزی برگزار و اوراق دولت به بانک‌ها و نهادهای مالی غیر بانکی فروخته می شود. در این سازوکار بانک مرکزی حراج را برگزار ، دولت برنده حراج را مشخص می کند و معامله در بازار سرمایه انجام و در نهایت وجه حراج به حساب خزانه واریز می شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°