اثربخشی کوتاه مدت افزایش نرخ سود بانکی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:32 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۸۰۱۱
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵
کارشناسان مسائل پولی و بانکی معتقدند اقدام بانک مرکزی در افزایش نرخ سود بانکی برای کوتاه مدت اقدامی درست است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کامران ندری، کارشناس مسائل پولی و بانکی با حضور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه التهابات کنونی در بازار سرمایه و سایر بازار‌های موازی و تاثیر آن بر سطح عمومی قیمت‌ها بانک مرکزی را به سمت افزایش نرخ بانکی سوق داده است، گفت: این اقدام بانک مرکزی در مسیر صواب و درستی است و در کوتاه مدت این اقدام می‌تواند اثرات مثبتی بر روی بازار پولی کشور و مهار نقدینگی داشته باشد.

وی با اشاره به وجود ۳۸۷ هزار میلیارد تومان نقدینگی در جامعه، افزود: بانک مرکزی با انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه و بلوکه کردن ۱۴ درصد پایه پولی موجود در جامعه، می‌تواند بر روی کاهش نرخ رشد نقدینگی تاثیرگذار باشد.
 
وی در ادامه با بیان اینکه بانک مرکزی با حداقل افزایش ها در سود بانکی شروع کرده که احتمالا کفایت لازم را ندارد، گفت: بانک مرکزی هنوز در مورد میزان نرخ سود اوراق ودیعه اظهار نظر نکرده است اما این نرخ باید به قدری جذابیت داشته باشد که با استقبال مردم مواجه شود.
 
افزایش نرخ سود بانکی در مسیر صحیح
 
ندری افزود: اگر سود مناسبی برای اوراق ودیعه در نظر گرفته شود و استقبال عمومی را بدنبال داشته باشد می تواند موثرتر از افزایش یک درصدی سود سپرده های بانکی بوده و تاثیرکذار تر باشد.
 
وی گفت: نگرانی اصلی در بازار های دیگر بخصوص بازار سرمایه است که می تواند روی انتظارات تورمی در جامعه موثر باشد.
این کارشناس مسائل پولی و بانکی دلایل افزایش تورم را در بازار اینگونه برشمرد:
 
ندری گفت: بانک مرکزی به تنهایی نمی تواند با مشکلات بوجود آمده در بازار مقابله کند و همراهی سایر نهادها و ارگان ها بخصوص وزارت اقتصاد در این راه می تواند بانک مرکزی را در دستیابی به اهداف مورد نظر کمک کند.
 
دکتر تیمور رحمانی در ارتباط تلفنی با شبکه خبر با بیان اینکه معمولا افزایش نرخ بهره بانکی در کوتاه مدت برای مقابله با شوک های وارده بر اقتصاد بکار می رود افزود: صرف افزایش نرخ سود بانکی نمی تواند همه ی فشارهای وارده بر اقتصاد را مرتفع کند و بانک سرمایه نیازمند مجموعه اقدامات دیگری برای مهار تورم کنونی در جامعه است.
 
افزایش نرخ سود بانکی در مسیر صحیح
 
 
رحمانی با اشاره به اینکه نباید انتظار داشته باشیم این میزان افزایش نرخ سود تاثیر زیادی بر کاهش تورم داشته باشد، افزود: تا موتور محرک مورد انتظار بازار سرمایه به حرکت در نیاید این اقدام تنها بصورت محدود به مهار تورم کمک می‌کند.

وی گفت: اکثر بانک‌ها نرخ سود بانکی تعیین شده از سوی شورای پول و اعتبار در سال ۹۶ را رعایت نمی‌کردند، اما در پایان سال ۹۸ به دلیل ملاحظات مالیاتی تعیین شده در این شورا مجبور به تطبیق سود‌های بانکی با میزان تعیین شده در سال ۹۶ هستند که اگر همین میزان سود در آن سال تعیین می‌شد امکان داشت در مهار نقدینگی تاثیرگذار‌تر باشد و به نظر میرسد با توجه به شرایط کنونی بازار و میزان تورم این میزان افزایش نرخ سود کافی نباشد.
 
این کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: برای اینکه خلق پول و نقدینگی در خدمت فعالیت های مولد اقتصادی باشد باید سفته بازی در همه ی بازارها سرکوب شود.
 
تیموری افزود: اگر نقدینگی در نقطه شروع به سمت فعالیت های تولیدی سوق داده نشود پس از آن انتقال آن به اقتصاد غیرممکن است.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °