با تعطیلی باشگاه ها موضوع کرونا حل نخواهد شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:54 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۸۰۲۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
کارشناسان معتقدند: ورزش می تواند بر اقتصاد کلان کشور تاثیر گذار باشد و تعطیلی ورزش یعنی تعطیلی 3 درصد اشتغال و 2 درصد تولید ناخالص ملی کشور که در بودجه کشور تاثیر گذار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

نظریان رئیس مرکز مشارکتهای اقتصادی و سرمایه گذاری وزارت ورزش و جوانان گفت: ورزش یک اکوسیستم و نظام یکپارچه از زنجیره تولید است که تمام رشته ها و علوم از مسیر ورزش می توانند اشتغال ایجاد کنند.

اگر به ورزش بعنوان یک صنعت نگاه شود می بینیم که صنعتی جامع است؛ بستر ورزش بستری بزرگ است که تعطیل شدنی نیست. حرکات ورزشی، فعالیت های بدنی و ماهیت بدنی ورزش در صنعت ورزش مطرح است که منابع انسانی و فیزیکی که در ورزش ایجاد می شود می تواند باعث ایجاد اشتغال و تولید شود که می تواند بر اقتصاد یک کشور تاثیر گذار باشد.

تعطیلی ورزش یعنی تعطیلی 3 درصد اشتغال و 2رصد تولید ناخالص ملی کشور که در بودجه کشور تاثیر گذار است.

نظریان افزود: دنیا امروز با موضوعی روبرو شده است که تمام صنایع را درگیر کرده است. توقف خدمات موجب توقف تولید شده است.

با تعطیلی باشگاه ها موضوع کرونا حل نخواهد شد

او افزود: همه دغدغه ورزش در بخش خدمات است و کمتر به بخش تولید توجه شده است و هیچ صنعتی به اندازه ورزش تحت تاثیر چندجانبه قرار نگرفته است. کسب و کار ورزشی شبکه ای است که مشاغل دنیا را تعریف می کند و حداقل 60 رسته را دربرمی گیرد که بخش عمده ای از جمعیت در این بخش فعالند و بیش از نیم میلیون فرد در جامعه در کسب و کارهای ورزشی در بخش های مختلف فعالیت دارند.

رئیس مرکز مشارکتهای اقتصادی و سرمایه گذاری وزارت ورزش و جوانان گفت: در تعطیلات کرونایی فروردین بنا به دستور رئیس جمهور و وزیر ورزش ده رسته از ورزش های آماتوری و قهرمانی و غیره آثار شیوع کرونا بر ورزش بررسی که ماهانه 2100 میلیارد تومان برآورد شده است.

از طرف وزارت ورزش و جوانان بررسی های میدانی وزارت ورزش و جوان پیگری های لازم انجام شده است و تا 5 مرداد همه باشگاه های مجوز دار اداره ورزش، می توانند برای دریافت تسهیلات در سایت ثبت نام کنند.

برای باشگاه هایی که کارکنان آنها بیمه تامین اجتماعی هستند تا 16 میلیون تسهیلات و در باشگاه هایی که بیمه نیستند تا سقف 8 میلیون تسهیلات درنظر گرفته شده است.

با تعطیلی باشگاه ها موضوع کرونا حل نخواهد شد

کاوه صدقی  مربی ورزش در ارتباط تصویری با برنامه گفت: بخش خصوصی در ورزش خطرات کرونا را درک کرده و جامعه ورزش سهم خود را در این مدت به خوبی ادا کرده است. در هشت هزار باشگاه و نیم میلیون نفر افرادی که در این صنعت هستند فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های اجتماهی را مدنظر قرار دادند. 

صدقی افزود: باشگاه های ورزشی اثر جدی در کرونا نداشتند و با تعطیلی باشگاه ها از شر این ویروس رها نخواهیم شد. فعالین در بخش ورزشی اگر بدانند اگر با تعطیلی باشگاه ها سهمی در کاهش بیماری و ویروس کرونا دارند حتما در این امر کوتاهی نخواهند کرد و بیشترین تلاش را در این زمینه انجام خواهند داد. 

او افزود: در حال حاضر بخش ورزشی زیر بار فشارهایی مبهم این بیماری قرار دارد اینده این مجموعه های ورزشی گرفتار در آینده نیز بی تاثیر از این ویروس نخواهد بودو نمایی از آینده مشخص ندارند. 

 او گفت: 32 هزار باشگاهی که بدون سرمایه گذاری دولتی و با حمایت مردم و بخش خصوصی فعالیت دارند باید مورد توجه قرار گیرند. با توجه به تعطیلی 5 ماهه هنوز سازمان تامین اجتماعی نسبت به پرداخت حقوق افراد شاغل در باشگاه های ورزشی اقدام نکرده است. 

وزارت ورزش و اداره کل تربیت بدنی تمام تلاش خود را برای این کار انجام  داده است اما 80 درصد باشگاه ها در بخش خصوصی اجاره می دهند بنابرانی نیاز به حمایت دولت دارند.

صدقی گفت: نزدیک به یک دهه است که درباره برداشته شدن مالیات بر ارزش افزوده در باشگاه های ورزشی پیگری شده است و امسال نیز در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۵°