اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کووید ۱۹ برای درمان بیماران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:14 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۸۰۳۴
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
معاون سازمان انتقال خون گفت: برای جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ در ۲۳ استان واحد‌هایی از مراکز انتقال خون در دریافت پلاسمای بهبود یافتگان فعالیت دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر محمدی درباره این فرایند پژوهشی درمانی در ایران گفت: پلاسما درمانی در ماه‌های اول که کرونا در همه جای دنیا اوج گرفت توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) به عنوان یک روش درمان تحقیقاتی مورد تأیید قرار گرفت تا در همه دنیا انجام شود.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز از ابتدای شیوع کرونا، پلاسما درمانی در قالب دو مرحله مطالعاتی بزرگ در کشور در حال اجرا است.

دکتر محمدی گفت: آن دسته از بیمارانی که نیاز به پلاسما دارند می‌توانند در قالب این طرح تحقیقاتی به مطالعه اضافه شوند و پلاسما را دریافت کنند.

وی تأکید کرد: این درمان آزمایشی نیست، اما اکنون در قالب طرح‌های تحقیقاتی اجرا می‌شود.

دکتر محمدی درباره اجرای این طرح گفت: نخستین مطالعه در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شد و نتایج آن نشان داد که پلاسما درمانی در مراحل اولیه بیماری اثر بخشی بیش از ۶۰ درصد دارد و هرچه بیمار از نظر تنفسی مشکل بیشتری داشته باشد و دیرتر درمان انجام شود اثر بخشی کمتر است.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ادامه داد: مطالعه دوم ضمن استفاده از نتایج مطالعه اول و سایر مطالعات دنیا و شواهد بالینی انجام شد که پلاسما درمانی در هفته اول درمان صورت می‌گیرد و می‌شود گفت که به عنوان یک شیوه درمانی در دسترس مؤثر است.

وی در مورد شرایط اهدای پلاسمای کووید ۱۹ گفت: کسی که به کرونا مبتلا می‌شود ۲۸ روز بعد از بهبودی می‌تواند برای اهدا خون مراجعه کند و این فرد سالم تلقی می‌شود. نظام ایمنی این افراد و میزان آنتی بادی و پادتن شان مورد آزمایش قرار می‌گرد و در یک فرایند ۴۰ دقیقه‌ای اهدای پلاسما قرار می‌گیرند و هر ۵۰۰ سی سی از این پلاسما برای درمان یک فرد استفاده می‌شود.
 
دکتر محمدی ادامه داد: افرادی که مراجعه می‌کنند باید سابقه بستری و شواهد و مستنداتی دال بر بیماری و بهبودی داشته باشند. آزمایشی برای سنجش سطح پادتن در بدن شخص انجام می‌شود و اگر میزان آن مناسب بود اهدا صورت می‌گیرد.
 
دکتر محمدی با بیان اینکه تا کنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ واحد پلاسمای کووید ۱۹ اهدا شده است که بخشی از آن برای نیاز مراکز درمانی در اختیار بیماران قرار گرفته است. این پلاسما از لحظه اهدا منجمد می‌شود و تا مدت‌ها قابلیت نگهداری دارد و درصورت نیاز در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد.

وی ضمن دعوت از داوطلبین اهدای خون و پلاسمای کووید ۱۹ گفت: اُفت آمار اهدا کنندگان در کل دنیا بعد از شیوع کرونا رخ داد و اهدا کنندگان نگران مراجعه به مراکز انتقال خون و ابتلا بودند در حالی که یک فرد حتی اگر کرونا داشته باشد هم این بیماری را از طریق خون منتقل نمی‌کند.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون از اهدا کنندگان خواست که تحت هر شرایط سازمان را یاری کرده اند در این بحران هم در کنار سازمان باشند، زیرا بیماران سرطانی و تالاسمی نیازمند خون آنان هستند و مراکز انتقال خون دربالا‌ترین سطح سلامت قرار دارد و سلامت اهدا کنندگان در خطر قرار نمی‌گیرد.
 
دکتر محمدی از بهبود یافتگان کووید ۱۹ دعوت کرد به شکرانه سلامت پلاسمای خون خود را در مراکز سازمان انتقال خون اهدا کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°