احتمال ابتلای ۳۵ میلیون ایرانی دیگر به کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:01 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۸۰۳۷
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
رئیس جمهور گفت: احتمال ابتلای حدود ۳۵ میلیون ایرانی دیگر به بیماری کرونا تا ماه‌های آینده پیش بینی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به گزارش معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، افزود: بر اساس این گزارش تخمین زده می‌شود که تاکنون ۲۵ میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و حدود ۱۴ هزار نفر هم جان خود را در این مدت از دست داده اند. رئیس جمهور گفت: بر اساس این گزارش، بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها طی مدت ۱۵۰ روز بستری بودند.
آقای روحانی افزود: بر اساس این گزارش، ما باید این احتمال را بدهیم که ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود و این نکته خیلی مهم است.
رئیس جمهور گفت: بنابراین پس از ابتلای ۲۵ میلیون نفر از ایرانیان، در ماه‌های آینده ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر هم به بیماری کرونا مبتلا خواهند شد.
آقای روحانی افزود: بر اساس این گزارش، تعداد بستری‌هایی که در آینده باید پیش بینی کنیم حدود دو برابر آن مقداری بوده است که ما در این ۱۵۰ روز شاهد بودیم.
رئیس جمهور گفت: تا پایان امسال و ماه‌هایی از سال آینده را هم احتمال دارد گرفتار این بیماری باشیم و زمان پایان این بیماری را دقیقاً نمی‌دانیم.
آقای روحانی با اشاره به دو برابر شدن تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در ماه‌های آینده در کشور، تاکید کرد: بنابراین ما باید خودمان از لحاظ تخت بیمارستانی و امکانات و درمان آماده کنیم.
رئیس جمهور گفت: باید در برابر بیماری کرونا، تاب آوری ملی و جامعه را به ویژه در دو بخش سلامت و اقتصادی که برای ما بسیار مهم است، بالا ببریم.
وی افزود: در بخش اقتصادی، اولین رکن مهم تولید است که نه تنها باید حفظ شود، بلکه باید افزایش هم پیدا کند تا کالای مورد نیاز مردم در دسترشان قرار گیرد و مردم هر نیازمندی دارند، وقتی به مغازه و فروشگاهی مراجعه می‌کنند کالای مورد نیاز در دسترسشان باشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تولید هم از جهت تامین کالا و هم از جهت ایجاد اشتغال مهم است، گفت: اشتغال وابسته به تولید است، اگر تولید تعطیل شود، افراد بیکار می‌شوند و زندگیشان متلاشی می‌شود.
آقای روحانی افزود: دوم کسانی هستند که تولید را به وجود می‌آورند، ما در آمار و ارقاممان در بخش تولید می‌گوییم، حدود ۱۵ میلیون کارگر، کارفرما، مهندسین، کارکنان و کارمندان داریم که با خانواده هایشان جمعیتی ۵۰ میلیونی می‌شوند و ما باید اول از این‌ها حفاظت کنیم، یعنی دستورالعمل‌های حفاظتی شدیداً در تمام کارگاه‌ها و کارخانه‌های کوچک و بزرگ دقیق اجرا شود، چرا که اگر دقیق عمل نشود خدمات متوقف می‌شود و زندگی مردم نیز متوقف خواهد شد، بنابراین حفاظت و حراست از کارگران و مهندسین و همه کسانی که مولد هستند و تولید را پیش می‌برند، باید به خوبی حمایت شوند.
رئیس جمهور گفت: بخش دیگری از تولید اختصاص به موارد دارد که مربوط می‌شود به این بیماری، شوینده ها، تولید ماسک، تولید کیت‌های آزمایشگاهی، دستگاه‌های تنفسی مثل ونتیلاتور‌ها و تجهیزات آی سی یو، سی تی اسکن، که همه این‌ها را خوشبختانه در داخل می‌توانیم تولید کنیم و همه دارو‌هایی که می‌توانیم تولید کنیم، در این بخش نیازمندی ما به بیرون بسیار کم یا در حد صفر است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در بخش سلامت هم ما نیاز به تاب آوری داریم، گفت: اولین قسمت نیروی انسانی است که در بیمارستان کادر درمان را تشکیل می‌دهند که از پزشکان و پرستاران و خدمات گرفته و همه نیروی انسانی که دست به دست هم می‌زنند و جبهه دفاع سلامت را به خوبی به وجود می‌آوردند، مهم هستند.
آقای روحانی افزود: نیروی انسانی باید به تعداد کافی داشته باشیم تا به موقع بتوانند استراحت کنند، نیروی انسانی خسته که بخواهد دو روز سه روز، چهار روز، پنج روز بماند و به خانه نرود، ساعات زیادی کار کند، کیفیت کارش پایین می‌آیند، بنابراین هم استراحت، هم تعداد کافی و هم انگیزه این نیرو‌ها بسیار مهم است، که الحمدالله همه کادر درمانی ما، چون با جان و سلامتی مردم در ارتباطند، انگیزه کافی را دارند.
رئیس جمهور گفت: در بحث ویروس کرونا توانمندی ملی، باور ملی و خوداتکایی مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود.
رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت بهداشت یک بار سنگینی بر دوش دارد و باید سلامت کادر درمانی آن حفظ شود، گفت: باید نیازمندی‌های کادر پزشکی مشخص شود یک جا ممکن است سی تی اسکن کم باشد، یک جای دیگر گان کم باشد، بنابر این باید همه تجهیزات آماده شود و نکته آخر مسائل مالی و پولی است، چنانچه باید خرید‌های مراکز درمانی اعم از خرید‌های خارجی و داخلی و حتی حقوق کادر پزشکی مهیا شود.
آقای روحانی با بیان اینکه ما با بیماری مواجه هستیم که یک بیماری همه گیر و عالم گیر است، افزود: اگر یک بیماری برای یک شهر باشد، شهر‌های دیگر به کمک آن می‌آیند، اما امروز همه استان‌ها و همه شهر‌ها درگیر این بیماری هستند و حتی وقتی می‌گوییم وضعیت شهری سفید است، بدان معنا نیست که هیچ گونه اثری از آن بیماری در آن شهر نیست، بلکه بدان معنا است که در آن شهر بیماری قابل تحمل است، حتی این بیماری بیرون از کشور و همسایه‌های کشورمان را هم درگیر کرده است.
رئیس جمهور در ادامه گفت: کشور و ملت ما قدرتمند است و باید قدرت ملی در حدی باشد که در بخش‌های درمانی، علمی و تحقیقاتی و اقتصاد بتوانیم خودمان کشور و ملت را اداره کنیم یک زمانی بوده که به ما ماسک نمی‌دادند، حتی گندم هم نمی‌دادند هر چه ما نیازی به گندم نداشتیم، اما اکنون ۱۲ درصد خرید گندم ما نسبت به سال گذشته افزایش داشته و این نشان از قدرت ملت است.
آقای روحانی با بیان اینکه توانمندی ملی، باور ملی و خوداتکایی مسئله اصلی است، افزود: البته مسئله اخلاق در کرونا هم برای ما مهم است، اگر در اخلاق مراعات نشود، اگر قرنطینه نباشد، اگر دستورالعمل‌های بهداشتی را اجرا نکنیم، دچار مشکل می‌شویم و همه باید به این موضوع توجه کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°