مقاومت توان مقابله با رژیم صهیونیستی را دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:19 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۸۰۶۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: مقاومت در جنگ ۲۰۱۴ ثابت کرد توان مقابله با رژیم صهیونیستی را دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه خبری العهد، «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در سخنانی خاطر نشان کرد: مقاومت، ثابت کرده است که می‌تواند با این تجاوزگری و زورگویی رژیم صهیونیستی دیکتاتور در منطقه مقابله کند.

اظهارات النخاله به مناسبت ششمین سالگرد نبرد موسوم به «بنیان مرصوص ۲۰۱۴» (دفاع مقاومت از مردم غزه در برابر تجاوزگری همه جانبه ارتش رژیم صهیونیستی) در گفتگو با شبکه ماهواره‌ای فلسطین الیوم
خاطر نشان کرد: مقاومت، خطوط قرمز را در مقابله با دشمن درهم شکست و غزه در حالی که محاصره بود، سلاح استراتژیک خود را با تکیه بر توان داخلی خود ساخت.

وی تصریح کرد: مقاومت فلسطین در سال ۲۰۱۴ میلادی، هدف قرار دادن هر شهر صهیونیستی را به مثابه شکستن خط قرمز ندانست، همانطور که دشمن تمام نوار غزه را آماج حملات خود قرار داده بود.

النخاله گفت: جنگ سال ۲۰۱۴ میلادی در شرایط و فضای سیاسی بسیار پیچیده به راه افتاد که بر خلاف نبرد‌های سابق، شرایط مهیا نبود. در خلال این جنگ، مصر موضعگیری خاص خود را در قبال نوار غزه داشت، شکاف و دودستگی فلسطینی پابرجا بود، محاصره تشدید شده بود و تمام این شرایط منجر به طولانی شدن زمان نبرد شد.

وی ادامه داد: قاهره پس از گذشت یک هفته از آغاز این جنگ، ابتکاری برای آتش بس ارائه کرد که گروه‌های مقاومت فلسطین در آن زمان این ابتکار را غیر منصفانه و ناعادلانه توصیف کردند، در نتیجه ما این ابتکار عمل را نپذیریم، زیرا این ابتکار عمل فرقی میان جلاد و قربانی قائل نبود و هر دو را یکسان می‌دانست.

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین خاطر نشان کرد: تجاوزگری صهیونیستی به نوار غزه پس از یک سری حوادث در کرانه باختری صورت گرفت که از جمله می‌توان به تجاوز شهرک نشینان صهیونیست به خانواده ابوخضیر و ربودن سه نظامی صهیونیست اشاره کرد.

النخاله گفت: رژیم صهیونیستی جنگ افروزی خود را با بمباران تونل حماس و شهادت ۶ نفر از رزمندگان این جنبش و بمباران اهداف متعددی آغاز کرد و تصمیم مقاومت هم پاسخ به این تجاوزگری بود، البته تصمیم پاسخ به تجاوزگری باید همیشه اینگونه باشد و به این ترتیب نبرد تمام عیار آغاز شد.

دبیرکل جنبش جهاد اسلامی اظهار داشت مقاومت با قدرت به این تجاوزگری پاسخ داد و قدرت آن آشکار بود، مقاومت تمام آنچه را در توان داشت برای موشکباران مواضع و اهداف دشمن به کار گرفت.

وی به حجم سنگین تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در جنگ ۲۰۱۴ اشاره کرد و گفت نوار غزه در معرض ۷۵ هزار مورد تجاوز جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفت.

النخاله تصریح کرد: مقاومت با امکانات خود توانست با این تجاوزگری مقابله کند و نظامیان رژیم اشغالگر نتوانستند به مرز‌های غزه رخنه کنند و با مقاومت شجاعانه و شدید در بیشتر محور‌ها روبرو شده و متحمل خسارت‌ها و تلفات بزرگ و سنگین شدند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی در رویارویی‌ها در مرز‌های غزه، بیش از ۷۰ نظامی اش کشته شدند و بیش از سه هزار نفر دیگر در این رویارویی و موشک‌های مبارزان زخمی شدند.

دبیرکل جهاد اسلامی درباره پشت پرده توافق آتش بس در آن جنگ هم گفت: قاهره خواستار شنیدن مستقیم موضع فلسطینی شد، موسی ابومرزوق عضو دفتر سیاسی جنبش حماس در آن زمان در قاهره حضور داشت و بیش از دو هفته هم آنجا بود، اما هرگز با وی تماس و ارتباطی گرفته نشد و این شرایط پیرامونی این نبرد را نشان می‌دهد، عدم ارتباط با حماس به سبب اختلافات میان این جنبش و قاهره در پی ۳۰ ژوئن بود.

وی افزود در چنین شرایطی، در قاهره درباره راه خروج از این وضعیت و ضرورت موضع یکپارچه فلسطینی در رویارویی با تجاوزگری دشمن حرف زده می‌شد و نتیجه تماسها، توافق با رهبری فلسطینی بود مبنی بر اینکه یک هیئت یکپارچه فلسطینی برای مذاکرات تشکیل شود.

النخاله ابراز عقیده کرد توافق بر سر هیئت یکپارچه فلسطینی به ریاست تشکیلات خودگردان به عنوان جبران ابتکار مصر بود که پذیرفته نشد و نیز جبران غیبت تشکیلات خودگردان از صحنه فلسطینی در سال ۲۰۱۳ که منحصر به جهاد اسلامی و حماس بود.

وی گفت به سبب آنکه همه ما منافع ملت فلسطین را درک کرده بودیم، توافق صورت گرفت مبنی بر اینکه سازمان آزادیبخش، ریاست هیئت فلسطینی را برعهده بگیرد و نماینده تمام گروه‌ها باشد.

النخاله ادامه داد اعتقادی به این ندارم که تشکیلات خودگردان متقاعد بود که تمام این خواسته‌ها را برای نوار غزه محقق می‌کند، در حالی که در نوار غزه حضور نداشت و این از جمله پیچیدگی‌هایی بود که در مذاکرات با آن روبرو بودیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°