منظور از عدد ۲۵ میلیون نفر، آزمایش‌های سرولوژی بوده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:34 - دوشنبه 11 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۸۰۷۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا، گفت: باید توجه کرد که منظور از عدد ۲۵ میلیون نفر، بر اساس آزمایش‌های سرولوژی بوده که یکی از معاونان وزارت بهداشت مطرح کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خانم دکتر سیما سادات لاری با بیان اینکه در حال حاضر مهم‌ترین اصل در زمینه بیماری کووید_۱۹، پیشگیری است، افزود: البته در جهان خیلی نمی‌توان به آزمایش‌های سرولوژی برای تشخیص وضعیت کنونی ابتلای افراد اتکا کرد.

وی اضافه کرد: چراکه اگر مباحث بهداشتی رعایت نشود، امکان ابتلای افراد بیشتری به ویروس کرونا وجود دارد؛ بنابراین تنها درخواست وزارت بهداشت از مردم در شرایط فعلی، رعایت بهداشت فردی، شست‌وشوی دست‌ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری فیزیکی است.

لاری با تاکید بر اینکه مبنای تشخیص قطعی کووید_۱۹، انجام آزمایش‌های PCR است، گفت: آمار به روز میزان ابتلا، بستری و فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت به شکل تجمیع شده اعلام می‌شود.

وی همچنین اظهار داشت: بسیاری از افراد ممکن است علائم ابتلا به بیماری کووید۱۹ را نداشته باشند و به عبارتی مبتلای بدون علامت باشند، اما مبنای آمار وزارت بهداشت در این زمینه فقط انجام تست‌های PCR است که در جهان نیز از همین تست‌ها برای تشخیص قطعی کووید۱۹ استفاده می‌شود.

تشدید بازرسی‌های بهداشتی از اماکن عمومی

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشدید بازرسی‌های بهداشتی از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد‌های کارگاهی و همچنین پلمپ تعدادی از واحد‌های متخلف، پس از اخطار خبر داد.

خانم لاری درباره تشدید بازرسی‌های بهداشتی گفت: تا ۲۷ تیر امسال، ۵۰ هزار و ۲۳۸ بازرسی مشترک با سایر دستگاه‌ها انجام شده و ۸ هزار و ۱۴۶ واحد متخلف پس اخطار، پلمب شده‌اند.

وی ادامه داد: در استان تهران نیز با تشدید بازرسی‌های بهداشتی، هزار و ۲۶۵ مورد بازرسی مشترک با سایر دستگاه‌ها انجام و ۴۸۱ واحد متخلف پس از اخطار، پلمپ شده‌اند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: برخی از این اماکن پلمپ شده در سطح کشور، مانند باشگاه‌های ورزشی، کارگزاری بورس به دلیل تجمع، بازار روز میوه فروشی، پمپ بنزین، دفتر پیشخوان، مجتمع تجاری و موارد دیگری بوده که پلمب شده است.

دکتر لاری گفت: انتظار ما از مردم، اصناف و اماکن مختلف در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا، رعایت حداکثری شیوه نامه‌های بهداشتی، اجرای فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده است و اگر مردم این اصول سه گانه را رعایت کنند، می‌توانیم تا حد زیادی ویروس کرونا را کنترل کنیم و از شیوع گسترده آن در جامعه پیشگیری کنیم.

وی تصریح کرد: بیماری کووید ۱۹ فعلا هیچ واکسنی در جهان ندارد و تنها قدرت واحد در برابر آن، پذیرفتن مسئولیت اجتماعی و رعایت بهداشت است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°