نیاز به واردات داروی «فاویپیراویر» نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۸۰۹۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ظرفیت تولید داخل برای هر دو داروی «فاویپیراویر» و «رمدیسیویر» کفایت خواهد کرد و پیش بینی ما این است که نیازی به واردات این دارو نخواهیم داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر کیانوش جهانپور در ارتباط با برنامه پیگیری شبکه خبر، درباره مصرف خود سرانه داروی فاویپیراویر افزود: مصرف خود سرانه دارو‌هایی که بدون تجویز و نسخه پزشک قابل قابل عرضه نیست و می‌تواند مشکل افرین باشد و این یک قاعده عام است.
 
وی اضافه کرد:با توجه به اینکه در هفته‌ها و ماه‌های اینده احتمالا بروز پدیده انفلوانزا در کنار کرونا را داریم ممکن است پدیده مصرف خود سرانه این دارو را شاهد باشیم. هر دارویی اگر به جا مصرف و تجویز نشده باشد می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

دکتر جهانپور درباره صحبت‌هایی که درخصوص قاچاق بودن این دارو است افزود: تعداد محدودی از این دارو برای انجام مطالعات بالینی و تحقیقات در حوزه بیماری کووید ۱۹ وارد کشور شد و در ماه‌های اخیر در مرکز تحقیقاتی و بیمارستان‌های پژوهشی تجویز و استفاده می‌شد.

وی گفت: ما هیچ نمونه و مجوزی خارج از این موضوع نداشتیم تا هفته پیش که دو دارو فاویپیراویر و رمدیسیویر وارد فهرست دارویی شد.

جهانپور ادامه داد: قاعدتا دارو‌هایی که خارج از چرخه توزیع رسمی تجویز می‌شود، جعلی و تقلبی است و با هزینه‌های گزافی به بیماران و خانواده هایشان تحمیل شده است. افزون بر اینکه اثر بخشی مورد نظر را ندارد و می‌تواند زیان‌هایی هم برای مصرف کننده داشته باشد.
 

وی افزود: در روز‌های اخیر فاویپیراویر و بعد رمدیسیویر در فهرست رسمی دارویی کشور قرار گرفت و خوشبختانه با تلاش داروسازان داخلی تولید هر دو در داخل کشور آغاز شده است.

دکتر جهانپور افزود: داروی فاویپیراویر در چرخه توزیع قرار گرفته است و رمدیسیویر هم به زودی در این چرخه قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: حتی فاویپیراویر به عنوان تنها داروی آنفلوانزا نیست بلکه تجویز آن در کنار سایر دارو‌ها که برای آنفولانزا تجویز می‌شود در کنار نظر پزشک صورت می‌گیرد.

جهانپور افزود: موضوع به گونه‌ای نیست که ما در مواجهه با همه گیری آنفلوانزا، فاویپیراویر را به عنوان داروی اصلی بشناسیم. ممکن است این دارو در کنار دارو‌های دیگر تجویز شود.

وی درباره اینکه نیاز به واردات این دارو هست یا نه گفت: ظرفیت تولید داخل برای هر دو داروی (فاویپیراویر، رم دی سی ویر) کفایت خواهد کرد و پیش بینی ما این است که نیازی به واردات این دارو نخواهیم داشت.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °