تاثیر تعدد قوانین در ایستایی و رسوب کالا در گمرکات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:24 - جمعه 08 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۸۱۰۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
معاون فنی گمرک: با توجه به ارتباط گمرک با 35 دستگاه مختلف، طولانی شدن تشریفات کالا برای اخذ مجوزهای قانونی موجب ایستایی کالا در گمرک می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک گفت: میزان کالای غیر کانتینری که کالاهای اساسی را تشکیل می دهند حدود 3.5 میلیون تن است که در بنادر و گمرکات موجود است. میزان کالاهای غیر کانتینری و غیر اساسی نیز 3 و 3 دهم میلیون تن هستند که در بنادر و کشتیرانی موجودند.

تاثیر تعدد قوانین در ایستایی و رسوب کالا در گمرکات

ارونقی گفت: اگر کالایی شرایط ترخیص از گمرک را داشته باشد از گمرک ترخیص می شود اما به طور کلی زمان دو ماهه برای صاحبان کالا در نظر گرفته شده است که می تواند کالای خود را در گمرک نگه دارد.

او افزود: اگر در تشریفات کالا موانعی وجود داشته باشد موجب رسوب کالا در بندر و گمرک خواهد شد و تا موانع برطرف نشود کالا در گمرک می ماند تا زمانی که صاحب کالا نسبت به خروج و امحای کالا اقدام کند. 

او افزود: ممکن است قبل از ثبت سفارش کالا حمل و در گمرک بماند که در صورت نداشتن تشریفات گمرکی کالا در گمرک می ماند.

معاون فنی گمرک تاکید کرد: گمرک تا مجوزهای قانونی را کسب نکند نمی تواند اجازه ترخیص کالا را صادر کند. 

او افزود: 10 تا 20 درصد صاحبان کالا هستند که کالا را در گمرک نگه می دارند اما 80 درصد صاحبان کالا به دلیل مشکلاتی که از سوی سازمان های مختلف پیش می آید نمی توانند کالا را از گمرک خارج کنند بنابراین باید صاحبان کالا با آرامش خاطر کالا را از گمرک خارج کنند. 

ارونقی افزود: به منظور تسریع در انجام امور گمرکی تمامی سازمان ها مکلفند تحت نظارت گمرک اقدام کنند تا گمرک بتواند تشریفات گمرکی را انجام دهد و در صورت همکاری سازمان ها با گمرک ایستایی در گمرک به حداقل خواهد رسید. 

تاثیر تعدد قوانین در ایستایی و رسوب کالا در گمرکات

نهاوندی سخنگوی واردکنندگان نهاده‌های دامی در ارتباط تلفنی گفت: در حوزه دامی به دلیل فساد پذیر بودن هیچ واردکننده ای علاقه ندارد کالا در گمرک بماند. 

هفته گذشته بدون هیچ اگهی بانک مرکزی اطلاعیه ای داد که مالکیت کالا به واردکننده منتقل نشده است بنابراین به دلیل فرایند خاصی که دارد تمام مراحل قانونی برای واردات را طی کردیم که ارز لازم تخصیص نیافت و کالا از گمرک ترخیص نشد.

نهاوندی گفت: 15 روز زمان می برد تا نهاده های دامی از وزارت جهاد کشاورزی اجازه بگیرد تا بعد از ترخیص از گمرک توزیع شود. بعد از آن نیز باید ده تا 15 روز برای مجوزهای سازمان انتظار منتظر بمانیم.

تاثیر تعدد قوانین در ایستایی و رسوب کالا در گمرکات

تقی پور مدیرکل ارزیابی سازمان استاندارددر ارتباط تلفنی گفت: سازمان استاندارد همیشه خود را پیش قدم دانسته و سعی کرده موازی کاری را به حداقل برساند. 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°