تاکید رئیس مجلس بر اجرای اصول ۴ گانه مجلس یازدهم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:48 - چهارشنبه 13 اسفند 1399
کد خبر : ۷۹۸۱۷۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
رئیس مجلس شورای اسلامی هوشمندسازی، شفافیت، مردمی سازی و کارآمدسازی را جزو اصول ۴ گانه مجلس یازدهم دانست و بر اجرای این اصول تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، آقای قالیباف عصر روز گذشته (دوشنبه) در دیدار با رئیس و اعضای هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین با تقدیر از عملکرد این هیئت در دوره‌های گذشته گفت: امیدوارم اعضای این هیئت در این شرایط سخت و خاص در انسجام مجموعه و اثرگذاری مانند گذشته موثر باشند، در اینجا باید از برادر عزیزم دکتر اسماعیلی که از رزمندگان دوران دفاع مقدس و از فضلا و حقوقدانان برجسته کشور است، بخاطر تقبل ادامه این مسئولیت تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به اهمیت توجه به مباحث حقوقی از منظر حکمرانی، گفت: قطعاً در این رابطه نقش قوه مقننه بسیار اثرگذار است، لذا امام خمینی (ره) فرمودند که مجلس در رأس امور است. آن مجموعه و شاکله‌ای که امروز نظام را در حوزه قوانین مستحکم کرده، قوه مقننه است.

آقای قالیباف با اشاره به اهمیت قانونگذاری درست و کلان در مجلس افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس فرمودند که یکی از کار‌های مجلس باید این باشد که ظرفیت اجرایی شدن قانون در خود قانون دیده شود، از این رو اگر در روند قانونگذاری به این ظرفیت توجه نشود، مشکلاتی به وجود خواهد آمد. br/ رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مجلس یازدهم در شرایط خاصی که کشور در آن قرار دارد، کار خود را آغاز کرد، افزود: مردم در شرایط کنونی احساس ناراحتی، دغدغه و نگرانی دارند و خواستار حل مشکلات هستند.

آقای قالیباف تصریح کرد: مجلس یازدهم از ابعاد مختلف ویژگی‌های خاص خود را دارد و در این عرصه فرصت‌های بسیاری پیش رو است که اگر درخصوص این فرصت‌ها به درستی تصمیم گرفته شود، جهش خوبی صورت خواهد گرفت. یکی از فرصت‌ها این است که ۱۸۰ نفر از نمایندگان برای نخستین بار به مجلس راه یافته اند که این مسئله ظرفیت خوبی است که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: مجلس دو وظیفه اصلی قانونگذاری و نظارت را برعهده دارد که اولویت ما در شرایط کنونی تقویت بخش نظارتی است و قطعاً ما این مسئله را با جدیت دنبال می‌کنیم. در بخش نظارت مجلس سه حوزه وجود دارد که هر کدام ظرفیت‌های بالایی را برای مجلس ایجاد می‌کند. یکی از این حوزه‌ها حضور نمایندگان ناظر در شورا‌ها و مجامع است، از این رو مجلس مصمم است که به این حوزه نظارتی عمق بدهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دیوان محاسبات نیز یکی از بخش‌ها و بازو‌های نظارتی مجلس است، گفت: دیوان محاسبات نقش اساسی و مهمی دارد و مهمترین بازوی نظارتی مجلس در حوزه علمکردی، کارکردی و میدانی است. البته برای تقویت این بخش، برخی اقدامات باید صورت گیرد. به طور مثال دیوان نظارت خود را باید برخط و به روز کند و این مسئله قطعا پیگیری خواهد شد.

وی از هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین به عنوان یکی دیگر از بازو‌های نظارتی مجلس یاد کرد و گفت: بخش عمده‌ای از نظارت مجلس در دو بخش اجرایی سازی قانون و نظارت بر مصوبات هیات دولت قرار دارد.

آقای قالیباف با بیان اینکه در عملکرد هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، برخط و به روز بودن اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: خوشبختانه در شرایط کنونی این هیات در بررسی مصوبات به روز عمل می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به رویکرد‌های اصلی مجلس یازدهم گفت: یکی از مسائل مهم در این رابطه هوشمندسازی است که این مسئله از اهمیت و جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. یکی دیگر از این رویکرد‌های اصلی بحث شفافیت است که باید این موضوع نیز به صورت جدی پیگیری شود.

آقای قالیباف، مردمی سازی را نیز از دیگر اولویت‌های مجلس در دوره یازدهم دانست و ادامه داد: قطعاً در هر کاری که انجام می‌دهیم باید مردم را دخیل کنیم تا مردم در این حوزه مشارکت داشته باشند، از این رو مردمی سازی اساس هرگونه اقدام و تصمیم ما است. یکی دیگر از اولویت‌های مجلس، کارآمدسازی، چابک سازی سیستم و جلوگیری از تمرکزگرایی است که باید در کانون توجه قرا گیرد، از این رو خواهش من این است که در هر تصمیمی این ۴ رویکرد مدنظر قرار گیرد، زیرا توجه به این مسائل ما را در حل مشکلات کمک داده و اجازه نمی‌دهد که مجموعه از رسالت ذاتی خود فاصله گیرد.

در این دیدار آقای محسن اسماعیلی مشاور عالی رئیس مجلس و رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ضمن معرفی اعضا و اشاره به اهمیت بررسی دقیق مصوبات دولت از منظر پاسداری از حاکمیت قانون و حقوق شهروندان گفت: خوشبختانه در دو دوره گذشته که من مسئولیت این هیات را بر عهده داشته ام، اعضای هیأت، تلاش ویژه‌ای را برای بررسی مصوبات دولت صورت دادند و امروز با این اقدامات، مصوبات دولت به روز در هیئت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با تشکر و قدردانی ویژه از اعضای دوره گذشته این هیئت افزود: با برنامه ریزی صورت گرفته در هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، در هر جلسه تمام مصوبات دولت بررسی می‌شود و پس از آن مصوبه جدیدی دیگر وجود ندارد که مورد بررسی قرار گیرد، این نشان دهنده آن که هیئت تطبیق بسیار به روز و سریع عمل می‌کند.

آقای اسماعیلی با بیان اینکه تمام سوابق ۳۰ سال گذشته در حوزه مصوبات دولت به صورت دیجیتالی تهیه شده است، افزود: در گذشته این سوابق به صورت دستی و کاغذی بود که خوشبختانه تمام این موارد بازیابی، بازخوانی و بازنویسی شده است و امیدواریم هر چه زودتر بتوانیم در راستای شعار شفافیت همه آن‌ها را در سامانه‌ای عمومی نیز منتشر کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°