افزایش قیمت ارز مصنوعی و ناپایدار است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:05 - دوشنبه 20 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۸۱۷۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
سخنگوی دولت گفت: افزایش قیمت ارز مصنوعی و ناپایدار است و با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد بازار به ثبات خود باز خواهد گشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، به پایین آمدن قیمت ارز با سیاست‌های دولت و همکاری‌های مردم اشاره کرد و افزود: موضوع ارز در جلسات پی در پی ستاد اقتصادی دولت و جلسه دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: خوشبختانه منحنی ارز در حال سرازیری است و این امر در سایه سیاست‌ها و زحمات دولت و بانک مرکزی جهت بازگشت ارز به قیمت واقعی صورت گرفته است.

سخنگوی دولت افزود: البته در این مدت تلاش کرده ایم که ارز‌هایی که در خارج از کشور داریم به کشور برگردد، در این زمینه وزارت امور خارجه و بانک مرکزی تلاش‌های خوبی انجام دادند که حداقل در دو کشور چشم انداز بسیار روشنی ایجاد کرد که بتوانیم ارز‌ها را به کشور برگردانیم.

وی ادامه داد: اتخاذ سیاست‌های پولی در شورای پول و اعتبار و بهبود فروش نفت و از همه مهمتر آرامش روانی جامعه به پایین آمدن نرخ ارز کمک کرده است.

آقای ربیعی، کار روانی برای ایجاد افزایش قیمت ارز را یکی از دلایل علاوه بر فشار و تحریم اقتصادی و عامل‌های اقتصادی دانست و گفت: انتظار بالا رفتن قیمت ارز با توجه به عرضه محدودی که ما داشتیم، باعث فشار بر بازار ارز شد.

وی افزود: عده‌ای در فضای مجازی و بیرون از مرز‌ها به خصوص از نیمه شب به بعد، عددسازی‌های خود را آغاز می‌کردند. 
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از علل مهم پایین آمدن نرخ ارز، عدم توجه هم میهنان به کار‌های روانی سودجویانه بدخواهان است.

آقای ربیعی ادامه داد: قطعا درآمد ارزی ما با توجه به فروش نفت و برگشت ارز حاصل از صادرات بهتر از امروز خواهد شد و قیمت واقعی ارز هم بسیار کمتر از قیمت امروز در بازار است.

وی گفت: هم رئیس جمهور و هم رئیس بانک مرکزی در دو هفته اخیر صریحا اعلام کردند که این افزایش نرخ ارز مصنوعی و ناپایدار است و واقعیت‌های بازار از طرف عرضه و تقاضا نشان می‌دهد که این قیمت‌ها واقعی نیست.

سخنگوی دولت افزود: با پایان یافتن مهلت تعهد ارزی صادرکنندگان، عرضه ارز در بازار نیما رو به افزایش گذاشت و دیگران هم وقتی دیدند که نرخ ارز در حال کاهش است، شتاب خود را برای عرضه افزایش خواهند داد.

آقای ربیعی ادامه داد: این در حالی است که در طرف تقاضا، هم کنترل‌هایی انجام دادیم و تولید داخلی را بالا بردیم که این امر نه تنها از درخواست ارز کاهش داده بلکه به افزایش تولید داخلی کمک می‌کند.

وی گفت: رسانه‌هایی در خارج و بعضا در داخل، مرتب بر طبل التهاب بر بازار ارز می‌کوبیدند و انتظارات افزایش ارز باعث می‌شدند که برخی از پول‌های سرگردان و حتی پول‌های خرد مردم به این سمت برود، که خوشبختانه این روز‌ها با سیاست‌ها و همکاری مردم بسیار کم اثر شده و امیدواریم این موضوع تداوم ادامه داشته باشد.

سخنگوی دولت همچنین بحث در مورد سند راهبردی گردشگری را از دیگر موضوعات جلسه دولت عنوان کرد و گفت: علاوه بر هماهنگی‌های سیاستی در همه بخش ها، بحث رفع اشکالاتی که وجود داشت برای جذب گردشگر و نیز ارتقا زنجیره گردشگری در این سند مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: زنجیره‌ای از ابتدای تبلیغات و جذب گردشگر تا حمل و نقل، هتل داری و همه موارد جانبی دیگر در این سند دیده شد و همچنین به شکل ویژه‌ای گسترش کسب و کار و فرهنگ سازی برای استقبال از گردشگران نیز در این سند مورد توجه قرار گرفت.
 

وی در ادامه درباره علل افزایش قیمت ارز گفت: در همان زمانی که قیمت ها در فضای مجازی ارایه می شد، در همان زمان دینار و دلاری که عرضه می شد در کف خیابان، خرید و فروش به آن قیمت صورت نمی گرفت و با این نرخ ها نه تولیدکننده مشتری بود و نه مسافر و نه دانشجو، اما در فضای مجازی می دیدیم که قیمت ها کماکان بدون آنکه در کف خیابان خرید و فروش شود، رو به افزایش بود.

سخنگوی دولت افزود: خوشبختانه در صحنه خارجی نیز تحرکات دیپلماتیک و همکاری کشورها برای دسترسی به منابع ارزی ما درحال افزایش است و امیدواریم با کاهش محدودیت های اجتماعی، صادرات ما نیز رونق داشته باشد و درآمد ارزی کشور افزایش پیدا کند.

اعلام ۲۵ میلیون نفر مبتلا به کرونا در کشور براساس تخمین بوده

سخنگوی دولت درباره انتشار آماری در ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اینکه ۲۵ میلیون نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند، اظهارداشت: این آمار براساس تخمین اعلام شده است.

آقای ربیعی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره انتشار آماری در ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر اینکه ۲۵ میلیون نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند، گفت: آمار کرونا، صرفا از طریق سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود و سخنگوی وزارت بهداشت هم براساس استاندارد‌هایی که تقریبا در همه دنیا از آن تبعیت می‌کنند، اعلام می‌شود و شامل موارد شناسایی شده قطعی ناشی از بیماری کرونا است.

وی ادامه داد: در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا از جمله جلسه روز (شنبه) گذشته اطلاعاتی بر مبنای شاخص‌ها و برآورد‌های مختلف مطرح شد؛ در تمام جلسات آمار‌هایی که از نتایج مطالعات و تخمین‌ها و پیش بینی‌های پژوهشی استخراج شده ارایه می‌شود.

آقای ربیعی با اشاره به اینکه اعداد متفاوتی در این پروژه‌ها و تخمین‌ها مطرح می‌شود، گفت: لزوما این آمار یکسان نیستند و ممکن است در روش شناسی متفاوت باشند. به عنوان مثال آمار ابتلای همه کشور‌ها به این ویروس براساس تست کرونا ۱۴ میلیون نفر است، اما براساس تخمین‌ها این عدد ۲۰۰ میلیون نفر اعلام می‌شود که ممکن است افرادی باشند که علایم نداشته باشد، اما این ویروس را گرفته باشد.

وی افزود: اگر بعضی از آمار‌ها در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می‌شود، براساس تخمین‌ها و پژوهش‌های کسانی است که روی آمار‌های ریاضی کار می‌کنند و چه آن‌ها که اپیدمی شناس هستند، اما در هر حال آمار رسمی همان چیزی است که وزارت بهداشت براساس تست‌ها آن را اعلام می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال افزایش محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا، گفت: آمادگی داریم برای هر شرایطی در کشور انعطاف در تصمیم گیری داشته باشیم؛ همان گونه که در برخی از استان‌ها هم این انعطاف صورت گرفت.

آقای ربیعی همچنین تاکید کرد: دوگانه یا تعطیلی و یا کاهش مرگ و میر دوگانه درستی نیست، نباید به آن بپردازیم؛ تعطیلی در حد لازم در جایی که نیاز است باید انجام شود، اما متغیر و عامل اصلی رعایت نکات بهداشتی است و دولت این آمادگی را دارد که در شرایط قرمز و بدتر تصمیمات مقتضی را بگیرد.

  استفاده از ماسک 62 درصد افزایش یافته

آقای ربیعی با اشاره به اینکه رفتار بهداشتی مردم بهتر شده است، افزود: باید برای مدت طولانی رفتار بهداشتی ما تداوم داشته باشد و به هیچ عنوان عادی انگاری از شرایط نباید صورت گیرد.

وی گفت: مطالعات نشان داده است، اگر 95 درصد مردم هنگام خروج از منزل تا ورود به منزل از ماسک استفاده کنند نتیجه آن بیشتر از تعطیل کردن همه ارگان ها خواهد بود، تعطیلاتی که ما در فروردین ماه داشتیم و سایر تعطیلات نشان داد که استفاده از ماسک ارزشش بیشتر از این تعطیلات است.

سخنگوی دولت افزود: امروز درصد مراعات بهداشتی مردم به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده و استفاده از ماسک 62 درصد در اجتماعات عمومی رعایت شده همچنین در ادارات 82 درصد رعایت و در صنایع تولیدی نیز 78 درصد استفاده از ماسک را رعایت کردند.

آقای ربیعی گفت: زمانی که آمار کرونا بالا رفت، رعایت دستور العمل های بهداشتی 22 درصد کاهش پیدا کرده بود، اما امروز به 45 درصد افزایش پیدا کرده است، اما هنوز کافی نیست و همه باید کمک کنیم با رعایت پروتکل های بهداشتی از مرگی که می تواند پیش روی ما قرار گیرد، اجتناب و به باقی جامعه نیز کمک کنیم.

وی افزود: متاسفانه در چند روز گذشته دو همکار عزیزمان را از دست دادیم، تسلیت می گویم درگذشت آقایان سهیل گوهری فعال رسانه ای و روح الله رجایی سردبیر روزنامه جام جم و از خداوند برای آنها درجات متعالی آرزو می کنم. روزنامه جام جم و از خداوند برای آن‌ها درجات متعالی آرزو می‌کنم.

توسعه روابط با همسایگان از اولویت‌های اصلی دولت بوده است
 
سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران، اظهارداشت: امیدواریم بتوانیم همکاری‌های سال‌های گذشته میان دو کشور را تعمیم ببخشیم.
 
آقای علی ربیعی امروز (سه شنبه) در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، ضمن تسلیت شهادت امام جواد (ع) به ویژگی‌های شخصیتی این امام همام اشاره کرد و افزود: من توصیه‌های این امام را مرور می‌کردم، دیدم برخی از این توصیه‌ها راهگشای مشکلات جامعه ما می‌تواند باشد؛ ما امام جواد (ع) را با سه خصوصیت بزرگ می‌شناسیم، یکی حسن اخلاق، دیگری پاسخگویی و رفتار عالمانه و همچنین گشاده رویی با دوست و دشمن.

وی گفت: این امام همام، توصیه به انصاف در معاشرت با مردم، همدردی با مشکلات آن‌ها و همراه شدن با معنویات توصیه کرده اند که می‌تواند راهگشای مشکلات امروز جامعه ما باشد.

آقای ربیعی همچنین به سفر نخست وزیر عراق به تهران اشاره کرد و افزود: امیدواریم گفتگو‌های سازنده با هدف تعمیق روابط دو ملت بزرگ ایران و عراق را داشته باشیم و بیش از گذشته بتوانیم همکاری‌های سال‌های گذشته را تعمیق ببخشیم.

وی همچنین اظهار داشت: آقای الکاظمی درحالی وارد کشورمان می‌شود که سیاست همسایگی به عنوان یک راهبرد اساسی در سیاست خارجی ما وارد عرصه جدیدی شده است؛ بحث تعاملات و توسعه همه جانبه در این شرایط با ارتباط موثر با همسایگان از اولویت‌های اصلی دولت در این سال‌ها است.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش به مصوبات هیئت دولت در هفته‌های گذشته اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات این است که پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم کشور مصوب شد، بدین معنا که همه خارجی‌های مقیم کشور مشمول این طرح هستند و می‌توانند بیمه سلامت داشته باشند؛ البته مشمولان باید صددرصد سرانه خدمات درمانی خودشان را بپردازند.

آقای ربیعی با تاکید بر اینکه پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم کشور یک کار انسان دوستانه است، افزود: این بیمه باعث می‌شود اتباع خارجی به موقع درمان شوند و باعث ارتقای سطح سلامت جامعه خودمان هم می‌شود.
 
توسعه روابط با روسیه از الویت‌های ماست

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه گسترش همکاری با همسایگان ایران سقف ندارد، گفت: در توسعه روابط همه جانبه با همسایگان، روسیه از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است.

آقای ربیعی در ادامه نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایران آماده است با روسیه قرارداد‌های همکاری راهبردی امضا کند؟ اظهارداشت: ما قبلا اعلام کرده ایم که جمهوری اسلامی ایران با همه کشور‌هایی که مصمم هستند، روابط همه جانبه شان با ایران را توسعه دهند، وارد گفتگو‌هایی برای ترسیم نقشه همکاری‌های بلندمدت براساس حسن نیت و منافع متقابل می‌شود؛ روسیه هم حتما در این چارچوب و قاعده قرار دارد.

وی افزود: در میان کشور‌های همسایه، روسیه حتما از جمله کشور‌هایی است که برای ما دارای اولویت است و ما هیچ سقفی را برای گسترش همکاری با همسایگان نداریم. کشور‌هایی هم که آمادگی خودشان را برای همکاری‌های بلندمدت اعلام کرده اند و در مقابل زورگویی و قانون گریزی آمریکا هم ایستاده اند، قطعا برای ما اولویت دارند.

آقای ربیعی همچنین ابراز امیدواری کرد: شاهد تعداد بیشتری از کشور‌هایی باشیم که با اعتماد به نفس بیشتری در برابر قلدری آمریکا مقاومت می‌کنند و آماده سپردن تعهدات بلندمدت برای ساختن ساختار‌های نوین بین المللی مبتنی بر توسعه همکاری‌های متقابل و منطقه‌ای هستیم.

همچنان پیگیر ابعاد شهادت حاج قاسم سلیمانی هستیم

سخنگوی دولت گفت: پیگیری ابعاد شهادت حاج قاسم سلیمانی در سفر آقای ظریف به بغداد ادامه داشت و در سفر امروز نخست وزیر عراق به تهران هم ادامه دارد.

آقای ربیعی در ادامه نشست خبری با خبرنگاران، درباره پیام دیپلماتیک سفر آقای الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران، افزود: گفتگو‌های آقای ظریف در عراق موثر بوده است و ما موضوعات دو جانبه مهمی با عراق داریم. ایجاد منطقه امن و تروریست زدایی از دیگر بحث‌های امروز خواهد بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی حذف بودجه خودکفایی گندم و نقش آقای سعید حجاریان در واردات گندم و فرآورده‌های مرتبط با آن، تصریح کرد: حذف بودجه گندم و همچنین نقش فردی در این موضوع که خارج از دولت است، را تکذیب می‌کنم.

وی تصریح کرد: تصمیمات دولت تابع فردی از بیرون نیست، آنهم موضوعی که بر روی زندگی هزاران کشاورز تاثیر دارد، ما در دولت خرید ۳۶۰۰ هزار تن گندم را در سال به ۱۱ میلیون و چهارصد هزار تن رساندیم و با قیمت خرید گندم، رضایت کشاورزان را ایجاد کردیم، در هیچ سالی اینقدر خرید تضمینی گندم نداشته‌ایم.

سخنگوی دولت اظهار کرد: واردات گندم صرفاً در انحصار دولت است و ما تنها خرید گندممان برای ذخایر استراتژیک است.

آقای ربیعی درباره معرفی وزیر صمت هم گفت: یک یا دو نفر را تا موعد قانونی به مجلس معرفی خًواهیم کرد و با توجه به حضور آقای مدرس خیابانی بعنوان سرپرست وزارت صمت، نارسایی در موضوع مدیریتی نداریم.

وی در ادامه درباره برپایی مراسمات عزاداری ایام محرم با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی، گفت: پیشنهاداتی به دولت از سازمان تبلیغات اسلامی ارائه شده است و این پیشنهادات در کمیته اجتماعی و امنیت روز پنجشنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در جلسه روز (شنبه) ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم دولت گرفته می‌شود.

سخنگوی دولت در مورد نشست هفته گذشته در قوه قضائیه با حضور دو متهم علی یونسی و امیر حسین مرادی با تعدادی از دانشجویان، گفت: سخنگوی قوه قضائیه علت بازداشت را اعلام کرد، تا آنجا که من اطلاع دارم این دو فرد متهم از بچه‌های دانشگاه شریف هستند و به درخواست دانشجویان شریف این جلسه برگزار شده و در مورد کم و کیف آن اطلاعی ندارم.

آقای ربیعی با تاکید بر اینکه خبر‌های خوبی از آزادسازی پول‌های ایران در برخی کشور‌ها می‌رسد، گفت: ما تحقق درآمد ۴۰ میلیارد دلاری را دنبال می‌کنیم. ضمن اینکه آقای زنگنه وزیر نفت هم برای فروش بیشتر نفت تلاش می‌کنند.

در مورد نظارت بر قیمت کالاها، تصریح کرد: قیمت کالا‌ها موثر از قیمت ارز است، اولویت بر بازدید از انبار‌ها است که بطور مداوم کنترل می‌شود

آقای ربیعی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آتش سوزی در نیروگاه اتمی نطنز، هم گفت: همانطور که در روز حادثه گفتم، هیچ خرابکاری در این مکان صورت نگرفته است، نطنز پیچیدگی خود را دارد و باید کارشناسان به جمع بندی برسند، مسئولان سازمان انرژی اتمی هم در این باره پس از جمع بندی اطلاع رسانی خواهند داشت.

سخنگوی دولت در ادامه درباره طرح سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور، گفت: مجلس حق نظارت دارد و اعضا دولت همواره پاسخگو هستند، فرض جدا کردن دولت از رئیس جمهور صحیح نیست، باید ابتدا از وزرا دعوت شوند. همچنین از فرمایشات رهبری در خصوص دولت مجددا سپاسگزاری می‌کنم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°