روابط تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار ارتقا می‌یابد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۸۱۹۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر عراق، در شست خبری اعلام کردند که مصمم هستند با گسترش همکاری های مشترک اقتصادی، حجم مبادلات تجاری دو کشور را به 20 میلیارد دلار ارتقاء بخشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در کنفرانس خبری مشترک با آقای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در تهران، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد (ع)، گفت: خدمت آقای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و هیات همراه خیرمقدم عرض می‌کنم و از پاسخ مثبت وی به دعوت اینجانب برای این سفر، سپاسگزارم.

رئیس جمهور ادامه داد: جناب آقای مصطفی الکاظمی که در یک شرایط بسیار حساس مسئولیت دولت عراق را برعهده گرفته، در طول چند ماه ریاست وی، شاهد یک حرکت خوب در روابط تجاری بین دو کشور بوده ایم و امروز هم در این باره صحبت کردیم.

آقای روحانی گفت: در بحث‌های امروز راجع به شرایط بهداشتی منطقه و مساله ویروس کرونا با هم گفتگو کردیم و جمهوری اسلامی ایران این وعده را به دولت و ملت عراق می‌دهد که به اندازه همه توان و امکان خودش از نظر اقلام بهداشتی و دارویی کنار مردم عراق باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران توان لازم برای تامین نیازمندی‌های ملت عراق در زمینه مسایل بهداشتی و دارویی را دارد، افزود: همچنین آماده تبادل نظر بین مسئولین بهداشتی دو کشور هستیم.

آقای روحانی گفت: موضوع دومی که مورد بحث ما بود، مساله ارتقا و گسترش روابط تجاری بین دو کشور بود، اراده دو دولت بر این است که روابط تجاری دو کشور را به ۲۰ میلیارد دلار ارتقا ببخشد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه هر دو کشور مصمم هستند همه مواد توافقاتی که در ماه اسفند سال ۹۷ در بغداد بین دو دولت به تصویب رسید را اجرایی کنند، اظهارداشت: در میان آن توافقات مسایل زیربنایی اقتصادی بین دو کشور و همچنین اتصال راه آهن شلمچه - بصره و همچنین لایروبی اروندرود مورد توافق قرار گرفته بود.

 
نشست خبری مشترک رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر عراق
آماده ایم در کنار ملت عراق برای ثبات منطقه تلاش کنیم

رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران همچون سال‌های گذشته که در کنار ملت، دولت و ارتش عراق مقابل داعش ایستاد و مبارزه کرد، همچنان آمادگی دارد در کنار ملت عراق برای ثبات و آرامش منطقه تلاش کند.

آقای روحانی در ادامه نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق در تهران، خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم از دو قهرمان مبارزه با تروریسم سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس به بزرگی یاد کنم که جز سردارانی بودند که برای امنیت عراق در طول سالیان گذشته تلاش کردند.

رئیس جمهور در ادامه افزود: امروز راجع به مسائل و ثبات منطقه و نقشی که عراق می‌تواند به عنوان یک کشور قدرتمند عربی ایفا کند، صحبت و تاکید کردیم.

آقای روحانی در پایان خاطرنشان کرد: بار دیگر از حضور نخست وزیر محترم و هیئت عالیرتبه عراق در تهران تشکر می‌کنم و به آن‌ها خوشامد می‌گویم و مطمئن هستم این سفر نقطه عطفی در روابط دوکشور دوست و برادر ایران و عراق خواهد بود.
 
 
آقای مصطفی الکاظمی در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور کشورمان در تهران، ضمن تشکر از دعوت آقای روحانی از وی برای سفر به تهران، تصریح کرد: هدف از این سفر تقویت روابط تاریخی و دوجانبه میان دو کشور است.

وی افزود: امروز ما با چالش‌هایی روبرو هستیم که بخشی از آن نتیجه شیوع بیماری کرونا و سقوط قیمت نفت است، لذا در سایه چنین چالش‌هایی نیازمند هماهنگی بین دو کشور هستیم به نحوی که تامین کننده منافع تهران و بغداد باشد.

آقای الکاظمی ادامه داد: روابط بین ایران و عراق، صرفا ناشی از موقعیت جغرافیایی دو کشور و هزار و ۴۵۰ کیلومتر مرز مشترک نیست، بلکه این روابط، روابطی تاریخی، فرهنگی و دینی عمیقی است که ریشه در تاریخ دارد.

وی گفت: در دیدار با رئیس جمهور ایران، مسایل منطقه‌ای و ثبات و امنیت و صلح منطقه را در سایه چالش‌های امروز منطقه مورد گفتگو قرار دادیم، چالش‌های امروز که ناشی از شرایط اقتصادی شیوع کرونا است.

نخست وزیر عراق افزود: من به برادرانمان در جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کنم، ملت عراق دوستدار و مشتاق روابط ممتاز با ایران براساس اصل عدم دخالت در امور داخلی دو کشور است.

آقای الکاظمی خاطرنشان کرد: ما علیه تروریسم و گروه‌های تکفیری جنگیدیم و ایران از نخستین کشور‌هایی بود که در این راه در کنار عراق ایستاد و ما این را فراموش نخواهیم کرد، عراق هم در کنار ایران ایستاد تا به ایران برای گذر از چالش‌های اقتصادی کمک کند و در این راستا عراق به بازاری بزرگ برای تجارت و صادرات ایران تبدیل شد.

وی در ادامه گفت: روابط عراق با ایران و کشور‌های دیگر مبتنی بر حسن نیت است و تلاش داریم از رهگذر همکاری با جمهوری اسلامی ایران بتوانیم راهکار‌هایی برای خارج کردن منطقه از چالش‌ها و تنش‌هایی که از آن رنج می‌برد، پیدا کنیم.

آقای الکاظمی افزود: فکر می‌کنیم از طریق همکاری با کشور‌های مختلف منطقه باید بتوانیم راهکار فراگیری برای پایان دادن به چالش‌ها و مشکلات منطقه پیدا کنیم.

وی گفت: ایران و عراق هر دو از چالش‌ها و مشکلات اقتصادی رنج می‌برند و ملت‌های ما منتظرند تا خدمات بهتری از دولت‌ها دریافت کنند و ما برای اینکه بتوانیم این هدف را تحقق ببخشیم نیازمند همکاری با یکدیگر هستیم؛ که شامل یک همکاری فراگیر و کامل بین ایران و عراق است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد: روابط خارجی عراق مبتنی بر توازن و دوری از هرگونه صف بندی است به همین دلیل عراق اجازه نخواهد داد هیچگونه تهدیدی از خاک آن متوجه جمهوری اسلامی ایران شود.

آقای الکاظمی افزود: تاریخ روابط بین دو کشور به صد‌ها سال پیش بازمی گردد و ما باید از این روابط دیرینه حمایت کنیم، همچنانکه ما در عراق دفاع و حمایت از ایران را سرلوحه کار خود قرار خواهیم داد و اجازه نمی‌دهیم هیچ تجاوز و تهدیدی از سمت عراق و یا اراضی عراق متوجه ایران شود.
 
نشست خبری مشترک رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر عراق
ایران پیشرفته و قوی؛ واقعیتی به نفع عراق و منطقه

نخست وزیر عراق تاکید کرد: نگاه ما به ایران، کشوری با ثبات، نیرومند و رو به پیشرفت به عنوان واقعیتی به نفع عراق و منطقه است.

آقای مصطفی الکاظمی در نشست خبری مشترک با آقای روحانی در تهران، تاکید کرد: از طرف دیگر عراق هم باید با ثبات و نیرومند باشد تا بتواند از همسایگان و کشور‌های منطقه در برقراری صلح و ثبات حمایت کند.

وی گفت: ما برای فعال کردن توافقات دو جانبه به ویژه مرتبط کردن راه آهن میان دو کشور از طریق خرمشهر به بصره گفتگو کردیم و بسیار امیدوارم که این توافقات به زودی اجرا شود و شاهد دستاورد‌های عملی آن به نفع هر دو ملت باشیم.

آقای الکاظمی همچنین از جمهوری اسلامی ایران، آقای روحانی و دیگر مقامات کشورمان بابت حمایت‌های ایران از عراق در مبارزه با تروریسم و نیز کمک به مبارزه با بیماری کرونا قدردانی کرد.

نخست وزیر عراق در بخش پایانی اظهاراتش با تشکر از دعوت بزرگوارانه و میزبانی گرم آقای روحانی ابراز امیدواری کرد: به زودی چالش همه گیری بیماری کرونا را پشت سر بگذاریم و شاهد روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی و شکوفایی دو کشور باشیم که منافع هر دو ملت را تامین کند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °