بانک مرکزی تلاش دارد قیمت ارز متعادل شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:04 - شنبه 18 مرداد 1399
کد خبر : ۷۹۸۲۲۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
رئیس جمهور گفت: بانک مرکزی تلاش می‌کند قیمت ارز را به سمت قیمت متعادل هدایت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت دولت با بیان اینکه باید برای شرایط بازار و گرانی‌های اخیر که مردم را تحت فشار قرار داده است، چاره اندیشی شود، گفت: بانک مرکزی تلاش می‌کند قیمت ارز به سمت قیمت متعادل هدایت کند.

آقای روحانی افزود: صادرکنندگان باید با همه توان به کمک بیایند و طبق مقررات مقدار ارز به دست آمده را به سامانه نیما عرضه کنند که این روند شروع شده و ادامه خواهد یافت.

آقای روحانی تصریح کرد: باید بتوانیم کاری کنیم که ارزی که در کشور‌های دیگر به عنوان ذخیره داریم، استفاده شود که حداقل سه کشور در روز‌های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده اند.

وی با بیان اینکه مردم شاهد قیمت متعادل ارز در روز‌ها و هفته‌های آینده خواهند بود، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید اقدامات مهمی برای مهار گرانی قیمت اجناس انجام دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مجلس دهم تفکیک وزارت صنعت و وزارت بازرگانی تصویب شده و شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته که باید در مجلس فعلی رفع شود، گفت: هر زمانی که مجلس این ایراد شورای نگهبان را رفع و قانون را ابلاغ کند، ما دو وزیر را به مجلس معرفی می‌کنیم.

آقای روحانی افزود: یک وزارت خانه قادر نیست هم صنعت، هم معدن و هم بازرگانی را در شرایط تحریم اداره کند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز باید طوری برنامه ریزی کنند که کالا از لحظه اول صادرات و واردات تا لحظه پایانی به صورت آنلاین قابل ملاحظه و ردگیری باشد، گفت: بانک مرکزی نیز باید از لحظه‌ای که ارز را به صادرکنندگان می‌دهد، طوری برنامه ریزی کند تا لحظه‌ای که ارز به سامانه نیما برمی گردد، بتوان آن را ردیابی کرد.
 
سال گذشته ۳۰ هزارمیلیارد تومان وام ازدواج تخصیص دادیم
 
رئیس جمهور همچنین گفت: دولت مسئله ازدواج و نهاد خانواده را بسیار مهم می‌داند و در سال گذشته برای تسهیلات وام ازدواج ۳۰ هزارمیلیارد تومان تخصیص داد و امسال نیز همین روند اجرا خواهد شد.
 
رئیس جمهور همچنین گفت: سال گذشته و امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان وام در اختیار جوانان قرار گرفت و این روند ادامه خواهد داشت.

آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به مناسبت‌های مردادماه به ویژه پایان جنگ تحمیلی، آزادی اسراء، پیروزی مشروطیت و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س)، افزود: بسیار برای ما مهم است که ازدواج به عنوان سرآغاز تشکیل خانواده و نهاد اصلی جامعه، مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهور گفت: امسال هم به رغم شیوع بیماری کرونا تاکید ما بر این است که سنت ازدواج مثل گذشته ادامه پیدا کند، اما به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برخی مراسم‌ها باید حذف یا به صورت محدود برگزار شود.

آقای روحانی با تاکید بر اهمیت ازدواج برای دولت، افزود: بر همین اساس در سال گذشته و امسال، علاوه بر وام ازدواج، تسهیلات بهتری را برای خانه اولی‌ها تخصیص دادیم و ۳۰ هزار میلیارد تومان وام در اختیار جوانان قرار گرفت و امسال هم به همین صورت این روند ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بسیاری از جوانان در سال‌های اول ازدواج مستاجر هستند، گفت: ما در هفته‌های اخیر دو گام مهم نسبت به مسئله مستاجرین برداشتیم. اول نسبت به اضافه اجاره بهاء بود که یک روند صعودی و غیر منطقی پیدا کرده بود که در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب کردیم تا حداکثر افزایش اجاره بهاء در تهران ۲۵ درصد، در شهر‌های بزرگ ۲۰ درصد و در بقیه شهر‌ها ۱۵ درصد بیشتر نباشد.
 
افزایش چند برابری قیمت‌ها قابل قبول نیست

رئیس جمهور با تاکید بر این که نباید بگذاریم با کاغذ بازی قیمت‌ها افزایش پیدا کند، گفت: افزایش دو تا سه برابری قیمت‌ها قابل قبول نیست.

آقای حسن روحانی در ادامه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه نباید به بهانه‌های مختلف اجناس گران شود، گفت: گاهی جنس نسبت به سال گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد گران می‌شود که این قابل قبول است، اما اینکه یک جنسی سال قبل یک قیمت داشته و الان دو تا سه برابر آن قیمت است، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رئیس جمهور گفت: ما تمام قیمت‌ها را در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار دادیم و آن‌ها باید تمام قیمت‌ها را کنترل کنند و بر مبنای قیمت‌هایی که این ستاد ابلاغ می‌کند همه موظف به اجرا هستند. نباید بگذاریم با کاغذ بازی و بروکراسی قوانین گذشته مردم تحت فشار قرار بگیرند.

آقای روحانی با اشاره به اینکه مشکل کرونا در کنار مردم است و تمام کادر درمانی ما در تلاش خستگی ناپذیر برای درمان بیماران هستند، اظهار داشت: این مشکل به این زودی حل نخواهد شد؛ آن چه ما از آن عبور کردیم در مقایسه با راه باقی مانده بیشتر است؛ در این ۵ ماه از برخی از مشکلات عبور کردیم. یک عده بیمارستان رفتند، یک عده از بیمارستان مرخص شدند، عده‌ای که بدون این که بفهمند دوره کرونایی را سپری کردند و الان سالم هستند، اما یک مقدار زیادی هم در پیش رو باقی مانده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: پیش بینی دقیق علمی این است که در ماه‌های آینده بستری ما تا پایان سال بیشتر از ۴ یا ۵ ماه گذشته است؛ بنابراین در این شرایط باید خودمان را از لحاظ بیمارستان، تخت، پزشک و پرستار آماده کنیم و بار روی دوش ما پیش بینی می‌شود که سنگین‌تر شود. البته ما دعا می‌کنیم که این گونه نشود.

آقای روحانی با اشاره به اینکه وزیر بهداشت خبر داد که بعضی از دارو‌هایی که می‌تواند به درمان کرونا کمک کند تا هفته آینده بدست ما می‌رسد، گفت: همچنین امروز وزیر صمت، اعلام کرد، ۱۱ میلیون ماسک در روز تولید می‌کنیم؛ البته این مقدار ممکن است هنوز هم کم باشد و باید اضافه شود.

رئیس جمهور همچنین تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان پزشکان و محققان ما به صورت شبانه روزی در حال تلاش هستند و کار پیش می‌رود، اما در عین حال باید بدانیم هنوز یک راه طولانی حداقل تا پایان سال پیش روی ما است.

آقای روحانی با بیان اینکه برای آماده بودن در مقابله با کرونا راهی نداریم جز این که آداب و رسوم مان را عوض کنیم، افزود: نمی‌شود هم بخواهیم با این بیماری مقابله کنیم و هم عروسی‌ها را مثل گذشته با حضور همه اقوام و دوستان برگزار کنیم. باید برای مبارزه با بیماری رسومات را با شرایط روز سازگار کنیم، نمی‌شود، برای مراسم ترحیم همه اقوام با انواع وسیله نقلیه از شهر‌های مختلف برای عرض تسلیت بیایند.

رئیس جمهور همچنین اظهار داشت: علاوه بر تغییر رسومات استفاده از ماسک، شستن دست و رعایت مسایل بهداشتی هم توصیه می‌شود که همه این‌ها را ما باید انجام دهیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم.

آقای روحانی با اشاره به این که مردم در هفته‌های گذشته بیش از قبل همکاری کرده اند، تصریح کرد: من قبلا هم گفته ام که شعار مقاومت، بهداشت و معیشت، باید گفتمان امروز ما را تشکیل دهد.

وام ودیعه مسکن با سود ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت می‌کنیم

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اقدام دولت به منظور کاهش فشار اقتصادی بر مستاجران، گفت: دولت تصمیم گرفته است که وام ودیعه مسکن ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومانی در تهران، شهر‌های بزرگ و کوچک با سود ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت کند.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست امروز هیئت دولت، یکی از اقدامات دولت در جهت کاهش فشار اقتصادی بر مردم را دادن ودیعه از طرف بانک به مردم خواند و تصریح کرد: مستاجران معمولا در تهران و یا شهرستان‌ها مبلغی بابت اجاره و مبلغی نیز به عنوان ودیعه در نزد مالک می‌سپارند که در شهر‌های مختلف میزان آن متفاوت است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت تصمیم گرفته است؛ برای آن‌هایی که دارای حقوق ثابت هستند، همچون کارمندان یا کارگران و همچنین افراد تحت حمایت کمیته امداد خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، در تهران ۵۰ میلیون تومان از بانک ودیعه دریافت کنند.

آقای روحانی افزود: همچنین در شهر‌های بزرگ، مستاجران می‌توانند، ۳۰ میلیون تومان و در شهر‌های کوچک نیز ۱۵ میلیون تومان با سود ۱۳ درصد از بانک پول دریافت کنند.

رئیس جمهور این اقدام را کمک بسیار خوبی برای مستاجران دانست و گفت: این مبالغ برای مدت یکساله اجاره نامه است و مستاجران سود ۱۳ درصد را به صورت ماهانه به بانک پرداخت می‌کنند و پس از پایان موعد اجاره نامه مستاجران باید اصل پول را به بانک برگردانند.

آقای روحانی افزود: از هفته آینده وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی همه ویژگی‌های بانکی را اعلام و مقررات آن را به همه بانک‌ها ابلاغ می‌کنند و مردم را از طریق صداوسیما مطلع و موضوع را برای آن‌ها تشریح خواهند کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این گام جدیدی است که دولت در شرایط کرونایی و به دلیل فشار اقتصادی برای مستاجران بر می‌دارد.
 
در تلاشیم پائیز امسال همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان را عملیاتی کنیم

رئیس جمهور گفت: ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شد تا این سازمان توانمندی لازم را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان از مهرماه داشته باشد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست امروز هیئت دولت، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم تا در پائیز امسال همسان سازی و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان را اجرایی و عملیاتی کنیم.

رئیس جمهور افزود: ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین اجتماعی، پس از ۱۴ سال انتظار و مدت‌ها بدهکاری پرداخت شد تا تامین اجتماعی توانمندی لازم را برای همسان سازی حقوق‌ها پیدا کند.

آقای روحانی همچنین گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز ان شاء الله برای بقیه عزیزان این کار را انجام خواهد داد، تا یک کمکی از مهر ماه به بعد برای بازنشستگانی باشد که به طور طبیعی با شرایط کنونی تحت فشار قرار گرفته اند.
 
وارد نسل پنجم اینترنت شدیم

رئیس جمهور گفت: امروز وارد نسل پنجم اینترنت شدیم و این یک تحول بزرگ در زمینه دیجیتال است.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست امروز هیئت دولت با تاکید بر اینکه شعار مقاومت، بهداشت و معیشت باید گفتمان ما را تشکیل دهد، افزود: امروز ما باید در برابر فشار‌های خارجی مقاومت کنیم، توطئه‌ها را بشکنیم، بهداشت و سلامت جامعه را مراعات و معیشت مردم را تامین کنیم.

رئیس جمهور گفت: همانطور که در این شرایط سخت، ما باید از لحاظ بهداشتی و درمانی فعال باشیم، باید از لحاظ نحوه ارتباطات هم شرایط مناسبی داشته باشیم.

آقای روحانی افزود: توانمندی دولت ما امروز در سایه دو اقدامی است که از سال‌ها پیش این دولت آن را دنبال کرده است، یعنی تحول سلامت و تقویت ارتباطات.

رئیس جمهور گفت: امروز اگر ما می‌توانیم در زمینه آموزش، بهداشت و کسب و کار راحت حرف بزنیم و در ارتباط بین خودمان دسترسی‌های آسانی داشته باشیم، به خاطر این است که فضای مجازی آماده و شبکه ملی اطلاعات در اختیار داریم.

آقای روحانی با اشاره به اینکه امروز نسل سه و چهار اینترنت تا روستا‌های ما هم امتداد پیدا کرده است، افزود: اگر این وضع نبود ما در مضیقه زیادی بودیم. br/ رئیس جمهور گفت: می‌خواهم این خبر خوش را امروز به مردم بدهم که ما داریم وارد نسل پنجم اینترنت می‌شویم.

آقای روحانی افزود: ان شاءالله از روز‌های آینده نسل پنجم فعالیت خودش را در تهران آغاز می‌کند و به تدریج گسترش پیدا می‌کند و این یک تحول بزرگ در زمینه دیجیتال است.

رئیس جمهور همچنین گفت: نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست، برای اقتصاد دیجیتال کشور است.

آقای روحانی افزود: سال گذشته ما مرکز هوش مصنوعی را تشکیل دادیم و افتتاح کردیم و امسال هم اعلام می‌کنیم که فعالیت نسل پنجم را ما آغاز کردیم و من از وزارت ارتباطات می‌خواهم در روز‌های آینده در این زمینه برای مردم توضیحات لازم را ارائه کند.
 
تاکید رئیس جمهور بر گسترش روابط با همه همسایگان

رئیس جمهور بر گسترش روابط و همکاری‌ها با همه همسایگان و دوستان جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در نشست امروز هیئت دولت با اشاره به فعالیت‌های خوب دیپلماتیک هفته‌های اخیر کشور، افزود: ما از لحاظ مسیر حرکت سیاسی یک مسیر بسیار درستی را از سال ۹۲ انتخاب کردیم و این مسیر را ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور گفت: دستاورد‌های بسیار مهمی در طول این هفت سال، در زمینه روابط سیاسی، اقتصادی، در مسائل امنیت منطقه، روابط سه جانبه و پنج جانبه و هفت جانبه داشتیم.

آقای روحانی افزود: در هفته‌های اخیر، شاهد تلاش فعالیت هستیم و در سفر نخست وزیر عراق به ایران هم وی ملاقات‌های بسیار مهمی داشت که در راس آن ملاقات با مقام معظم رهبری بود.

رئیس جمهور گفت: توافقات بسیار خوبی بین ایران و عراق در زمینه رفت و آمد‌های گمرکی، کالایی و در زمینه همکاری‌های اقتصادی و روابط بانکی شده است و امیدواریم اجرایی و عملیاتی شود.

آقای روحانی افزود: تماس‌ها و روابط خوبی با روسیه و چین از سال‌ها و ماه‌های گذشته داشتیم که در هفته‌های اخیر این روابط ما قوی‌تر شده است.

رئیس جمهور گفت: من پیامی در زمینه تقویت روابط بین ایران و روسیه در حرکت‌های منطقه‌ای و بین المللی داشتم که از طریق وزیر خارجه برای رئیس جمهور روسیه فرستادم که با استقبال وی مواجه شد و ما امیدواریم همکاری‌های ما با کشور‌های دوست و همسایه از جمله روسیه، عراق، ترکیه، قطر، پاکستان، افغانستان و همه کشور‌هایی که از دوستان ما در دریای خزر و خلیج فارس هستند، گسترش یابد.

آقای روحانی افزود: گرچه ما امسال شاهد حج باشکوه از لحاظ جمعیت نیستیم و مردم مسلمان کشور‌های مختلف از زیارت خانه خدا محرومند، اما مردم باید با دعا و اخلاص به ویژه در عرفه و در عید قربان و احسان به همه مستمندان ان شاء الله بتوانیم این نقص و کمبود را جبران کنیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°