ظریف: قرارداد راهبردی ایران و روسیه، به روز شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:42 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۸۲۳۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
وزیر امور خارجه از به روز شدن قرارداد جامع راهبردی دراز مدت میان ایران و روسیه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه هیئت دولت، با اشاره به سفر روز گذشته اش به روسیه، افزود: علاوه بر دیدار با وزیر خارجه روسیه به خاطر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونایی، به مدت یک ساعت هم با رئیس جمهور روسیه تلفنی صحبت کردم و پیام ویژه آقای روحانی را درباره برجام و برخی مسایل دو جانبه به آقای پوتین رساندم.

وی مذاکرات خود با مقامات روسیه را مفید ارزیابی کرد و گفت: با وزیر خارجه این کشور همچنین درباره همکاری‌های دو جانبه و مسایل منطقه‌ای گفتگو شد.

وزیر امور خارجه افزود: دیروز بعد از ظهر ۴ ساعت و نیم مذاکره فشرده با روس‌ها داشتیم که در نهایت به توافق رسیدیم.

آقای ظریف در ادامه گفت: قرارداد همکاری ۱۰ ساله بین ایران و روسیه که در زمان دولت اصلاحات امضا شده بود، تاکنون دوبار و هر بار ۵ ساله تمدید شده است که ۸ ماه دیگر تمام می‌شود.

وی افزود: اگر کسی مخالفت نکند، این قرارداد خود به خود ۵ سال دیگر تمدید می‌شود، اما بهتر دیدیم که یک قرارداد جامع راهبردی دراز مدت تدوین و به روز شود.

وزیر امور خارجه گفت: این قرارداد پس از امضاء برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

با مقامات عراقی به توافقات بسیار خوبی رسیدیم

وزیر امور خارجه گفت: در سفرم به عراق و در سفر نخست وزیر عراق به ایران، به توافقات بسیار خوبی رسیدیم.

آقای ظریف، سفر نخست وزیر عراق به جمهوری اسلامی ایران را یک تحول مهم دیپلماتیک ارزیابی کرد و افزود: صحبت‌های مقام معظم رهبری با نخست وزیر عراق در حمایت از دولت و حاکمیت عراق بسیار روشن بود و برای نخست وزیر عراق می‌تواند بسیار راه گشا باشد.

وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد: نخست وزیر عراق بتواند از این رهنمود‌ها برای استقرار یک دولت بسیار قوی در عراق استفاده کند.

وی همچنین گفت: در گفت و گوی‌های نخست وزیر عراق با آقای روحانی و آقای جهانگیری توافقات خیلی خوبی به دست آمد.

آقای ظریف به سفر روز (یکشنبه) خود به عراق اشاره کرد و افزود: در این سفر با مقامات مختلف سیاسی، نظام، قضایی و حزبی عراق در اقلیم کردستان دیدار داشتم و گفتگو‌های ما به توافقات خوبی انجامید.

وزیر امور خارجه همچنین گفت: در این هفته گفتگو‌های سیاسی به صورت جدی و خوب دنبال شد و امیدواریم نتایج خوبی برای مردم کشورمان و مردم منطقه به همراه داشته باشد.

همه مراحل قرارداد با چین شفاف است

وزیر خارجه درباره قرارداد همکاری ایران وچین با بیان اینکه همه مراحل این قرارداد شفاف بوده و البته هنوز نهایی نشده است اعلام کرد: مردم اطمینان داشته باشند که این دولت ونه هیچ دولت دیگری در ایران یک وجب از خاک ایران را نه به کسی واگذار می‌کند ونه اجازه استفاده اختصاصی ازخاک ایران را به کسی خواهد داد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °