بهره برداری از ۸۱۵ طرح کشاورزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:57 - يکشنبه 04 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۸۲۷۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
مراسم بهره برداری از ۸۱۵ طرح ملی در عرصه آب و خاک و کشاورزی با حضور رئیس جمهور در مجموعه سعدآباد تهران آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بخش اصلی این طرح‌ها شامل ۸۰۹ طرح و شهرک گلخانه‌ای است که بهره برداری از آن‌ها در چارچوب پویش ملی «جهاد برای جهش تولید» در ۲۷ استان آغاز می‌شود.
 
با بهره برداری از این شهرک‌های گلخانه‌ای ۱۲۷ هزار تن انواع سبزی و صیفی، حدود ۲۹ میلیون گل‌های شاخه بریده گلخانه‌ای و حدود ۲۵۰ تن انواع میوه‌های درختی در سایبان تولید خواهد شد.
 
افزایش بهره وری آب، تامین نیاز داخلی و فراهم شدن امکان صادرات مازاد بر نیاز و ارزآوری به کشور و افزایش ده برابری تولید در مقایسه با فضای باز از دیگر مزایای بهره برداری از این شهرک‌های گلخانه‌ای است.
 
پنج طرح زیربنایی آب و خاک در مساحت ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار، بخش دیگری از این مجموعه طرح‌های ملی است.
 
طرح تجهیز و نوسازی اراضی اعم از شالیزار و خشکه زا، طرح سامانه‌های نوین آبیاری، طرح شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی، طرح‌های کوچک تامین آب و طرح بازسازی و نوسازی قنوات از بخش‌های مهم این پنج طرح زیربنایی آب و خاک است.
 
همچنین بهره‌برداری از طرح توسعه ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار باغات دیم در اراضی شیبدار در مناطق مختلف کشور؛ بخش دیگری از این طرح‌های ملی است که در قالب جهاد برای جهش تولید به مرحله بهره برداری رسیده است.
 
افزایش ۱۳۸ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، کمک به تغذیه و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی، افزایش اشتغال پایدار و کاهش مهاجرت روستاییان و جلوگیری از حاشیه نشینی شهر‌ها از مزایای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار اعلام شده است.
 
این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری ۳۴۰۰ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی برای ۱۰ هزار و ۳۴۰ نفر افتتاح می‌شود.
اقای کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جزئیات مربوط به سرمایه گذاری، اجرا و بهره برداری از این طرح‌ها و شهرک‎های گلخانه‌ای را از شهرستان مهریز یزد در ارتباط تصویری با رئیس جمهور گزارش خواهد کرد.
 
** طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب افتتاح شد
 
مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب روز پنجشنبه با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان و علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی در شهرستان میناب و ارتباط ویدئو کنفرانسی با رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.‌ این طرح با هزینه‌ای افزون بر ۷۴۰میلیارد ریال و مساحت سه هزار و ۷۵۰ هکتار بوده که با تکمیل آن برای ۷۵۰ نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

با بهره برداری از این طرح گام بزرگی در راستای استفاده بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین‌های تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند میناب برداشته می‌شود.

مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های کشور در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید، با هدف بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین‌های ویژه کشت محصولات کشاورزی همچون بادمجان، پیاز، فلفل و هندوانه، گندم، کلزا و آفتابگردان اجرا شده است.

اهداف مهم طرح شبکه فرعی آبیاری تحت فشار قطره‌ای شاخه شمالی دشت میناب شامل، تامین امنیت غذایی، افزایش کارایی مصرف آب با اجرای آبیاری تحت فشار قطره ای، احیای مجدد زمین‌های کشاورزی در سطح منطقه میناب، بهبود راندمان آبیاری از ۳۵درصد به افزون بر ۸۰ درصد، ارتقاء بازده آبیاری به منظور افزایش بهره وری از ۲ منبع ارزشمند آب و خاک، تعادل بخشی به منابع با هدف کاهش برداشت از سفره‌های زیرزمینی، افزایش توانمندی کشاورزان با ایجاد مشارکت بیشتر نهاد‌های مرتبط، افزایش سطح درآمد کشاورزان و کاهش هزینه‌های کارگری و افزایش اشتغال دائم است.

شهرستان میناب به عنوان قطب کشاورزی در ۹۰کیلومتری شرق هرمزگان قرار دارد، دارای شاخص‌هایی شامل، ۴۱هزارهکتار معادل ۴۴۸ هزارتن تولید محصولات زراعی و ۲۲ هزارهکتار معادل ۱۵۷ هزارتن محصول باغی به طور سالیانه است.
**مجتمع گلخانه مهریز یزد افتتاح شد

یزد- ایرنا- مجتمع گلخانه‌ای بهشت روستای ارنان مهریز یزد روز پنجشنبه با حضور وزیر جهاد کشاورزی، استاندار یزد و جمع دیگری از مسوولان از طریق تماس ویدئو کنفرانس با رییس جمهوری افتتاح شد.

این واحد گلخانه‌ای با ۱۵ هزار مترمربع مساحت و با صرف ۲۵ میلیارد ریال توسط بخش‌خصوصی و با حمایت دولت ایجاد شده و زمینه اشتغال ۱۵ نفر را فراهم کرده است.

در این گلخانه سالانه حدود ۶۰۰ تن کاهو و کلم تولید می‌شود که علاوه بر تامین نیاز یزد به سایر استان‌ها نیز ارسال می‌شود.

یزد رتبه نخست تولید گوشت بلدرچین و کبک و پرورش اسب اصیل عرب، رتبه دوم تولید محصول گلخانه‌ای، جایگاه سوم تولید پسته، مقام چهارم تولید زردآلو و قیسی، مقام پنجم تولید انار، رتبه هشتم تولید خرما، دهم تولید تخم مرغ و چهاردهم تولید شیر را دارد.

زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۵ هزار هکتار است که به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه، ۱۱۴ هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این میزان ۶۹ درصد مربوط به باغ‌ها و ۳۱ درصد مربوط به زمین‌های زراعی است.

دهستان ارنان با ۵۰۰ نفر جمعیت در ۵۰ کیلومتری شهر مهریز قرار دارد و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است.

امروز همزمان چندین طرح کشاورزی به صورت ویدیوکنفرانس با حضور رییس جمهوری در استان‌های هرمزگان، لرستان و یزد به بهره‌برداری رسید.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°