صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی جزو حقوق مردم است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۸۴۱۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی جزو حقوق مردم و جزو حقوق عامه است و صیانت نکردن از آن‌ها به ضایع شدن حقوق عصر‌ها و نسل‌ها منتهی می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال با بیان اینکه لواسانی که امروز پیش روی ما قرار دارد لواسانی نیست که مردم بومی و منطقه بپسندند افزود: ساخت و ساز‌ها به هر شکلی ممکن نیست و در همه جای دنیا ساخت و ساز‌ها در مناطق خوش آب و هوا چارچوب دارد و هر کسی نمی‌تواند به هر شکلی در این مناطق ساختمانی ایجاد کند و بگوید مربوط به خودم است.

وی گفت: نباید در ساخت و ساز‌ها چارچوب‌ها شکسته شود، کسانی که باید حریم را حفظ کنند و مسئولان مربوطه در هر جا مرزبان هستند و وظیفه مرزبان در حیطه کاری اش تعریف می‌شود، شورای شهر وظیفه اش همین است، دهدار، بخشدار و مقام قضایی نیز در حوزه خودشان مرزبانی می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی جزو حقوق مردم است، جزو حقوق عامه است که صیانت نکردن از اراضی ملی منتهی به ضایع شدن حقوق عصر‌ها و نسل‌ها می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در این نشست موارد خوبی مطرح شد و هر کدام از ما اگر بخواهیم آماری ارائه کنیم در برخورد با تخلفاتی از این دست آمار روشنی داریم.

وی با اشاره به ساخت و ساز‌ها در منطقه لواسان تصریح کرد: امروز ما هستیم و لواسانی که پیش روی ما قرار دارد، این لواسانی نیست که مردم منطقه و بومی بپسندند.
 
لواسان متعلق به همه مردم تهران است

رئیس دستگاه قضا در ادامه بیا بیان اینکه لواسان متعلق به همه مردم تهران است و باید سرسبز بماند گفت: چرا با وجود همه اقدامات ما می‌بینیم که این منطقه دستخوش تعرض شده است؟ ما باید مراقب لواسان تهران و لواسان همه شهر‌ها باشیم؛ مناطق خوش آب و هوایی که مردم از وضعیت نگهداری آن‌ها گله‌مند هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلس‌های، مطالبی را در این خصوص گفتند و باید ببینیم شرایط به چه شکل است و این فاصله را کمتر کنیم و شرایط را ببریم به سمت اقدامات جدی‌تر و همه این مشکلات راهکار دارد.

اجرای قانون بدون تبعیض خواست مردم است

رئیس قوه قضائیه گفت: اگر قانونی وجود دارد باید بدون تبعیض اجرا شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال افزود: معاونان محترم استانداری و معاونان وزرا این جلسات را به صورت قرارگاه کار دنبال کنند، ما می‌توانیم این جلسه را همواره داشته باشیم و اگر هفته‌ای یک بار نشد هر ۱۵ روز یکبار جلسات را برگزار کنیم و مشکلاتی که مطرح شد در آن جا بررسی و روشن شود.

وی گفت: آقایان در جلسه مطرح کردند که ما تعارض تصمیم گیری‌ها و برخی قوانین داریم در تبصره ماده ۳ و ماده ۱۰ هم مجری و هم ممکن است قاضی دو جور بفهمند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: در تصمیمات مراجع قضایی مختلف دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری و بخش‌های مختلف همه نکاتی که بعنوان نوعی از تعارض‌ها مطرح شد و من نمی‌خواهم وارد آن شوم که اصلا تعارض هست یا نیست؛ اصلا نوع دغدغه‌هایی که آقایان بعنوان مانع مطرح کردند این‌ها در این قرارگاه و در این جلسات مورد بررسی قرار گیرد و برای همه آن‌ها راهکار‌هایی پیدا شود یعنی مشخص بشود که در یک جا باید قانون را اصلاح کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: در یک جا باید دستورالعمل‌ها برای مجری و دست اندرکاران صریح، روشن و شفاف و این کار دنبال شود و تعیین تکلیف این قضیه لازم است این جلسه را هم ان شاء الله سه ماه آینده برگزار می‌کنیم یعنی در طول این مدت آقایان کار‌ها را آماده کنند و جلسه را سه ماه دیگر برگزار می‌کنیم و لیست کنیم ببینیم آنچه را که مطرح شد و راهکار‌های برون رفت از شرایط و مشکلات فعلی به نتیجه رسیده است یا نه و اگر نرسیده چرا این اتفاق نیفتاده است؟ یعنی به صورت فعال دبیرخانه پیگیری کند.

وی افزود: از جمله مسائلی که در آن جلسه باید بررسی شود مسئله طرح کشوری برای اجرای احکام است، بالاخره ۲۵۰ هزار حکمی که ماده ۱۰۰ یا هر کدام از بخش‌ها صادر کرده در استان‌های مختلف باید بررسی شود چه حکم تخریب و چه حکم جریمه باید بررسی شود یعنی واکاوی صریح شود تا تکلیف این قضیه کاملا روشن شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: نکته مهم این است که اگر قانون وجود دارد باید این قانون بدون تبعیض اجرا شود، آنچه که مردم از آن گله دارند این است که قانون تبعیض آمیز اجرا می‌شود دو ساختمان در یک کوچه یا خیابان یا منطقه ساخته شده است، با یکی برخورد می‌شود و با دیگری برخورد نمی‌شود؟ این اتفاق جلوی چشم و قضاوت مردم است هر دو ساختمان بدون جواز ساخته شده اند، بالاخره اجرای قانون بدون تبعیض خواست مردم است و خواست درستی است و مردم می‌خواهند قانون نسبت به همه بدون تبعیض اجرا شود و حرف قانونی است.

باید ماه ۱۰۰ قانون اصلاح شود

رئیس قوه قضائیه در ادامه با بیان اینکه باید ماده ۱۰۰ قانون در مجلس اصلاح شود افزود: ماده ۱۰۰ قانون نباید به هیچ عنوان منبعی برای کسب درآمد برای شهرداری‌ها و رفع مشکلات مالی آن‌ها تلقی شود.

حجت الاسلام رئیسی گفت: این درست نیست که کسی تخلف کند و بگوید پولش را پرداخت می‌کنم بالاخره این کار تخلف است یا نیست؟ بر این اساس حتما باید قانون ماده ۱۰۰ در مجلس پیگیری و اصلاح شود چرا که یک تخلف را نباید با پول معامله کرد و این کار باب تخلف را در کشور باز می‌کند.

وی گفت: ماده ۱۰۰ نباید بعنوان یک منبع برای رفع کمبود مالی شهرداری‌ها تلقی شود و این یک اراده جدی می‌خواهد که اصلاح این ماده پیگیری شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اینکه در شورا‌های شهر نیز تخلفاتی وجود دارد و این اشکال ساختاری است نه رفتاری، گفت: اگر ساختار‌ها دقیق باشد هیچ تخلفی صورت نمی‌گیرد و ما به هیچ عنوان مایل به برخورد نیستیم چرا که ساختار شورا‌های شهر باید به نوعی باشد که لغزش‌ها از بین برود.

وی با اشاره به تمرکز زدایی گفت: تمرکز زدایی وقتی انجام می‌شود که ساختار در انضباط کامل باشد و شهر با یک انضباط تصمیم بگیرد و اگر ساختار‌ها شورای شهر را منضبط کنیم و بستر‌ها برای تخلف فراهم نباشد مجبور نمی‌شویم برخورد کنیم.

وی افزود: به هیچ عنوان مایل به برخورد با اعضای شورای شهر نیستیم، اما باید ساختار‌ها اصلاح شود.
 
نباید نطفه تخلف و فساد منعقد شود

رئیس قوه قضاییه با رد ارائه خدمات شهری به ساخت و ساز‌های غیر قانونی، گفت: باید با متخلف برخورد شود، اما نباید اجازه داد تا تخلف شکل بگیرد و نطفه تخلف و فساد منعقد شود.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه سخنان خود در جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال ضمن تاکید بر لزوم پیشگیری از تخلفات و ساخت و ساز‌های غیر قانونی، تصریح کرد: به جای برخورد با یک ساختمان ساخته شده باید دید چه زمانی پایه‌های این کار ایجاد شد، آیا می‌شود در بستر رودخانه اجازه ساخت و ساز داد و بعد از آنکه فونداسیون ریخته و ۱۰ طبقه جلوی چشمان همه مسئولان مربوطه ساخته شد، با آن برخورد کرد؟ این ساخت و ساز جلوی چشمان همه کسانی که مسئولیت داشتند تا در بستر رودخانه اجازه ساخت و ساز ندهند، انجام شده است. چرا این کار دو سال جلوی چشم همه انجام شد؟

وی افزود: باید با متخلف برخورد شود، اما نباید اجازه داد تا تخلف شکل بگیرد و نطفه تخلف و فساد منعقد شود؛ لازم است مسئولان در زمان خود، هشدار داده و اقدامات و پیگیری‌های لازم را انجام دهند تا این گونه اتفاق نیفتد.

رئیس قوه قضاییه گفت:باید شهرداری ها، بنیاد‌های مسکن در حوزه روستا‌ها و بخش‌های مختلفی دارای مسئولیت، کاری کنند که اصلاً شاهد ساختمان‌هایی نباشیم که با تخلف بالا می‌رود، نباید خدمات شهری به ساختمان دارای تخلف داده شود در غیر این صورت زمینه تخلف را ایجاد می‌کند؛ این از قوانینی است که باید اصلاح شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خاطر نشان کرد: ما باید اصلاح این قانون را پیگیری کنیم؛ نباید به ساختمانی که با تخلف ساخته شده است و مسئولان نیز از آن اطلاع دارند، آب و برق و گاز دهند.

وی افزود: در مقطعی در مجلس ظاهراً طرحی پیشنهاد شده است، اما باید از طریق مجلس قانون را اصلاح کنیم چرا که یعنی وقتی طرف می‌گوید قانون به شما حکم کرده است که به من گاز، آب و برق بدهید، آقای وزیر یا معاون وزیر یا مدیر کل باید چه کند؟ ما باید قانون را به سرعت اصلاح کنیم.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: خدمات دادن به جایگاه دارای تخلف درست نیست؛ تخلف در همه جا بد است، اما در سازمان‌های اداری کشور از همه بدتر، رعایت قانون در همه جا خوب است، اما در سازمان‌های اداری کشور خوب تر.

وی ادامه داد: اگر در جایی باب تخلف باز شده است، جایگاهی است که با ثروت و یا قدرت ارتباط دارد؛ این کار باب تخلف را باز می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: دیگری نیز می‌گوید فلان جا (نهاد) ساخت و ساز کرده است یا سازمان دیگری نیز در اینجا ساخته است؛ از جا‌های مقدس در فرمایشات شان اسم می‌برند. ولو مکان و نیت خیلی مقدس باشد، اما نباید در جای غیر قانونی ساخته شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی رئیسی گفت: نباید محیط زیست به خطر بیفتد، نباید جنگل تخریب شود ولو اینکه مسجد، حوزه یا مدرسه و خیریه در حال تاسیس باشد، نباید غیرقانونی ساخته شود.

وی تاکید کرد: اگر سازمان‌های اداری کشور تخلف کنند، باید به صورت مضاعف با آن‌ها برخورد شود چرا که این سازمان‌های اداری کشور هستند که باب تخلف را بیشتر باز می‌کنند؛ حالا وقتی می‌گویم سازمان‌های اداری، اسم تعاونی‌ها وارد می‌شود. مگر تعاونی حق تخلف دارد، چون تعاونی فلان دستگاه است؟ همان طور که افراد حق تخلف ندارند، تعاونی هم حق تخلف ندارد. می‌گویند آقا خبر دارید تعاونی فلان سازمان است؟ تعاونی هر جا باشد؛ تعاونی‌ها نیز حق تخلف ندارند.

احکام لواسان آغاز راه است

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: این چند حکمی که در لواسان صادر کردیم، مقطعی نخواهد بود و این تازه آغاز راه است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: بانک جامع اطلاعات بسیار ضروری است و می‌تواند به همه دستگاه‌ها کمک کند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: مسئله الزام به تنظیم سند رسمی امر بسیار ضروری در کشور است که در آخرین روز‌های مجلس قبل تصویب شد و به شورای نگهان رفت که ظاهرا اشکالاتی را شورای نگهبان به آن وارد دانست. از مجلس فعلی می‌خواهم زودتر ایراد‌ها را اصلاح کند و این موضوع قانونی شود.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه بحث تبدیل اسناد عادی به اسناد رسمی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، گفت: این موضوع باعث کاهش ورودی پرونده به دادگستری است. اصلا سند رسمی در کشور باید رسمیت داشته باشد.

وی ادامه داد: اخیرا پرونده‌ای دیدم که ۲۶۰ واحد به دو نفر فروخته شده بود که این موضوع دادگستری را دچار مشکل می‌کند. واحد‌هایی داریم که به ۱۰ نفر فروخته شده است. بحث قانون آپارتمان‌ها که تسهیل شد یک بخش قضیه است و حتما لازم داریم اسناد عادی تبدیل به اسناد رسمی بشود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: مسئولیت بر عهده جمع ماست و خارج از این جمع نیست. اگر با هماهنگی، همکاری و همدلی کار را دنبال کنیم گام‌های بسیار موثری در پیشگیری و در برخورد متناسب با متخلفان برداشته می‌شود و فضای تخلف از متخلف گرفته خواهد شد. وظیفه ما این است که شرایط را برای قانون مداران، امن و برای متخلفان، ناامن کنیم.

رئیس دستگاه قضا، نقش مردم را نقش محوری دانست و افزود: در لواسان با مسئولان و دلسوزان جلسه‌ای داشتم و گفتم مردم پای کار بیاییند. ما در لواسان مسئله را رها نمی‌کنیم. بعضی‌ها فکر کردند ما در دوتا منطقه که حکم صادر کردیم قضیه تمام شده است، اما تازه قضیه را شروع کردیم و تا حصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: کاری خواهیم کرد تا بعد از ما هم این قضیه سست نشود. حتما باید با همین قوت ادامه پیدا کند و تاکید می‌کنم این چند حکم در لواسان مقطعی نخواهد بود و این تازه آغاز راه است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه هوا، فضا، خاک، شهر‌ها و جنگل‌ها متعلق به مردم است، گفت: سازمان‌های مردم نهاد، بسیجیان، مردم دلسوز و دغدغه مند، جوانان حزب الهی و ارزشی کمک کنند، چون در هرکاری که مردم پای کار آمدند، موفق بودیم.

شعب تخصصی زمین تشکیل می‌شود

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر لزوم تشکیل شعب تخصصی زمین در همه دادگستری‌ها افزود: فرد مسئول نباید بگوید این کار قبل‌ها و پیش از حضور ما انجام شده است و حتی اهالی منطقه هم می‌دانند، به نظر من هم نزد خدا، هم مردم، هم قانون و هم به سلسله مراتب اداری و سازمانی باید پاسخگو باشیم.

وی گفت: کسانی که مسئولیت دارند برای تنها یک مقطع نیست، در هر مقطعی که مسئولیت داشتیم نسبت به آن مقطع باید پاسخگو باشیم. ما امیدواریم در این مقطع مدیرانی که در خدمت آن‌ها هستیم در شهر و روستا، مدیران عالی در دولت، در دستگاه قضایی و مجلس؛ همت مضاعف و متفاوت از قبل انجام دهیم و حرکتی نو داشته باشیم.

رئیس دستگاه قضا افزود: سه ماه دیگر در یک نقطه و جایگاهی دیگر گردهم جمع می‌شویم و کار‌هایی را که انجام می‌شود، مرور می‌کنیم و برای روز‌های آینده برنامه ریزی خواهیم داشت، امیدوارم آنچه گفتیم و شنیدیم برای رضای خداوند باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: به من پیشنهاد شده که شعب تخصصی برای امور زمین راه اندازی کنیم، در همه دادگستری‌های کشور شعب تخصصی هم در حوزه دادسرا و هم در حوزه دادگاه برای امور زمین تشکیل شود؛ مسائل مربوط به امور زمین متخصص می‌خواهد و از متخصصان کمک گرفته شود تا این شعب در همه کشور فعال شود.
 
 
 
بازدید سرزده رئیس قوه قضائیه از مجتمع قضائی لواسانات
 
رئیس قوه قضاییه پیش از شرکت در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال بازدید سرزده‌ای هم از مجتمع قضایی شهرستان لواسانات داشت و به گفت و گوی رو در رو با مردم و کارکنان پرداخت.
 
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در این بازدید از پیش اعلام نشده از نزدیک در جریان برخی مشکلات مردم قرار گرفت و دستور‌هایی هم صادر کرد.
 
بازدید سرزده رئیس قوه قضائیه از مجتمع قضائی لواسانات

رئیس قوه قضاییه از اولین روز‌های مسئولیت خود در عدلیه، هیاتی قضایی را مسئول رسیدگی به وضعیت محدوده خوش و آب هوای لواسانات تهران کرد تا مبادا این منطقه در پیش چشم مردم تهران و ایران به نمادی از تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی تبدیل شود.
 
جلوگیری از تخلفات در برخی شهرک‌های خاص از نتایج همین پیگیری‌ها بود.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۱°    ۲۶.۹۹°