اولویت سازمان بازرسی کل کشور در برخورد با زمین خواری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۸۴۴۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
رئیس سازمان بازرسی کل کشور: برخورد با صادرکنندگان مجوز های غیرقانونی در تصرف اراضی، اصلاح قانون و اختیارات و پیگیری قوانین مربوط به اراضی ملی از اولویت ها در برخورد با زمین خواری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حجت‌الاسلام حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: مجموعه ای از اقدامات که به صورت تجاوز به اراضی ملی و دولتی، کشاورزی و باغی صورت گیرد زمین خواری نامیده می شود. تغییر مراتع و جنگل ها و اراضی دولتی، تصرف و تجاوز به جنگل ها و مراتع، حریم روستاها و بستر رودخانه ها، راههای مواصلاتی، تجاوز به حریم دریاها و سواحلها، تغییر کاربری مجار اراضی واگذاری در حوزه راهها و منابع طبیعی و تصرف مناطق حفاظت شده محیط ریست ار مصادیق زمین خواری محسوب می شود. 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: هرگونه دخل و تصرف اراضی دولتی و ملی، به بهانه های مختلف، زمین خواری محسوب می شود. تصرف به اراضی ملی برخورد قضایی در پی دارد و شخص متصرف مجرم شناخته می شود همچنانکه در حوزه زمین خواری لواسانات، ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم روستاها صورت گرفته است. در بررسی 4 روستا بیش از 18 هکتار از اراضی متصرف شده است که در آن بیش از 1200 ساخت و ساز صورت گرفته است.

اولویت سازمان بازرسی کل کشور در برخورد با زمین خواری

حجت‌الاسلام حسن درویشیان افزود: مجازات ها باید بازدارنده باشد بنابراین یکی از اقدامات در این دوره پیگیری اصلاح قوانینی است که کارامدی لازم را نداشته اند.

او افزود: از 165 میلیون هکتار اراضی شناسایی شده،  134 میلیون هکتار اراضی ملی است که از سال 84 تا 98 سالانه 40 هزار هکتار مورد تخریب یا تصرف شده است.

او افزود: برخی جریمه ها و مجازات ها بعد از مدتی قابلیت اجرا ندارد و مشمول زمان می شود، رانت های اطلاعاتی درباره اراضی و عوامل متعدد دیگر از جمله آسیب هایی است که پیش آمده است و منجر به تصرف اراضی و تخلفات و سواستفاده از ماده 100 شده است.

حجت‌الاسلام حسن درویشیان گفت: ماده 100 ایراد دارد و به نحوی در مجلس شورای اسلامی باید اصلاح شود، چرا که به افراد اجازه ساخت و ساز غیر مجاز با جریمه را می دهد.

او درباره تذکر رئیس دستگاه قضا به ادارات و شهرداری ها نیز گفت: صادرکننده مجوز باید در حدود قانون و مقررات مجوز را صادر کرده باشد و از قانون اطلاع کامل داشته باشد.

او افزود: به دستور رئیس دستگاه قضا شعب ویژه ای در سراسر کشور برای جلوگیری از زمین خواری تشکیل می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: عدم اطلاع نسبت به قانون رافع مسئولیت نیست و اولویت برخورد با صادرکنندگان مجوزهای غیرقانونی در تصرف اراضی و پیگیری تخلفات است.

حجت‌الاسلام حسن درویشیان افزود: اراده جدی و عزم ملی همه متولیان در امور زمین، مرجع قضایی و دستگاه های متولی اولین عامل در برخورد مناسب با زمین خواری است. برخورد قاطع با کسانی که انتصاباتی دارند حتما بازدارنده خواهد بود و از زمین خواری پیشگیری خواهد کرد. اصلاح قانون و اختیارات نیز در مبارزه و مقابله با زمین خواری مهم است. قوانین مربوط به اراضی ملی باید از طریق دستگاه های اجرایی پیگیری شود.

یکی از اولویت ها و رویکردهای جدید سازمان بازرسی مشارکت مردمی و نهادهای مردمی است یعنی از ظرفیت هم تشکل های مردمی و افرادیکه به صورت افتخاری همکاری می کنند در پدیده زمین خواری استفاده می شود. 

حجت‌الاسلام حسن درویشیان گفت: آموزش های لازم به متولیان، حمایت از متولیان زمین و اراضی، برخورد با تهدید کنندگان در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °