رونمایی از سامانه کاملا بومی برج مراقبت پرواز سیار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:28 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۷۹۸۴۵۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی از سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی رونمایی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این محصول یک سامانه کاملا بومی است که برای هدایت کلیه پرواز‌های فرودگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌های این برج مراقبت پرواز سیار مجهز بودن آن به رادیو‌های باند هوایی بومی فرودگاهی، سیستم ضبط مکالمه تلفنی و رادیویی سیستم سوئیچینگ رادیویی، سامانه هواشناسی پرتابل و سیستم همزمان سازی شبکه است.

همچنین امکان جابجایی نصب و راه اندازی سامانه در حداقل زمان ممکن، سهولت در تعمیر و نگهداری، هدایت و هشدار به سازمانه‌های پروازی تجاری و کنترل ترافیک هوایی در شرایط بحران از دیگر ویژگی‌های این سامانه بومی است.
 
 
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در این مراسم گفت: ساخت هر یک از سامانه‌های سیار برج مراقبت دستکم دو میلیون یورو صرفه جویی ارزی دارد.

امیر حاتمی با بیان این که کشور ما در حوزه‌های هوایی نیاز به تنوع محصولات در بخش‌های مختلف دارد، گفت: یکی از این نیاز‌ها سامانه برج مراقبت سیار بود که با اعلام نیاز شرکت فرودگاه‌های کشور و همکاری صاایران با اتکا به توان داخلی ساخته شده است.

وی با بیان این که در کشوری مثل ایران که همواره شاهد حوادث طبیعی مختلف مثل سیل و زلزله هستیم، به سامانه‌های مراقبت هوایی موقت نیاز داریم؛ گفت: این سامانه کمک زیادی در عملیاتی شدن فرودگاه‌ها یا فرودگاه‌های موقت می‌کند و در حوزه‌های دفاعی نیز کارآیی بسیاری دارد و باعث پایداری هوایی می‌شود.

وزیر دفاع گفت: در ساخت این سامانه از تجهیزات پیشرفته الکترونیکی مطابق با بالاترین استاندارد‌های هوایی روز دنیا استفاده شده است.

امیر حاتمی افزود: این سامانه به لحاظ فناوری ارزش زیادی دارد، زیرا معدود کشور‌هایی در دنیا آن را تولید می‌کنند و در بعد اقتصادی نیز با یک سوم قیمت جهانی ساخته شده است که برای هر یک از این سامانه‌ها حدود دو میلیون یورو صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.
 
 
وزیر راه و شهرسازی هم گفت: شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواشناسی برای استفاده از رادار و سیستم‌های مراقبت پرواز سفارش‌های زیادی به صاایران داده است.

آقای محمد اسلامی در آیین رونمایی از برج مراقبت پرواز سیار فرودگاهی تولید داخل در ارتباط زنده با شبکه خبر سیما افزود: در وزارت راه و شهرسازی توجه به ساخت داخل و ظرفیت‌های داخلی به باور و فرهنگ سازمانی تبدیل شده است که دیروز چهارمین مرحله تولیدات داخلی حوزه ریلی به راه آهن تحویل داده شد و امروز در بخش مراقبت پرواز و ناوبری شرکت فرودگاهها، نخستین برج مراقبت سیار پیشرفته کشور که ساخت صا ایران است تحویل شرکت فرودگاه‌ها شد.

وی گفت: این موضوع برای ما مهم است که چرخ حرکت توسعه به دلیل فشار‌های تحریم، کند نشود و همواره از فرصت تحریم برای جهش و پرش استفاده کنیم که هم فناوری‌های روز به کار گرفته و هم تجهیز و توسعه فرودگاه‌های ما با سرعت و اطمینان بالاتری حاصل شود.

آقای اسلامی گفت: این دستاورد را به همه دست اندرکاران تبریک می‌گوییم و هم اکنون شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواشناسی برای استفاده از رادار و سیستم‌های مراقبت پرواز سفارش‌هایی به صا ایران داده و این تازه نقطه آغاز است که بتوانیم به صورت گسترده‌تر و در همه ابعاد و زمینه‌های حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از ظرفیت‌های داخلی استفاده و به سمت سیستم یکپارچه و هوشمند حرکت کنیم.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۰°