نوسان قیمت مرغ در خرده فروشی ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:26 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۸۵۹۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۶
کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار: حداکثر قیمت هرکیلو گوشت مرغ در خرده فروشی ها باید 15 هزار و 750 تومان باشد که با توجه به کاهش میزان جوجه ریزی و پوشش ندادن تقاضای بازار نوسانات قیمتی را شاهد هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدعلی کمالی سروستانی عضو اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی گفت: کارگروه تنظیم بازار در آخرین  مصوبه خود قیمت هر کیلو مرغ زنده را 10 هزار و 500 تومان و قیمت گوشت مرغ را 15 هزار تومان اعلام کرد. 

بر اساس محاسبه حتی اگر دو نهاده کنجاله سویا و ذرت با 12 درصد سود در اختیار تولید کننده قرار گیرد قیمت گوشت حدود 12 هزار و 300 تومان است اما با این احتساب قیمت گوشت درب کشتارگاه 17 هزار و 50 تومان رقم می خورد که هزینه بسته بندی و حمل و نقل نیز اضافه می شود.

سروستانی افزود: هزینه های سربار شده به تولید کننده بالا رفته است و باید با ارز آزاد وارد شود.

او افزود: توزیع روزانه مرغ در بازار و میادین تره بار به صورت نسبی قیمت را کنترل کرد چون بسیاری از مردم اصلا به میادین تره بار نمی روند. 

عضو اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی گفت: در حال حاضر کمبود مرغ در بازار نداریم و مرغ به میزان لازم در بازار وجود دارد.

محمدرضا کلامی دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: بعد از تصمیم دولت نسبت به تامین ارز نیمایی برای حمایت از تولید کننده مصرف مرغ بیشتر از گوشت قرمز شده است.

او افزود: در اسفند و فروردین به دلیل بروز کرونا، وزارت جهاد و تشکل ها دستور بر کاهش جوجه ریزی دادند بنابراین با توجه به 114 میلیون جوجه ریزی در اردیبهشت قیمت ها بالاتر از قیمت مصوب است که علت نوسان به دلیل این است که مقادیر تقاضا بالاتر از عرضه بوده است اما اگر میزان عرضه بالاتر از تقاضا باشد مرغدار ضرر خواهد کرد.

دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه 15 هزار تومان تا 15 هزار و 700 تومان قیمتی است که درخرده فروشی های مرغ برای هر کیلو گرم گوشت مرغ تعیین شده است اما با توجه به کاهش میزان جوجه ریزی و پوشش ندادن تقاضای بازار نوسانات قیمتی را شاهد هستیم. 

کلامی درباره افزایش قیمت ها گفت: در سال 97 گوشت گوساله با ارز 4200تومانی وارد و به قیمت 40 هزار تومان در بازار عرضه میشد اما اکنون به دلیل اینکه تقاضای گوشت به سمت مرغ هدایت شده دام زنده به قیمت هرکیلو 31 هزار تومان و قیمت لاشه 60 هزار تومان و قیمت گوشت گوساله باید به قیمت هرکیلو 70 هزار تومان عرضه شود. 

کلامی در پاسخ گفت: اگر قیمت دام درب کشتارگاه 90 هزار تومان باشد با توجه به مابه التفاوت قیمت در خرده فروشی ها به قیمت 115 هزار تومان به صورت درست محاسبه شده است.

او افزود: فروشگاه های زنجیره ای، میادین میوه و تره بار برای عرضه و توزیع گوشت در اختیار اتحادیه دام سبک قرار گرفته است بنابراین اگر تولیدکنندگان قبول کنند در میادین کار عرضه را انجام دهند واسطه ها از بین خواهند رفت.

افشین صدر دادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک در ارتباط تلفنی گفت: دام زنده د راستان های مختلف متفاوت است و در تهران بین 44 تا 47 هزار تومان قیمت گوشت گوسفند زنده است که قیمت هرکیلو گوشت گوسفند 100 تا 115 هزار تومان است.

او افزود: با توجه به مشکلات سیستم توزیع و دلالان در بازار قیمت ها با نوسان عرضه می شود.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: واسطه ها موجب افزایش قیمت گوشت گوسفند تا 115 هزار تومان شده اند. به دلیل اینکه مکان عرضه نداریم ناچار هستیم دامی را که کشتار می کنیم به دست فروشنده برسانیم بنابراین تفاوت قیمتی ناشی از واسطه گری و دلال بازی است. 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°