تعمیق ساخت داخل با کاهش 10 هزار میلیارد دلاری واردات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۸۷۲۸
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۹
دبیر قرارگاه جهش تولید: با استفاده از ظرفیت های داخلی، تکمیل طرح های نیمه تمام، فعال سازی ظرفیت ها و افزایش تولید در واحدهای صنعتی برای کاهش 10 میلیارد دلار واردات برنامه ریزی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیدمهدی نیازی دبیر قرارگاه جهش تولید وزارت صمت گفت: وزارت صمت در مدیریت جدید 4 رویکرد را دنبال می کند.

4 رویکرد جهش تولید و تعمیق ساخت داخل، تکمیل طرح های نیمه تمام و سرمایه گذاری، مدیریت واردات و توسعه صادرات، تنظیم بازار در وزارت صمت طراحی و برنامه ریزی شد. 3 مورد در راستای جهش تولید برنامه ریزی شده و برنامه های وزارتخانه نیز بر هیمن مبنا برای تحقق جهش تولید است.

یکی از نهادهایی که با رویکرد رفع موانع تولید شروع به فعالیت کرد قرارگاه جهش تولید است که در دوره جدید 10 جلسه با حضور آقای مدرس خیابانی در این قرار گاه برگزار شده است و بانک مرکزی و گمرک نیز در جلسات حضور دارد و موانع تولید در حوزه بانکی و مالیات با توجه به قانونی که در مجلس تصویب شده است و آیین نامه آن در سال گذشته ابلاغ شد، بررسی می شود. 

دبیر قرارگاه جهش تولید گفت: هدف میان مدت سه ساله برای تعمیق ساخت داخل برنامه ریزی شده که در همین راستا 10 میلیارد دلار کاهش واردات برنامه ریزی شده که با استفاده از ظرفیت های داخلی، تکمیل طرح های نیمه تمام ،فعال سازی ظرفیت ها و  افزایش تولید در واحدهای صنعتی در واحدهای مختلف برای کاهش 10 میلیارد دلار واردات برنامه ریزی شده است. 

امسال میزان هدف گذاری برای کاهش واردات نسبت به سالهای گذشته بالاتر است و نسبت به سال جهش تولید در نظر گرفته شده است که بر اساس ضوابط و مقرارات وزارت صمت مدیریت واردات برای کالاهای ساخت داخل اتفاق افتاده است همچنین مدیریت کالاهای غیر ضرور را نیز در برنامه داریم.

او افزود: تامین مواد اولیه، تامین ارز مورد نیاز محور اساسی قرارگاه جهش تولید است و سیاست های لازم در این زمینه اتخاذ شده است. 2300 تعرفه وارداتی کاهش یافته است و واردات ممنوع اعلام شده است و با توجه به 40 میلیارد دلاری که واردات داشتیم و عموم واردات مواد اولیه بوده است.

سیدمهدی نیازی دبیر قرارگاه جهش تولید وزارت صمت گفت: اقداماتی که در وزارت صمت در مقابله با بیماری کرونا انجام شده کار تاریخی در سطح کشور بوده است. در تامین ملزومات حوزه مقابله با کرونا به صورت جدی ورود کردیم.

او افزود: در تولید کالای منتخب اغلب تولیدات در 4 ماه اول سال رشد داشته است. در تولید خودرو که سال قبل با مشکل مواجه بودیم 40 درصد افزایش تولید داشته ایم. در حوزه لوازم خانگی، فولاد، محصولات پتروشیمی نیز افزایش تولید داشتیم این درشرایطی است که در سایر کشورهای دنیا با توجه به شرایط کرونا افت تولید داشته اند. 

نیازی گفت: با توجه به شرایط سخت امسال تصمیمات متناسب با جنگ اقتصادی در شرایط فعلی گرفته می شود. کشور باید متناسب با شرایط سازماندهی شود و قوانین و مقرراتی که مانع جهش تولید است بررسی و برطرف شود.

اولویت امسال بر اساس تامین کالای اساسی و تامین ارز و مواد اولیه است. در تامین مواد اولیه که بیشتر در حوزه پتروشیمی و فولاد است مقدمات فراهم شده است و در پتروشیمی نیز اصلاح ساختار صورت گرفته است. 

امسال تکمیل طرح های نیمه تمام نیز در دستور کار است که با تکمیل 200 طرح کلان ملی 41 هزار شغل ایجاد خواهد شد که با جذب 170 هزار میلیادر تومان سرمایه گذاری در بخش تولید و تکمیل طرح ها 41 هزار شغل ایجاد خواهد شد.

رحیم زارع نماینده مجلس گفت: برای تحقق شعار سال "جهش تولید" هنوز در مرحله تحقیق و پژوهشیم.  پس از 40 سال حمایت از خودرو سازی،(این شرکت) باید با کمک بازار سرمایه نجات یابد.

اصلاح ساختار بودجه، نظام مالیاتی، بهبود معیشت مردم و توزیع عادلانه یارانه ها، جهش تولید و اشتغال و راهبرد تجارت خارجی 5 محوری است که برای مجلس در راستای اصل 44 تعریف شده است. 

او افزود: با استفاده از قانون حداکثری توان تولید داخل می توانیم واردات را مدیریت کنیم. همچنین منابعی که در بازار سرمایه وارد شده، 75 هزار میلیارد منابع بانکی و تولیدی در حوزه اشتغال بکار گرفته شود.

محمدرضا دیانی رئیس مجمع کارآفرینان در ارتباط تصویری گفت: دولت در شرایط سخت پیچیده امروز در اقتصاد و تحریم ها سعی خود را کرده است اما در این شرایط و بحران کرونا اقدامات و تصمیم گیری دقیق تری لازم است همچنین نیاز به هماهنگی بیشتر بین بانک مرکزی و وزارت صنایع هستیم.

دیانی گفت: تفاوت قیمت ها و کمبود ارز نباید تبدیل به رانت شود بنابراین وقتی شرایط ما بر اساس اقتصاد آزاد نیست دولت باید با برنامه ریزی دقیق مشکلات را برطرف کند. در این شرایط باید زنجیره ارزشی تعریف شود و استراتژی های لازم برای بهره برداری و استفاده از فرصت ها بکارگرفته شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °