چرایی تدوین حقوق بشر اسلامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:38 - چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد خبر : ۷۹۸۷۷۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹
معاون ستاد حقوق بشر: حقوق بشر اسلامی دامنه وسیعی دارد اما برای متمایز شدن در یک مقطع خاص و تقویت آن می تواند برای اسلام و جهان ارزش افزوده داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سیدمجید تفرشی معاون ستاد حقوق بشر گفت: اعلامیه جهانی حقوق بشردر سال 1948 بعد از جنگ دوم جهانی شکل گرفت اعلامیه ای که هیچ یک از کشورهای اسلامی در آن نقشی نداشتند.این اعلامیه ضعف های متعددی داشت و به کرامت انسانی هیچ اشاره و توجهی نکرده است.

اعلامیه جهانی بشر به حقوق و کرامت انسانی، زنان و کودکان و جنین توجهی ندارد که کشورهای اسلامی به شدت با فرهنگ سیاسی غرب و حقوق بشر غربی مخالف هستند و در قالب جنبش عدم تعهد کشورهای عضو کنفرانس اسلامی تصمیم به اعلامیه حقوق بشر اسلامی می گیرند که به تایید تمام کشورهای اسلامی و وزرای خارجه آنها نیز رسیده است.

مهمترین عاملی که حقوق بشر اسلامی با اعلامیه جهانی مخالفت دارند این است که؛ اعلامیه جمعیت حقوق بشر جهانی هیچ ارزشی برای انسان و خدا قائل نیست اما در حقوق و بشر اسلامی کرامت انسانی مطرح است و در ذات و ارزش  انسان ها دیده شده است و بشر و خلقت را با تمام موجودیتش می پذیرد. 

کشورهای غربی نسبت به تصویب حقوق و بشر اسلامی اعتراص دارند این درحالی است که اعلامیه حقوق بشری که آنها نوشته اند اصلا قابل اجرا نیست.

او افزود: سال 2008 به پیشنهاد انقلاب اسلامی ایران روز 15 مرداد را به عنوان روز بزرگداشت حقوق بشر اسلامی تعیین شد و امسال ششمین دوره آن برگزار خواهد شد. 

او افزود: ما سعی کرده ایم به عنوان یکی از اعضایOIC فاکتورهایی برای حقوق بشر ارائه دهیم. امسال در این زمینه توصیه شده در زمینه مدافعان سلامت و مبارزه با کرونا ابتکار ها ارائه شود، درباره کسانی که در زمینه حقوق عامه زحمت می کشند و جهادگران در مبارزه با تروریسم اقتصادی بعنوان محورهای داخلی تاکید شده است.

در محورهای خارجی مبارزه با نژاد پرستی با محوریت اعتراضات اخیر در آمریکا و دفاع از مستضعفان مطرح شده است که زیرمجموعه ستاد برای کسانی که در این زمینه نگاشته هایی داشته باشند بخصوص با محوریت شهید سردار سلیمانی به عنوان بزرگترین مدافع حقوق بشر جوایزی اهدا خواهد شد. 

معاون ستاد حقوق بشر افزود: جایزه ای هم برای کسانی که در زمینه 7 موضوع حمایت از حقوق عامه، ترویج مبانی حقوق بشر، نقد حقوق بشر سکولار، کووید 19 و حق سلامت، تحریم و مقابله با تروریسم اقتصادی، دفاع از  حقوق ملت ها و مستضعفانو ابعاد ترور شهید سردار سلیمانی از محورهای علمی این ستاد است که در کشور بین اساتید و دانشجویان مورد استقبال قرار گرفته است و مقالات زیادی در این باره نوشته شده است که از بین آنها اثرات برجسته علمی معرفی خواهد شد.

سیدمجید تفرشی می گوید: حقوق بشر اسلامی دامنه وسیعی دارد اما برای متمایز شدن در یک مقطع خاص و تقویت آن می تواند برای حقوق بشر اسلامی و جهانی ارزش افزوده داشته باشد. 

او گفت: بعلت ضعف علمی دانشگاه های ما بیشترین تولیدکنندگان سلاح در دنیا بیشترین مدافعین دروغین حقوق بشر هستند. بنابراین وازه حقوق بشر به گونه ای نیست که بپذیریم واژه غربی است بلکه در اسلام حقوق بشر نهادینه شده است فقط برای نهادینه کردن حقوق بشر اسلامی ضعیف هستیم و ضعیف عمل کرده ایم. 

معاون ستاد حقوق بشر گفت: این وظیفه ای است که سازمان کنفرانس اسلامی بر عهده اعضا گذاشته و کشورهای اسلامی این سند را جمعی تصویب کرده اند هدف از بزرگداشت این روز گرامیداشت کرامت انسانی است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °