گسترش آلزایمر در شهر‌های آلوده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۷۹۸۸۳۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
مطالعات بسیاری در کشور‌های متفاوت، حاکی از ارتباط آلودگی هوا با تخریب قوای شناختی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه خبری دانشگاه هاروارد در اینترنت، سه مطالعه در سه منطقه مختلف جهان هم نشان می‌دهد آلودگی هوا ممکن است با زوال عقلی و آلزایمر مرتبط باشد.

مطالعات محققان چینی و آمریکایی در چین نشان داد قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا به کاهش توان اجرای آزمایش‌های گفتاری و آزمون‌های ریاضی می‌انجامد.

در مطالعه دیگر، محققان انگلیسی با بررسی ۱۳۰ هزار و ۹۷۸ فرد بین ۵۰ تا ۷۹ ساله در لندن که بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ انجام گرفت دریافتند آن‌هایی که بین آلودگی هوا و آلزایمر، ارتباط برقرار است.

در مطالعه سوم که در آمریکا انجام گرفت محققان در دانشگاه‌های هاروارد و کالیفرنیای جنوبی با بررسی ۹۹۸ زن بین ۷۳ تا ۸۷ سال با استفاده از تصویر برداری به روش ام آر آی دریافتند زنانی که در معرض غلظت زیادتر آلودگی هوا قرار می‌گیرند دچار افت توان عقلی می‌شوند و میزان ابتلا به آلزایمر در آنان بیشتر است.

بر اساس این تحقیق، بر اساس آمار‌ها برآورد می‌شود حدود پنج میلیون و چهارصد هزار نفر در آمریکا به بیماری آلزایمر مبتلا باشند که هیچ درمانی ندارد، ولی برخی داروها، قادرند شرایط قوای شناختی بیماران را کنترل کنند.
 
با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می‌یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می‌شود. این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می‌دهد. خاطره‌ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده‌ها و شنیده‌ها و احساسات که برای یاداوری آن‌ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش‌ها دارد. به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره‌ها کمرنگ یا فراموش می‌شوند.

در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می‌یابد، اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول‌ها نیست.

سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول‌های مغز می‌شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.

آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس‌ها و اسم‌ها آغاز می‌شود و کم کم تا آنجا پیش می‌رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می‌کند.

بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد، اما می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °