تلاش پنج گروه ایرانی برای ساخت واکسن کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:31 - دوشنبه 07 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۸۹۱۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
وزیر بهداشت از تلاش پنج گروه برجسته ایرانی برای ساخت واکسن کرونا خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای نمکی در گفتگوی تصویری با وزیر بهداشت نیکاراگوئه گفت: خیلی زود قرار است مطالعات بالینی این واکسن‌ها روی انسان آغاز شود.
وزیر بهداشت افزود: " رمدسیویر " که جدیدترین داروی ضد ویروس است در دو شرکت ایرانی تولید می‌شود و از هفته آینده در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
دکتر سعید نمکی در گفت‌وگوی تصویری با خانم "آلوارز" وزیر بهداشت نیکاراگوئه گفت: علی‌رغم تحریم‌های طولانی‌مدت علیه ایران، اما در مسائل بهداشتی و درمانی در شرایط مطلوبی قرار داریم. در زمان حاضر حدود ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور در داخل ایران ساخته می‌شود و برای تولید سه درصد داروی وارداتی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های داروسازی ایرانی تلاش می‌کنیم از واردات دارو بی‌نیاز شویم.

وی افزود: در پاندمی کووید ۱۹، دستاورد‌های بسیار خوبی در عرصه‌های بین‌المللی داشتیم. در مرحله ورود این بیماری به ایران علی‌رغم مشکلات ناشی از تحریم ها، توانستیم آزمایش‌های تشخیصی را با کیت ساخت داخل انجام دهیم و در حوزه کیت تشخیصی، دستگاه ونتیلاتور، ماسک و سایر اقلام مورد نیاز گرچه در روز‌های اول مجبور به واردات بودیم، اما در کمتر از ۵۰ روز به یک تولیدکننده مقتدر در سطح منطقه تبدیل شدیم.

تلاش حداقل ۵ گروه برجسته ایرانی برای ساخت واکسن در کشور

نمکی تأکید کرد: در زمان حاضر حداقل ۵ گروه بسیار برجسته ایرانی روی ساخت واکسن در ایران کار می‌کنند و خیلی زود قرار است مطالعات بالینی این واکسن‌ها روی انسان، آغاز شود. همچنین در طول پاندمی کرونا در جهان، در ایران به‌روی بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سایر بیماری‌های شایع، کار گسترده‌ای در نظام ارائه خدمات در حال انجام است.

وی یادآور شد: در ایران مراکز درمانی ارائه خدمات به بیماران کرونا از سایر خدمات مجزا است و تمام خدمات درمانی و پیشگیرانه و مراقبت‌های مورد نیاز گروه‌های مختلف جامعه از جمله واکسیناسیون و مراقبت از مادر و کودک به‌خوبی ارائه می‌شود.

تولید دارو‌های فاویپیراویر و رمدسیویر در ایران

وزیر بهداشت یادآور شد: دارو‌های معروفی که علیه کووید ۱۹ در جهان مصرف می‌شوند مانند فاویپیراویر را سریعاً در کشور تولید کردیم و حتی داروی رمدسیویر که جدیدترین داروی ضدویروس است در دو شرکت ایرانی تولید می‌شود و از هفته آینده در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.

نمکی اضافه کرد: در ایران توانستیم با بسیج ملی علیه کرونا، درمرحله اول با استفاده از پرونده الکترونیک سلامت ۷۸ میلیون نفر را غربالگری کنیم و در این راستا افراد را در مراحل اولیه تست مثبت شناسایی و ایزوله کنیم و تحت مراقبت قرار دهیم و بار بیمارستان‌ها در این شرایط، به‌شدت کاهش پیدا کرد و با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری، هرگز نیاز به تخت اضافه در بیمارستانها، پیدا نکردیم.

وی یادآور شد: در زمان حاضر علی‌رغم اینکه در پیک جدید کووید ۱۹ در ایران بعد از بازگشایی مشاغل، صنایع و اصناف قرار داریم، اما همه چیز تحت کنترل است و در استان‌هایی که مشکل داریم در حال مهار بیماری هستیم.

استفاده از زیرساخت‌های ارزشمند کشور برای مقابله با کرونا

وزیر بهداشت گفت: برای مقابله با کرونا از ظرفیت زیرساخت‌های ارزشمند کشور از جمله ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها، بیش از ۱۰ هزار مرکز خدمات جامع سلامت در شهر‌ها و حاشیه شهر‌ها و ۸۰۰ بیمارستان در شهر‌ها استفاده کردیم. از سوی دیگر خوشبختانه تحقیقات گسترده‌ای در مورد کووید ۱۹ در بیش از ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال انجام است و دستاورد‌های بسیار خوبی در پروتکل‌های درمانی و اثربخشی دارو‌های جدید داشته ایم و به نتایج خوبی هم رسیده ایم.

آماده انتقال تجربیات به نیکاراگوئه هستیم

وزیر بهداشت ابراز کرد: آمادگی داریم که تمام تجربیات خودمان را در اختیار دولت نیکاراگوئه قرار دهیم، همچنین در زمینه تفاهم‌نامه‌های قبلی نیز کاملاً پایبند هستیم و آمادگی داریم تفاهم‌نامه‌ها را ادامه دهیم و علاوه بر مسائل مورد توافق، در سایر حوزه‌ها از جمله صادرات دارو و انتقال دانش فنی نیز آماده همکاری هستیم.

نمکی خاطرنشان کرد: خوشحالیم نیکاراگوئه پیشرفت‌های خوبی از سال ۲۰۰۷ تاکنون در حوزه سلامت داشته است و بدون شک هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش سلامت می‌تواند بقیه بخش‌ها را حمایت کند. در دولت دکتر روحانی نیز با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اتفاقات بسیار خوبی در سال‌های اخیر رخ داد.

بخشی از توفیقات طرح تحول نظام سلامت در ایران

وی افزود: در دولت دکتر روحانی بیش از ۴۰ هزار تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور اضافه شده است، بیمه سلامت، همه شهروندان را تحت پوشش قرار داد، پرداخت از جیب بیماران به‌شدت کاهش یافت، برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، مشوق‌هایی ایجاد شد و سهم بخش سلامت از GDP از حدود ۶ درصد به حدود ۹.۵ درصد رشد پیدا کرد.

با تکیه بر توان داخلی و بردباری می‌توان بر فشار‌های تحریم‌ها غلبه کرد

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ایران ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شد و تمام دستگاه‌های اجرایی مهم با محوریت وزارت بهداشت و مسئولیت رییس جمهور، به‌طور مرتب جلسات هفتگی برگزار می‌کنند. تردید نداریم ملت ایران و نیکاراگوئه با تکیه بر توان داخلی و بردباری می‌توانند بر فشار‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا، غلبه کنند.

استبداد و زورگویی به ملت‌ها قطعاً محکوم به شکست است

نمکی خاطرنشان کرد: هیچ استبداد و زورگویی به ملت‌ها در جهان دوام نیاورده و قطعاً محکوم به شکست است. ایران آمادگی هر کمکی به دولت نیکاراگوئه را دارد و برای تداوم همکاری‌های گذشته و همچنین انتقال دانش فنی، آموزش و دانش پزشکی با توجه به وجود ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در ایران، تربیت متخصص در همه رشته‌ها و دارو و تجهیزات پزشکی آمادگی کامل داریم.

وی یادآور شد: پیشنهاد بنده این است که برای تداوم و تقویت همکاری‌های دو کشور، یک نفر از سوی وزارت بهداشت نیکاراگوئه به‌همراه سفیر ایران در آن کشور و دکتر اسدی لاری از سوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و سفیر نیکاراگوئه در ایران، در تعامل باشند و گزارش‌ها را مرتب به ما ارائه کنند.

علاقه‌مندیم از پیشرفت‌های فناوری و تکنولوژی ایران استفاده کنیم

خانم آلوارز وزیر بهداشت نیکاراگوئه نیز در این گفتگو با اشاره به تلاش‌های کشورش برای پیشگیری و رسیدگی به درمان بیماران کووید ۱۹، گفت: بین جمعیت ۶ میلیون نفری نیکاراگوئه و بیش از ۸۰ میلیون نفری ایران، تفاوت زیادی وجود دارد، اما علاقه‌مند هستیم از پیشرفت‌های فناوری و تکنولوژی ایران استفاده کنیم.

وی یادآور شد: دولت نیکاراگوئه از سال ۲۰۰۷ تاکنون اقداماتی را برای تقویت نظام سلامت به‌ویژه در حوزه تقویت زیرساخت ها، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های سیار انجام داده است تا خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز به نقاط دوردست کشور نیز ارائه شود. جمعیت نیکاراگوئه حدود ۸ درصد از جمعیت ایران است و تعداد جمعیتی که باید به آن‌ها خدمات ارائه کنیم، خیلی کمتر از ایران است، اما برای تقویت نظام سلامت کشورمان در حوزه پیشگیری و درمان تلاش‌های زیادی کرده ایم.

آلوارز گفت: در زمان حاضر ۷۳ بیمارستان مجهز، ۱۴۳ مرکز درمانی، یک‌هزار و ۳۳۳ خانه بهداشت، دو هزار و ۸۴۸ مرکز درمانی در محلات مختلف در شبکه‌ای شامل دوهزار و ۷۷۶ نقطه ارائه خدمات درمانی را تقویت و اجرا کردیم. پرسنل وزارت بهداشت نیکاراگوئه حدود ۳۳ هزار نفر هستند، اما با حمایت مردم و شبکه‌ای محلی با مشارکت بیش از ۴۲ هزار نفر از داوطلبان، خدمات مامایی، پزشکی و سایر خدمات پیشگیری و درمانی را ارائه می‌کنیم.

وزیر بهداشت نیکاراگوئه افزود: یکی از بحث‌های مهم از سال ۲۰۰۷ تاکنون، آموزش و ارتقای پرسنل بود و در این مدت، سه‌هزار پزشک جدید را در ۲۵ تخصص تربیت کردیم و یکی از تخصص‌هایی که کمتر به آن توجه می‌شد و جدیداً به آن توجه شده، تربیت نیرو برای بخش‌های ICU بوده است.
برچسب ها: نمکی ، واکسن ، کرونا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°