ظرفیت طرح اقدام ملی مسکن افزایش یافت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۸۹۶۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح اقدام ملی مسکن با هدف احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی شد که با التهابات و شرایطی که در حوزه مسکن اتفاق افتاد و تاکید رهبری و تصمیم دولت، در نظر داریم این ظرفیت را بسته به تقاضای جامعه افزایش دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد اسلامی روز پنجشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح احداث ۲۴۴ واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن، در شهر تودشک اصفهان اظهارداشت: در مدت قانونی برای ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند که حدود ۹۳۰ هزار نفر از این افراد واجد شرایط اولیه برای تشکیل پرونده بودند.

او ادامه داد: متقاضیان این طرح در مرحله بعد باید اثبات می‌کردند که جزو گروه‌هایی هستند که تا کنون از زمین، مسکن و تسهیلات دولتی استفاده نکردند و مسکن اولیه محسوب می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تا امروز ۴۳۰ هزار نفر در این زمینه مورد تایید قرار گرفتند و تا ۲۵ مرداد ماه فرصت تعیین تکلیف دارند و باید نسبت به واریز مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال اقدام کنند.

او  بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا همه فرآیند‌های ثبت نام، تشکیل پرونده، افتتاح حساب و واریز وجه در طرح اقدام ملی مسکن بصورت الکترونیکی انجام می‌شود.

اسلامی اضافه کرد: ثبت نام ۷۵ هزار نفر در استان برای طرح اقدام ملی مسکن هدفگذاری شده بود که حدود ۷۵ هزار نفر ثبت نام کردند، اما حدود ۵۰ درصد از این ثبت نام کنندگان واجد شرایط نبودند.

او خاطرنشان کرد: عملیات طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف کشور آغاز شد و این طرح در تعداد زیادی از شهر‌ها به صورت گروهی با محوریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به متقاضیان واگذار می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: به دنبال این هستیم که قیمت‌های تمام شده ساخت و ساز و مصالح را در این طرح کنترل کنیم و آنرا کاهش دهیم.
 
مبلغ مالیات بر خانه‌های خالی به تعیین تکلیف این خانه‌ها کمکی نمی کند
او با اشاره به قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: این موضوع در قانون مالیات‌های مستقیم وجود داشت و به وزارت راه و شهرسازی ماموریت داده شده بود تا سامانه جامع املاک و اسکان را تهیه کند، اما هیچکدام از ابزار و اطلاعات اجرای این طرح در اختیار این وزارتخانه نبود.

اسلامی افزود: طراحی و ایجاد این سامانه در این دوره انجام شد و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت.

او ادامه داد: اطلاعات کامل همه افراد صاحب خانه شامل تعداد خانه و زمین، آدرس آن در شهر و استان‌های مختلف در این سامانه وجود دارد و سازمان امور مالیاتی باید با استفاده از این اطلاعات مالیات خانه‌های خالی را مشخص کند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: مبلغ مالیات بر خانه‌های خالی چندان قابل ملاحظه نیست که بتواند به تعیین تکلیف این خانه‌ها کمک کند.

او گفت: مقرر شد که افراد دارای خانه‌های خالی، زمین و طرح‌های نیمه کاره می‌توانند با واگذاری در طرح اقدام ملی مسکن وارد شوند و به ازای آن زمین مرغوب در نقاط دیگر برای ساخت و ساز مجدد و تسهیلات به این افراد ارائه خواهد شد.

اسلامی با بیان اینکه هدف طرح اقدام ملی مسکن، عرضه و تولید مسکن است خاطرنشان کرد: هدف ما این است که با توجه به اینکه سالانه ۵۰۰ هزار ازدواج پایدار در کشور انجام می‌شود این افراد بتوانند در مدت مشخصی صاحب خانه شوند.

او با بیان اینکه جریان و تداوم تولید و عرضه مسکن برای دولت و وزارت راه و شهرسازی اهمیت دارد ادامه داد: به موجب قانون وظیفه وزارت راه و شهرسازی فراهم کردن زمینه خانه دار شدن جوانان است.

به گفته وی فراهم کردن زمینه با ارائه زمین، تسهیلات بانکی و مهندسی می‌تواند به تولید خانه کمک کند.

اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه هم صاحب خانه می‌شوند
اسلامی بیان کرد: بر اساس مذاکره و گفت و گویی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و در حال انجام است اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه هم همانند جامعه فرهنگیان و جامعه کارگری کشور می‌توانند در قالب طرح اقدام ملی مسکن صاحب خانه شوند.

او افزود: تفاهم نامه‌هایی با وزارت آموزش و پرورش و تعاون کار و رفاه اجتماعی منعقد شد که ۷۵ هزار نفر از فرهنگیان و ۲۰۰ هزار نفر از جامعه کارگری و بازنشستگان می‌توانند در این طرح صاحب خانه شوند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مردم در صورتیکه در طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های کوچک و متوسط ثبت نام کنند زودتر صاحب خانه می‌شوند، اما با توجه به کمبود زمین دولتی در شهر‌های بزرگ قیمت تمام شده زمین و خانه در این شهر‌ها گران‌تر است.

او با بیان اینکه امروز کرونا سبک زندگی ما را تغییر داده است، اضافه کرد: برای مسکن هم باید ترتیبی اتخاذ و مکان‌هایی را انتخاب کنیم که زندگی سالم تری از نظر شرایط محیطی و آسیب‌های محیط زیستی برخوردار باشد.

اسلامی خاطرنشان کرد: بیش از یک هزار شهر کوچک در کشور وجود دارد و امکان ارائه زمین دولتی در این شهر‌ها وجود دارد.
 
قشر‌های محروم در طرح اقدام ملی مورد توجه قرار گرفته اند
او تصریح کرد: قشر‌های محروم جامعه هم که زیر پوشش سازمان‌های حمایتی قرار دارند در طرح اقدام ملی مورد توجه قرار گرفته اند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۲۰۰ هزار واحد مسکن در قالب این طرح بصورت جداگانه با کمک کمیته امداد، بهزیستی، ستاد اجرایی حضرت امام (ره)، اوقاف و دیگر سازمان‌هایی که در امور خیر نقش دارند با محوریت بنیاد مسکن، احداث خواهد شد.

 عملیات اجرایی طرح احداث ۲۴۴ واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن، روز پنجشنبه با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در شهر تودشک اصفهان آغاز شد.

این طرح در زمینی به مساحت ۱۰۷ هزار و ۳۴۳ متر مربع و با کاربری مسکونی ۲۳ هزار و ۹۵۸ متر مربع و مساحت مفید هر واحد ۱۲۰ مترمربع آغاز شد.

در این طرح ۱۲۱ پلاک واگذار و هر پلاک به ۲ نفر به صورت جداگانه داده خواهد شد و بازپرداخت اقساط تسهیلات آن در پنج سال پس از اخذ پروانه ساخت و آغاز عملیات اجرایی توسط متقاضی با ۲ سال تنفس شروع می‌شود.

شهر تودشک با چهار هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت در شرق بخش کوهپایه شهرستان اصفهان و در ۹۶ کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در سفر یک روزه خود به استان اصفهان چند طرح در حوزه‌های مسکن و راهسازی را افتتاح و کلنگ‌زنی خواهد کرد.

در ادامه سفر امروز وزیر راه و شهرسازی مرحله سوم محور نایین انارک خور - طبس را افتتاح خواهد کرد. این طرح بزرگ و ملی به لحاظ افزایش ایمنی در تردد و جلوگیری از وقوع تصادفات رخ به رخ، یکی از اولویت‌دارترین پروژه‌های راهسازی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان محسوب می‌شود و دارای چند مرحله است که مرحله اول و دوم آن در گذشته به بهره‌برداری رسیده است.

امروز همچنین عملیات اجرایی آسفالت باند دوم محور اصفهان به اردستان حد فاصل کمشچه تا سه راهی بغم به طول ۷۲ کیلومتر آغاز می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °