دخالت حزب الله در انفجار بیروت را رد می کنم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۷۹۹۰۰۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
دبیر کل حزب الله لبنان:
سید حسن نصرالله در گفتگوی تلویزیونی با رد ادعای برخی رسانه ها درباره دست داشتن حزب الله در انفجار بندر بیروت، گفت: حزب الله در این حادثه هیچ نقشی نداشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سیدحسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود اظهار داشت: قرار بود در سخنرانی روز چهارشنبه در مورد تحولات لبنان از اوضاع اقتصادی تا بحران سوخت در لبنان سخنرانی کند، ولی به دلیل انفجار لغو شد و سخنرانی امروز مختص حادثه انفجار بندر بیروت خواهد بود.

حادثه انفجار بیروت، یک فاجعه بزرگ انسانی و ملی است
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: حادثه انفجار بیروت یک فاجعه بزرگ انسانی و ملی است. پیامد‌های این حادثه، بسیار خطرناک و بزرگ است و نتایج اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی در پی دارد. بیش از صد و پنجاه نفر شهید و هزاران نفر مجروح شدند و ده‌ها نفر هنوز مفقود هستند.

سید مقاومت افزود: ضمن ابراز همدردی و تسلیت با خانواده شهداء، که از اتباع مذاهب مختلف در آن هستند، به همه تسلیت می‌گویم و خواستار صبر جمیل هستم و از خدا می‌خواهم که مجروحان بهبود یابند.
سید حسن نصرالله گفت: من با همه خانواده‌های شهدای این حادثه ابراز همدردی می‌کنم. مساله قابل توجه این است که لبنانی به لحاظ طائفه‌ای و منطقه‌ای تقسیم شده و حوادثی که رخ می‌دهد معمولاً یک منطقه را هدف قرار می‌دهد و منطقه دیگر را هدف قرار نمی‌دهد، اما این انفجار تمامی طائفه‌ها و مناطق را در بر گرفت و شهدای این حادثه از همه طوائف بودند و مجروحان نیز از همه طائفه‌ها بودند. تمامی مناطق بیروت آسیب دیدند. بیروت شهر همه لبنانی‌ها است و لبنانی‌ها را از همه جا در بر می‌گیرد و مردم بیروت خلاصه‌ای از تمامی لبنان هستند.

سید مقاومت افزود: به همه خانواده‌های شهدا تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای بستگان آن‌ها صبر و آرامش و تحمل خواستارم. همچنین از خداوند می‌خواهم که شفای عاجل خود را نصیب تمامی مجروحان کند و به همگان صبر و توان پایداری و تحمل بدهد و به تمامی کسانی که در این حادثه آسیب جانی یا مالی دیده اند عزم و اراده برای تحمل این مصیبت و عبور از آن را بدهد. مسلماً این امر نیازمند لطف خداوند و همکاری همگان و تلاش همگان و فداکاری همگان دارد.
 
در این فاجعه،‏ حزب الله در کنار دولت و ملت لبنان است
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه تصریح کرد: در این فاجعه مردم در کنار دولت حضور یافتند و حضور هیئت‌ها و نهاد‌های مدنی سریع بود. نکته جالب توجه در این انفجار بروز یافتن همبستگی اجتماعی و اقدامات ابتکاری و کمک‌هایی بود که با وجود بحران‌های کشور تبلور بسیاری داشت. حضور پرشور مردم، سطح عالی نیک رفتاری و انسانیت و میهن پرستی آنان را به نمایش گذاشت.

سید مقاومت گفت: امروز بار دیگر تاکید می‌کنم که حزب الله با همه موسسه‌ها و امکانات و افراد خود و توان انسانی و مادی در اختیار دولت و حکومت لبنان و وزارتخانه‌های مربوطه و همه ملت مان قرار دارد؛ ملتی که به علت این فاجعه آسیب دیده اند.
سیدحسن نصرالله افزود: حزب الله از لحظات نخست، نهادها، نیروها، هیئت‌ها و گروه‌های خود را حاضر کرد و حزب‌الله با تمام توان و امکانات و نیرو‌های انسانی و مادی‌اش وارد میدان شد.

برای پناه دادن به آسیب دیدگان آماده ایم
سید حسن نصرالله گفت: بر طرح پناه دادن (به آوارگان انفجار بیروت) تاکید می‌کنیم، زیرا ما بعد از جنگ ژوئیه تجربه زیادی در این زمینه داریم. امیدواریم مردم این موضوع را جدی بگیرند. من بار دیگر بر سخنان رئیس اتحادیه شهرداری‌های ضاحیه جنوبی و شهرداری‌های بسیار دیگر در لبنان تاکید می‌کنم که هر خانواده‌ای که مسکن خود را از دست داده است و برای تعمیر این مسکن به زمان نیاز دارد و به مسکن جایگزین موقت نیاز دارد ما کاملا آماده ایم از طریق این طرح به این خانواده‌ها کمک کنیم. جایز نیست هیچ خانواده‌ای در خیابان بماند یا احساس کند که باری بر دوش خانواده‌ها از جمله نزدیکان است.
 
اگر با حزب الله مشکل دارید چرا کل لبنان تحت فشار است
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین خطاب به دولت‌هایی که لبنان را مورد تحریم قرار دادند گفت: اگر با ما مشکل دارید، فقط ما را محاصره کنید، چرا کل لبنان را تحت فشار قرار می‌دهید.
سید حسن نصرالله با اشاره به سفر مکرون رئیس جمهور فرانسه به لبنان گفت: ما دیدمان مثبت است وفعلا برای موضع گیری صبر می‌کنیم. برخی نگران هستند و هشدار می‌دهند، ما می‌گوییم فعلا در حال حاضر مثبت نگاه می‌کنیم و اعتقاد دارم فرصتی است برای دولت و ملت لبنان برای برون رفت از تحریم‌های ظالمانه.

وجود هرگونه مواد انفجاری و موشک حزب الله در بندر بیروت کذب محض است
سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان گفت: متأسفانه ما در عرصه داخلی و در ساعت‌های نخستین انفجار به سرعت شاهد روایت‌های مختلف و پیش داوری‌ها بودیم. به سرعت در همان ساعت‌های نخستین شاهد موضع گیری‌هایی بودیم که از وجود موشک و مواد انفجاری حزب الله در بندر بیروت سخن می‌گفت. هدف این پیش داوری‌ها تحریک مردم لبنان علیه حزب الله بود و این ظلم و جنایت است.
وی افزود: حزب الله بخشی از مردم مصیبت دیده در این حادثه است و به علاوه از این موضع گیری‌ها و پیش داوری‌ها نیز رنج و آزار می‌بیند. موضع گیری‌ها و پیش داوری‌ها در خصوص انفجار بیروت، تحریف واقعیت و بر یک اصل استوار بود: دروغ بگو دروغ بگو تا تو را باور کنند.
ما قاطعانه و به صورت صریح وجود هر گونه موشک و مواد انفجاری حزب الله را در انبار‌های بندر بیروت چه در گذشته و چه در حال حاضر تکذیب می‌کنیم. تحقیقات نشان خواهد داد که هیچ گونه مواد انفجاری حزب الله در بندر بیروت وجود نداشته است و شایعاتی که در این خصوص مطرح می‌شود، گمراه کردن افکار عمومی است.
 
حزب الله هیچ چیزی در بندر بیروت نداشته است
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: من می‌خواهم امروز تاکید و اعلام کنم و به طور قاطع، محکم، مطلق، بی تردید و بی برو برگشت بر این نکته تاکید کنم که ما هیچ چیزی در بندر بیروت نداشته ایم. ما در آنجا نه انبار سلاح داشته ایم و نه انبار موشک، در آنجا ما نه موشکی داشته ایم و نه تفنگ و بمب، فشنگ و نیتراتی، ما هیچ یک از این‌ها در بندر نداشته ایم، ما نه انباری داشته ایم نه چیز دیگر، نا در حال حاضر و نه در گذشته.
ما به هیچ وجه چیزی در بندر نداشته ایم. فردا هم تیم تحقیقاتی می‌آید و مشخص و ثابت می‌شود که ما چیزی در آنجا نداشته ایم چرا که چنین مسائل مخفی نمی‌ماند. اگر انفجاری که در بندر رخ داد ناشی از موشک یا مهمات یا تسلیحات یا یک چیز نظامی بود با تحقیقات مشخص می‌شود. مساله نیترات (آمونیوم) هم تکلیفش مشخص است و معلوم است که از کجا آمده و چطور وارد کشور شد و چند سال در آنجا انبار شده بود. تحقیقات همه چیز را مشخص می‌کند.
من نیازی نمی‌بینم که بیش از این بخواهم این مساله را نفی کنم، زیرا آنچه برای من مهم است این است که به این اکاذیب و افترا‌ها و این فریبگری ستمکارانه علیه حزب الله و مقاومت لبنان نپردازم.

حزب الله دخالتی در مدیریت بندر بیروت ندارد
سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: پس از آنکه دروغ بودن انفجار انبار تسلیحات حزب الله در بندر بیروت مشخص شد دشمنان موضوع دیگری را مطرح کردند. برخی گفتند که حزب الله مسئول این انفجار است، زیرا این حزب الله است که کنترل بندر بیروت را در دست دارد و این بندر را اداره می‌کند و هرچه در این بندرگاه می‌گذرد با اطلاع حزب الله و تحت نظارت این حزب صورت می‌گیرد.
این سخن نیز دروغ، گمراه سازی، تزویر و ستم بزرگی است. ما بندر بیروت را اداره نمی‌کنیم و این بندر تحت کنترل ما نیست و ما تسلطی بر آن نداریم و دخالتی هم در امور آن نمی‌کنیم و اصلاً نمی‌دانستیم در این بندر چه می‌گذرد و چه چیز‌هایی در این بندر وجود داشته است.
ممکن است برخی بگویند خیلی خوب یعنی امکان دارد شما بدانید که در بندر حیفا چه چیزی وجود دارد، اما ندانید که در بندر بیروت چه چیزی وجود دارد؟ این حرف درست است، زیرا مسئولیت اصلی حزب الله، مقاومت است. ممکن است اطلاعات حزب الله از بندر حیفا بیشتر از بندر بیروت باشد، مسئولیت ما بندر بیروت نیست مسئولیت ما بندر حیفا است، زیرا این قضیه بخشی از معادله پاسخ دهی و راهبرد دفاع از لبنان است.

ارتش و پارلمان در تحقیقات حادثه بیروت مسئولیت دارند
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: می‌توان ارتش لبنان را که مورد اعتماد همه طرف‌ها است در تحقیقات سهیم کرد. همه طرف‌ها از جمله ارتش و مجلس نمایندگان در محاکمه و بازخواست عاملان این حادثه مسئولیت دارند. حادثه بیروت فاجعه است و جایز نیست که آن را فرقه ای، مذهبی و سیاسی کرد. باید واقعیت‌های این حادثه بدون هر گونه محافظه کاری روشن شود و در غیر این صورت با بحران سیستم و موجودیت مواجه خواهیم بود.
وی افزود: من از دولت می‌خواهم حداکثر جدیت و قاطعیت را در مورد این حادثه به خرج دهد تا طبقه سیاسی به مردم این امید را بدهند که دولت بر اساس واقع گرایی و حقیقت یابی کار می‌کند. فرصت برای دوباره متولد شدن از دل این حادثه وجود دارد. از جمله این فرصت ها، اعلام همبستگی بین المللی است که باید با همکاری همه طرف‌ها از آن استفاده کرد.

مسئولان انفجار بیروت باید عادلانه محاکمه شوند
سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفت: حادثه‌ای که رخ داد یک حادثه بزرگ و مهم بود. اولاً درباره این حادثه باید تحقیق صورت بگیرد رئیس جمهور و نخست وزیر از همان ساعات نخستین حادثه، اعلام کردند ما در صدد یک تحقیق واقعی، قاطع، ثمربخش و قوی هستیم و سپس همه کسانی که مسئولیت شان در این حادثه ثابت شود خواه این حادثه را طرح ریزی کرده باشند یا اهمال کرده باشند یا فاسد باشند مورد مواخذه قرار می‌گیرند و فرقی نمی‌کند که چه کسی باشند کوچک یا بزرگ مورد حسابرسی قرار خواهند گرفت. بسیار خوب این آغاز خوبی محسوب می‌شود.
سید مقاومت افزود: من معتقدم پیرامون این حادثه یک اجماع ملی وجود دارد و همه معتقدند که باید یک تحقیق کامل، شفاف، دقیق، عادلانه و درست در خصوص این حادثه صورت بگیرد و باید کسانی که مسئول این حادثه هستند مورد پیگرد و محاکمه قرار گیرند و اشد مجازات -البته مجازات عادلانه- علیه آن‌ها اعمال گردد. من نیز با صدای بلند خواهان این مساله هستیم.
 
دشمنان مقاومت ناامید می‌شوند و شکست خواهند خورد
سید حسن نصر الله گفت: به همه کسانی که پس از این حادثه وارد نبرد با مقاومت شده اند می‌گوییم: هرگز به آنچه می‌خواهید دست نخواهید یافت. شما در جستجوی سراب هستید و گزینه‌های شما ناکام هستند. آنگونه که در گذشته ناامید شدید در آینده نیز ناامید خواهید شد و شکست خواهید خورد و مقاومت از حملات شما بزرگتر است.
سید مقاومت خطاب به مردم لبنان گفت: ما می‌توانیم قدرتمندتر، محکم‌تر و با عزم و اراده بیشتر برای کسب پیروزی از این بحران خارج شویم. اگر طیف سیاسی نتوانند به نتیجه درخصوص این فاجعه دست یابند، هیچ امیدی به ساختن دولت وجود ندارد. من از دولت می‌خواهم حداکثر جدیت و اراده را در تحقیقات، محاکمه عاملان، قبول مسئولت‌ها و اجرای مجازات به خرج دهد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °