وضع استان های کشور در شرایط کرونا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 31 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۹۰۵۵
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
دکتر حق دوست فوق تخصص بیماری‌های عفونی: مردم، کل ایران را در شرایط قرمز فرض کنند چراکه با کوچکترین بی احتیاطی کل استان های می توانند در شرایط بحران قرار بگیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی‌اکبر حق‌دوست فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: روند کاهشی فوتی های ناشی از کرونا، متاثر از مداخلات هفته های اخیر است؛ چراکه کوپکترین غفلت نتایج را دوباره تغییر خواهد داد.

دکتر حق دوست گفت: یکی از مداخلاتی که در روند کاهشی مرگ و میر تاثیرگذار بوده استفاده از ماسک و اثربخشی استفاده از ماسک بوده است.

او افزود: اسلایدها بر اساس مدل سازی در سطح جهان انجام شده است. از شروع بیماری روند بیماری افزایشی بوده است و با شیب ملایمی روند افزایشی را نشان می دهد. با رعایت پروتکل ها می توان با شیب ملایم و افزایش مختصر حرکت کرد اما اگر پروتکل ها رعایت نشود از اواسط شهریور می تواند سناریوهای خطرناک تری بوجود بیاید و میزان افزایش تندتر و بیشتر خواهد بود. اگر همه مردم از ماسک بعنوان شاخصه مهم فردی استفاده کنند و پروتکل ها را رعایت کنند بیماری از بین نمی رود ولی روند افزایشی نخواهد بود. 

دکتر حق دوست گفت: نقاط آبی نشان دهنده  میزان بستری ها در اسفند بوده که کاهش یافته است، به نظر می رسد در ابتدا در استان ها یک اپیدمی را تجربه کردیم ولی با مدیریت درست کل کشور هوشیار شد تعداد مرگ و میرها کاهش به طور قابل ملاحظه ای یافت ولی با تغییر دوباره رفتارها میزان مرگ و میر و ابتلا به کرونا کم کم روند افزایشی گرفت و استان ها دوباره در وضعیت قرمز قرار گرفت. اگر هوشیار باشیم تمام استان ها در چند هفته دیگر به آبی و روند کاهشی بیماری نزدیک خواهد شد.

به نظر من کل ایران را باید قرمز درنظر گرفت و کنترل بیماری باید روزانه باشد و مردم بدانند که با کوچکترین بی احتیاطی کل استان ها می توانند در شرایط بحران قرار بگیرند. از مردم هم درخواست می شود، در عین حال که باید به شعائر اسلامی در  ماه محرم پایبند باشیم با رعایت پروتکل ها در کنترل بیماری کمک کنند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در ادامه افزود: در مقابل این ویروس که هرروز علائمی جدید از خود بروز می دهد باید با دقت بیشتری رفتار کنیم و برخلاف پیشرفت ها ممکن است در مراحل آخر ساخت واکسن بازهم در برابر کرونا بی اثر باشد. 

او افزود: حدس زده می شود اگر انفلوآنزا و کرونا در پاییز باهم شیوع داشته باشند بازهم در سطح جهان تعداد مبتلایان افزایش یابد.

دکتر حق دوست گفت: با توجه به شناخت و اطلاع کم درباره این ویروس ( کرونا ) ممکن است میزان آلودگی مجدد قابل ملاحظه باشد و واکسن را بی اثر کند، هنوز اطلاعات علمی درباره این ویروس کامل نیست.

با توجه به اهمیت ایمنی سلولی در کرونا بنابراین سرم درمانی ممکن است اثر درمانی داشته باشد اما معجزه نمی کند و صددرصد نیست. واکسن در برخی کشورها درحال آزمایش است اما زمان مشخص می کند که بعد از گذشت سه تا شش ماه بعد ایمنی بدن چقدر کاهش می یابد بنابراین قضاوت درباره اثربخشی واکسن هنوز زود است.

دکتر حق دوست درباره رابطه سکسکه با کرونا گفت: از آنجاییکه این ویروس در درمغز و درون رگ التهاب ایجاد می کند هرکجا از مغز التهاب ایجاد کند عوارض خواهد داشت و ممکن است حتی به صورت سکسکه بروز کند و تاثیر داشته باشد.

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °