با موج دوم کرونا مواجه شده ایم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:38 - دوشنبه 31 شهريور 1399
کد خبر : ۷۹۹۰۷۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
رئیس جمهور گفت: باید همچنان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار باشد و بدانیم که بالا و پایین رفتن آمار‌های ابتلا و فوتی‌های کرونا مربوط به اعمال خود مردم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ایران و کشور‌های دیگر با موج دوم کرونا روبرو شده اند، افزود: یک وقتی مراعات مردم ۷۷ درصد بود که توانستیم فوتی‌ها را از سه به دو رقم برسانیم، اما از آن مراعات ۷۷ درصدی یک دفعه با مراعات ۱۷ درصدی مواجه شدیم که این باعث شد آمار فوتی‌ها دوباره افزایش پیدا کند.
 رئیس جمهور با بیان اینکه در گزارش امروز در نمودار اعلام شده مشاهده کردیم که برخی از استان‌ها از پیک خارج شده اند و این خوشحال کننده است، گفت: آمار از اوایل مرداد تغییر محسوسی را نشان می‌دهد که امیدواریم تا پایان مرداد و روز‌های آینده شاهد روز‌های بهتری باشیم.
 رئیس جمهور با بیان اینکه مثل همه کشور‌ها در تجهیزات و پزشک و پرستار با محدودیت مواجهیم، افزود: فشار روانی بر روی کادر درمانی شرایط خسته کننده‌ای را ایجاد کرده است که ما از همین جا از آن‌ها تشکر می‌کنیم.
 آقای روحانی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر در دنیا و کشور خودمان شاهد افت و خیز کرونا بوده ایم، گفت: واقعیت این است که ما حداقل ۶ ماه دیگر و یا ممکن است یک سال دیگر با کرونا مواجه باشیم، بنابراین باید آمادگی خود را همچنان حفظ کنیم.
 رئیس جمهور همچنین گفت: بخش درمان و تولید و علمی ما کاملا در صحنه بوده و مردم ما نیز با آن‌ها همراهی کرده اند، اما باید تا زمانی که واکسن این بیماری به اندازه کافی تهیه و توزیع شود و معلوم نیست چه زمانی باشد، شرایط بهداشتی را رعایت کنیم.
 
 برخوردي معتدلانه بجای تداوم محدوديت هاي شديد
 آقاي حسن روحاني در جلسه ستاد ملي مبارزه با كرونا، افزود: براي مبارزه با كرونا بايد چه كرد؟ بايد نكته اي را توضيح بدهم و آن اين است كه مي خواهم بر اعتدال تاكيد كنم چون اين روزها هر دو طرف را مي بينيم، يك دفعه عده اي به من نامه مي نويسند و اظهارنظر مي كنند كه چرا مي خواهيد محدوديت ها را زياد كنيد، ماه محرم و عزاداري است كه درست است از طرف ديگر عده اي ديگر نامه مي نويسند كه امسال محرم معنا ندارد، برخي برايم نامه نوشتند كه امسال مراسم حج كه واجب بود برگزار نشد، عزاداري امام حسين(ع) كه مستحب است و شما اصرار داريد كه برگزار شود.
 رئيس جمهور گفت: ما بايد يك مسير اعتدالي را انتخاب كنيم، عده اي هم بودند كه مي گفتند مغازه ها نبايد باز شوند و بايد بسته بمانند و مردم از خانه نبايد بيرون بيايند، بلكه براي مدتي اين كارها لازم بود ولي ما نه مي توانيم فعاليت هاي اقتصادي، آموزشي، فرهنگي و اجتماعي را به طور كامل تعطيل كنيم و اين كار امكانپذير نيست و نه مي توانيم مثل سابق آنها را برگزار كنيم، اين هم امكانپذير نيست.
آقاي روحاني افزود: ما نيازمند حد وسط هستيم و بايد حد وسط را مراعات كنيم، ادامه محدوديت هاي شديد امكانپذير نيست، براي اينكه ادامه محدوديت هاي بسيار شديد جامعه را دچار التهاب، اضطراب و افسردگي مي كند، سلامتي كه مي گوييم بايد در جامعه حاكم باشد فقط سلامت جسم نيست بلكه هم سلامت جسم و هم سلامت روح است، مردم از لحاظ روحي و رواني بايد داراي آرامش باشند.
 رئيس جمهور گفت: اگر افسردگي ايجاد شود و زندگي براي مردم تنگ شود و نفس كشيدن براي آنها سخت مي شود. در دنيا هم هر كسي كار تند انجام داد موفق نبود هر كسي هم كه شرايط را رها كرد و كاري انجام نداد آن هم دچار گرفتاري شد، آنهايي كه معتدلانه رفتار كردند موفق بودند اما هم بايد معتدلانه رفتار كنيم و بدانيم اين ويروس براي مدتي وجود دارد و خودمان را آماده كنيم و با احتياط براي يكسال برنامه ريزي كنيم.
 
برنامه ریزی بلند مدت برای زندگی در دوران کرونایی
 آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه کسی فکر نکند ویروس کرونا تا چند روز دیگر از بین می‌رود افزود:​ باید بتوانیم برای یک سال با احتیاط برای زندگی با این ویروس برنامه ریزی کنیم و مدنظر داشته باشیم که همچنان زندگی، اشتغال و تولید در جریان است، اما همه این‌ها باید با دستورالعمل‌های بهداشتی باشد تا دچار مشکل نشویم.
 وی با بیان اینکه اگر همه این اصول و دستورالعمل‌ها را رها کنیم بیماری شدید و تخت‌های بیمارستان‌ها پر می‌شود و تلفات زیادی می‌دهیم گفت: این برای جامعه غیر قابل قبول است و باید مراعات کنیم.
 آقای روحانی افزود​: زندگی با ماسک خسته کننده است، اما چاره‌ای جز زندگی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود ندارد.
 
 رئیس جمهوردرستاد ملی مقابله باکرونا درباره دستورالعمل‌های بهداشتی ایام محرم گفت: اصل عزاداری محرم باید انجام شود، اما با عدد کمتر مثلا اگر حسینیه‌ای ظرفیت هزار نفر را دارد با صدنفر انجام شود وبقیه از طریق فضای مجازی درعزاداری شرکت کنند.
آقای روحانی گفت: همه هماهنگی لازم برای دستورالعمل‌های بهداشتی ازامروزباید آغازشود و همه مسئولان مربوطه باید باهم هماهنگ باشند.
اعمال مجازات برای کسانی که دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی نمی گیرند
 رئیس جمهور از تعیین دستورالعمل‌های مجازاتی، برای بیماران کرونایی که دستورالعمل‌های بهداشتی و درمانی به ویژه قرنطینه را جدی نمی‌گیرند، خبرداد.
 آقای حسن روحانی گفت: شستشو، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، اجتناب از تردد‌های غیرضروری و تجمعات، دستورالعمل‌هایی است که سخت نیست و می‌تواند ما را تا حدی از مشکلات نجات دهد.
 رئیس جمهور از بیماریابی به عنوان یکی از مسایل بسیار مهم یاد کرد و افزود: بیماریابی از دو طریق صورت می‌گیرد، یکی زمانی که خود بیمار به ما مراجعه می‌کند و می‌توان منشاء آن را از طریق کسانی که با او در ارتباط نزدیک بودند دنبال کرد و طریقه دوم به نحوی است که ما دنبال بیمار می‌رویم تا او را پیدا کنیم.
 آقای روحانی گفت: وقتی بیمار را یافتیم می‌توانیم دنبال کسانی برویم که با بیمار در ارتباط نزدیک بودند و آن‌ها را مورد آزمایش قرار دهند.
 رئیس جمهور افزود: همه مردم باید دستورالعمل‌ها را رعایت کنند، به ویژه وقتی کسی نتیجه آزمایش او مثبت شد و باید ۱۴ تا ۱۵ روز در قرنطینه باشد، باید مراعات کند و اگر مراعات نکرد در دستورالعمل‌های مجازاتی که هفته بعد وزیر کشور تهیه می‌کند، اعمال خواهد شد.
 آقای روحانی گفت: بنابراین اگر کسی تخلف کرد و مثلا اگر قرار بود ۱۴ روز در قرنطینه باشد دو روز بیشتر نماند و بیرون آمد باید با وی برخورد شود زیرا دیگران را مبتلا می‌کند.
 رئیس جمهور افزود: ممکن است برخی علایم ظاهری زیادی نداشته باشند، اما چون به بیماری کرونا مبتلاست دیگران را هم مبتلا خواهد کرد.
 
  انفصال از خدمت برای مسئولان متخلف از دستورالعمل های بهداشتی
 رئیس جمهور گفت: اگر کاری از طریق الکترونیکی امکان پذیر است و مسئول اداری به ارباب رجوع می‌گوید که باید مراجعه حضوری کند، اعمال انفصال از خدمت برای چنین مسئولی از یک ماه تا یکسال مطرح است.
 آقای روحانی با اشاره به تاکید وزارت بهداشت بر اعمال قانون برای متخلفان از دستورالعمل‌های بهداشتی افزود: عمدتاً نیازی به استفاده از مجازات نبوده است، اما همواره افرادی هستند که نیاز است با تنبیه و مجازات آنان اجازه ندهیم، تخلفاتی روی دهد، چون برخی مراعات نمی‌کنند و دیگران را گرفتار می‌کنند.
 رئیس جمهور اعمال قانون علیه این عده از افراد را بسیار مهم دانست و گفت: امروز مواردی از اعمال قانون برای مقابله با این افراد بررسی و مقرر شد که در جلسه بعدی در شنبه آینده آن را نهایی و ابلاغ کنیم.
آقای روحانی افزود: مصادیق مربوط به اعمال قانون به منظور جلوگیری از تخلفات برای ادارات، اصناف و جامعه در نظر گرفته می‌شود و برای عموم مردم در هر سه بخش اجرا و ابلاغ خواهد شد.
رئیس جمهور تغییر سبک زندگی را از موضوعات بسیار مهم دیگر دانست و تاکید کرد:​ باید بپذیریم که از پایان بهمن پارسال زنگی به صدا در آمد و به ما گفت که سبک زندگی اجتماعی شما باید تا اطلاع ثانوی تغییر کند؛ هر کسی صدای این زنگ را نشنید ضرر کرده است.
 آقای روحانی گفت:​ نمی‌شود که مانند سابق رفت و آمد باشد و مهمانی برگزار کنیم چنان که در خبر‌ها شنیده اید که در برخی کشور‌های اروپایی اعلام شد که هر کسی مهمانی برگزار کند، مجازات بسیار سنگینی برای میزبان اعمال می‌شود.
 رئیس جمهور افزود: مراسم عروسی، عزا و اجتماعات مانند سابق قابل برگزاری نیست و تردد‌های غیر ضروری را باید کاهش دهیم.
 آقای روحانی گفت: همه می‌دانیم که تابستان است و بچه‌ها خسته شدند، خستگی آنان از دو منظر است یکی به علت تابستان و دیگری نرفتن به مدرسه زیرا خود این موضوع هم خسته کننده است به هر حال بچه‌ها به مدرسه می‌رفتند، درس می‌خواندند و با همکلاسی هایشان بودند، اما با تعطیلی مدارس خستگی روحی برای آنان ایجاد شده است.
 رئیس جمهور بار دیگر تاکید کرد: همه این‌ها قابل قبول است، اما باید بدانیم در شرایطی ویژه هستیم و اگر رفتن به سفری، ضرورت دارد باید آن را کوتاه کنیم و دستورالعمل‌ها در درون خودرو و جایی که پیاده می‌شویم رعایت شود.
 آقای روحانی همچنین تدبیر جداگانه برای حفظ سلامت سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، ضروری دانست.
 رئیس جمهور گفت:​ همانطور که بیمار یابی مهم است و باید آن را پیگیری کنیم، حفظ سلامت سالمندان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، جزو وظایف ماست که باید آن را بررسی و مراعات کنیم تا گرفتار نشوند، به ویژه زمانی که این افراد با یکدیگر در مراکزی مانند خانه سالمندان یا هر جای دیگر جمع هستند.
 آقای روحانی افزود: البته این موضوع تا به حال خوب بوده، اما باید مراقبت‌های بیشتری کنیم تا بهبود یابد.
 رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش بر توسعه روز افزون نظام دیجیتال در کشور تاکید کرد.
 آقای روحانی گفت: البته وضع ما خوب است، اما در مقایسه با شرایط همه گیری بیماری کرونا، مقداری کندیم.
 
رئیس جمهور افزود: باید برای انجام همه امور تا حد ممکن از نظام دیجیتال استفاده شود تا رفت و آمد‌ها و اجتماعات کاهش یابد و نیاز به حضور افراد در ادارات کاسته شود.
 آقای روحانی خطاب به وزیر کشور تاکید کرد:​ این موضوع باید در مجازات‌ها بیاید که اگر کاری از طریق الکترونیکی امکان پذیر است و مسئول اداری به ارباب رجوع می‌گوید که باید مراجعه حضوری کند، اعمال انفصال برای چنین مسئولی خوب است و انفصال یک ماه تا یکسالی که مطرح است برای چنین فردی خوب است.
 رئیس جمهور گفت: فردی که می‌تواند خدمات الکترونیکی به مردم بدهد، اما آنان را از شهرستان به استان و از استان به تهران می‌کشاند باید مشمول چنین مجازاتی شود.
 آقای روحانی افزود: من موارد مشخصی داشتم و به مسئولان تذکر دادم که برای یک کار خیلی ساده که می‌شد از طریق فضای مجازی کار انجام شود به مردم می‌گفتند باید با مراجعه حضوری تقاضا و امضا کنید و افرادی برای این کار چهار روز در سفر بودند و اتفاقاً مبتلا شدند.
رئیس جمهور بار دیگر تاکید کرد: از چنین مواردی دیگر نباید بگذریم از مسئول اداری که مردم را آزار و زجر می‌دهد و از دستور العمل‌ها تخلف می‌کند مستحق انفصال یک ماهه یا سه ماهه یا دیگر مجازات هاست.
 آقای روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به مسائل مرتبط با شرکت‌های دانش بنیان، گفت: این هفته جلسه ویژه‌ای با افراد فعال در تولید دارو و واکسن خواهیم داشت؛ دولت آماده هر گونه کمک بوده، چون این مسئله ضروری است چه یافتن دارو چه تولید واکسن زیرا هر یک از این دو برای ما اولویت دارد و اشکالی هم ندارد که در این بخش کار موازی صورت گیرد تا سریعتر به نتیجه برسیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °