وزیر علوم: همه داوطلبان در کنکور شرکت نکنند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۷۹۹۱۳۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تراکم داوطلبان فقط در رشته‌های پزشکی و دانشگاه‌های طراز اول کشور است وگرنه داوطلبان با بررسی دانشگاه و رشته مورد نظر ببینند اگر برای پذیرش نیازی به حضور در آزمون نیست، در کنکور شرکت نکنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای منصور غلامی در نشست خبری روز خبرنگار با حضور رسانه‌ها و ارتباط تصویری که در سالن شهدای جهاد علمی برگزار شد، افزود: این روز‌ها بحث اصلی که در فضای جامعه مطرح است برگزاری آزمون‌های سراسری است که آزمون دکتری و ارشد برگزار شد و مراجع رسمی، آزمون دکتری را تا ۸۵ درصد و آزمون ارشد را تا ۹۱ درصد مطابق شیوه نامه‌های بهداشتی ارزیابی کردند.

وی گفت: داوطلبان توجه کنند ما تعداد زیادی رشته محل دانشگاهی داریم که می‌توانند منحصرا از طریق سوابق تحصیلی پذیرش شوند و نیازی به شرکت در آزمون ندارند.

وزیر علوم افزود: ۴۰۰ هزار نفر در دانشگاه‌های دولتی می‌توانند بدون کنکور وارد دانشگاه شوند. ۴۵ درصد از دانشگاه به شکل شبانه و ۹۸ درصد از ظرفیت دانشگاه‌های غیر دولتی و آزاد برگزار می‌شود.

غلامی تصریح کرد: ۹۱۲ هزار داوطلب و رشته محل دانشگاهی داریم که نحوه پذیرش آن‌ها از طریق بررسی سوابق تحصیلی است و نیازی به شرکت در آزمون نیست. تراکم و رقابت در رشته پزشکی ۱۰۹ هزار و کمتر از ۱۱ درصد ظرفیت است. داوطلبان بدون نیازی به شرکت در کنکور می‌توانند به این شکل وارد دانشگاه شوند.

آقای غلامی با بیان اینکه چه در دانشگاه آزاد اسلامی و چه دانشگاه‌های دولتی تراکم داوطلب صرفا در رشته‌های پزشکی است گفت: وزارت علوم طی سال‌های گذشته همواره سعی کرده است موضوع پذیرش بدون آزمون را جا بیاندازد بنابراین داوطلبان با انتخاب محل و رشته ببینند اگر نیازی به آزمون نیست در آزمون شرکت نکنند.

وزیر علوم با بیان اینکه بسیاری از داوطلبان می‌آیند خودشان را ارزیابی کنند وگرنه نگران پذیرش نباشند گفت: اینکه گفته می‌شود حذف کنکور کی اتفاق می‌افتد، بدانید که ما با پذیرش بدون آزمون به این سمت رفته ایم؛ برای حذف کامل کنکور هم برنامه ریزی‌هایی شده است که ان شاء الله با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم در حال برنامه ریزی است.
 

رتبه ۱۶ علمی ایران در مجامع بین المللی

وزیر علوم تاکید کرد: آموزش عالی کشور روند رشد و تعالی خود را در سال ۹۸ در فضای بین‌المللی ادامه داده و در ارزیابی‌های جهانی آموزش عالی کشور جایگاه ۱۵ کسب کرده است که سال گذشته رتبه ۱۶ را کسب کردیم. این رتبه از جایگاه ویژه برخوردار و ارزشمند است.

اختصاص اعتبارات دولتی برای پژوهش

آقای غلامی تصریح کرد: باید در حوزه پژوهش حمایت‌های بسیاری انجام شود و در شرایطی که اعتبارات دولتی متوسط بوده و در برخی مواقع حداقل اعتبار برای پژوهش ۱۵ درصد به بالا بوده است که تلاش شده از این رقم کمتر نباشد.

وی گفت: اعتبارات دیگر نیز در زمینه کاربردی صرف شده است.

غلامی با اشاره به تشویق همکاران هیات علمی و پژوهشگران به حضور در حوزه کاربردی افزود: تلاش شده با برقراری ارتباط میان صنعت و مراکز پژوهشی از پراکنده کاری اجتناب شود.

وی تاکید کرد: حذف آموزشگاه‌ها و انتقال آن به وزارت علوم عمل موثری بوده است. تبدیل دانش به ثروت از اقدامات فعالیت‌های دانش بنیان است. در بین ۴۳ پارک علم و فن آوری، ۳۷ پارک در نظارت وزارت علوم و ۱ پارک در اختیار معاونت علمی و فن آوری است.

به گفته آقای غلامی، جمعیت قابل توجهی از شرکت‌های نوپا را استارتاپ‌های پوشش می‌دهند که به کمک صاحبان ایده تا به هدایت و تولید دستگاه‌ها و فن آوری‌ها بپردازند و گروه‌های فن‌آور توانستند قابلیت‌های خودشان را نشان دهند و با حمایت وزارت علوم در دستگاه‌های صنعتی به فعالیت بپردازند.

فعالیت ۹ هزار شرکت دانش بنیان

وزیر علوم با اشاره به فعالیت ۹ هزار شرکت دانش بنیان افزود: هزار و ۸۰۰ شرکت در پارک‌های علمی و فن آوری مستقر هستند. در سال‌های گذشته این شرکت‌ها توانستند، دانش خود را به فروش برسانند درحالی که در سال ۹۲ در آمد آن‌ها ۴۵۰ میلیارد تومان بود. با وجود محدودیت‌های فراوان سال ۹۸، ۸۰ میلیارد تومان فروش محصولات پارک‌ها را داشتیم که این اقدام از واردات برخی کالا‌ها به کشور جلوگیری کرد.

۶۵ دانشگاه کشور در لیست هزار دانشگاه معتبر دنیا

آقای غلامی گفت: ۶۵ دانشگاه کشور در فهرست هزار دانشگاه مطرح دنیا قرار دارند و از لحاظ رتبه بندی منطقه‌ای کشور ایران، رتبه نخست را دارد. در زمینه آموزش و فن‌آوری توانسته جایگاه خود را حذف کند.

وزیر علوم درباره فعالیت موسسات جاعل و فروش مدرک جعلی گفت: در ذیل قانون با این مقوله برخورد می‌شود و این گونه مسائل مستقیما به بخش حقوقی ارسال می‌شود و پرونده‌ها به دادگستری صادر و برای حل این مقوله کاری که انجام شده تمام سوابق فارغ التحصیلان به دولت الکترونیک ارسال و این اقدام باعث می‌شود تا با وارد کردن کد ملی شخص در سامانه ارزیابی استعلام از صحت مدارک فرد صورت گیرد.

نصب کد بر روی مدارک تحصیلی

وی تاکید کرد: دانشگاه‌های دولتی کیو آر کد را روی مدرک نصب کنند که در صورت جعلی بودن مشخص می‌شود.

به گفته آقای غلامی دانشگاه آزاد نیز در این زمینه سامانه طراحی کرده و با معرفی این سامانه می‌توان به شکل مستقیم استعلام انجام داد. هرچند ممکن است تعدادی از متخلفان در این زمینه فعالیت و گزارش‌های اشخاص درج می‌شود.

حقوق حق التدریسی‌ها ساماندهی می‌شوند

وی همچنین درباره حقوق حق التدریسی‌ها در دانشگاه‌ها گفت: در دانشگاه‌ها همکاری‌ها به شکل هیات علمی در مراحل جذب انجام می‌شود و افرادی که حق‌التدریس هستند در دانشگاه دولتی و غیردولتی به فعالیت می‌پردازند.
 
برخی از افراد فارغ التحصیل دکتری و ارشد هستند و در دانشگاه‌ها به شکل حق التدریس همکاری می‌کنند و این حق‌التدریس بر اساس قرار داد مشخص است. 
 
وی تاکید کرد: فرد با پایان ترم هیچ رابطه‌ای با دانشگاه ندارد مگر اینکه دوباره قرار داد بسته شود. تمام افرادی که تدریس می‌کنند برای عضویت در هیات علمی باید از مراحل جذب عبور کنند.

سال تحصیلی جدید به شکل برخط (آنلاین)

وزیر علوم با بیان اینکه سال تحصیلی جدید به شکل برخط یا مجازی برگزار می‌شود، گفت: برای دانشجویان جدیدالورود در ترم جدید کلاس برگزار می‌شود و در دانشگاه‌ها در ترم‌های بالا دانشجویان می‌تواند بر اساس برنامه‌ها و ضرورت برنامه‌ریزی کنند.

وی درباره وضعیت اینترنت در سال تحصیلی جدید افزود: درخواست اینترنت رایگان دادیم و دانشگاه‌ها به دنبال فراهم کردن سخت افزار‌ها و برطرف کردن نارسایی‌ها در این زمینه هستیم. اقدامات فراوان در این باره انجام شده است. برای اعتبار سنجی در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گفته آقای غلامی در کنار آموزش، دانشگاه‌ها به دلیل برگزاری مجازی باید اهداف دیگر را برای خود لحاظ کنند. نقشه آموزش تحقیقات و فن‌آوری را مدنظر قرا دهند. همچنین تعریف نقش ملی برای موسسات لحاظ می‌شود و نقش محلی نیز می‌توانند داشته باشند. ماموریت بین‌المللی برای این افراد تعریف شده است.

وزیر علوم درباره وضعیت دانشجویان خارجی هم گفت: برای این دانشجویان دانشگاه‌ها مشکلات اساسی‌تری دارند و آموزش برخط برای این افراد برگزار می‌شود. این دانشجویان خواستار تحصیل در کشور هستند. امید است بعد از رفع مزاحمت کرونا شرایط تحصیل آن‌ها نیز ادامه یابد.

رشته خبرنگاری تعریف شود

وی درباره رشته خبرنگاری یا روزنامه نگاری علمی و فن آوری باید دانشگاه درخواست کند، تاکید کرد: باید این رشته را تعریف کرد امیدواریم کار کارشناسی انجام و شورای برنامه ریزی به تصویب این قضیه بپردازد.

کنکور با شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود

غلامی درباره شیوه نامه‌های برگزاری کنکور سراسری اظهار داشت: پروتکل‌ها بر مبنای کارشناسی ارشد برگزار می‌شود. برخی تغییرات نیز بر اساس تذکرات ناظران برگزار می‌شود. این بخش اجرایی است و نتیجه تصمیمات به بخش اجرا ارجاع داده می‌شود. نگران سلامتی داوطلبان هستیم و برنامه‌ریزی شده است تا مشکلی برای داوطلبان از لحاظ مختلف ایجاد نشود. آزمون‌های برگزار شده تجربیات خوبی بوده که برای بهبود شرایط کمک کننده است.
 

۹۱ درصد داوطلبان از برگزاری کنکور راضی هستند

وزیر علوم افزود: شیوه نامه‌ها از سوی وزارت بهداشت تعریف شده است و آن‌ها ناظر امر هستند. بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت ۹۱ درصد داوطلبان در آزمون ارشد از این آزمون راضی بودند. برگزاری یا برگزار نشدن کنکور در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا است.

واکنش وزیر علوم به اظهارات آقای قالیباف

وی درباره اظهارات رئیس مجلس درباره برگزاری کنکور تصریح کرد: ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری یا برگزار نشدن کنکور را بر عهده دارد؛ بنابراین رئیس مجلس و نمایندگان مجلس نیز از طریق ستاد مقابله با کرونا مساله را پیگیری کنند تا داوطلبان در شرایط بلاتکلیف نباشند.

آقای غلامی درباره تسهیلات اختصاص یافته به فرزندان اعضای هیات علمی هم گفت: این تسهیلات همچنان قرار است از سال آینده اجرایی شدن آن مورد بررسی قرار بگیرد و تغییر رشته در این اقدام متوقف می‌شود. درضمن سهمیه برای این دانشجویان وجود ندارد و فقط جابجا می‌شوند.

وزیر علوم درباره دانشگاه D۸ افزود: کرونا شرایط پذیرش دانشجو را به تاخیر انداخته است و برای سال تحصیلی پیش رو می‌تواند به پوشش بپردازد.

وی درباره بومی گزینی دانشجویان گفت: فلسفه این اقدام به گذشته باز می‌گردد. بحثی درباره امتیاز و ضریب به بومی‌ها مدنظر بود که در دانشگاه محل زندگی خود قبول شوند. در شورای عالی انقلاب فرهنگی روی این قضیه بحث می‌شود و در سال تحصیلی پیش رو این مقوله باید اصلاح شود، اما این اقدام به ورودی‌های امسال نمی‌رسد.

آماری از تعداد مبتلایان و فوت شدگان وزارت علوم نداریم؛ br/ وزیر علوم درباره آمار ابتلا یا فوت شدندگان به کرونا در وزارت علوم هم گفت: تاکنون در این باره آماری وجود ندارد و وزارت بهداشت این اطلاعات را در دسترس دارد.

آقای غلامی درباره برگزاری آزمون در مراکز ورزشی هم گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده و ظرفیت‌ها در استان‌ها می‌توان در این باره اقدامات مناسب انجام داد. رعایت فاصله فیزیکی یک متر و ۶۰ سانتی متری داوطلبان در دستور کار است و در صورت کمبود این فاصله فضای‌های وزرشی به برگزاری کنکور اختصاص می‌یابد.

وی درباره توسعه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی افزود: در دوسال اخیر رصد بیشتری روی فعالیت دانشجویان انجام شده است و بر اساس گزارش‌ها در کارشناسی بالای ۵۰ درصد آقایان و در ارشد بالای ۷۰ و دکتری بالای ۸۵ درصد به اشتغال می‌پردازند و در مقاطع ارشد داوطلبان به فشردگی قبلی نیست و بسیاری از افراد با مدرک کارشناسی یا ارشد ترجیح می‌دهند که شاغل شوند و همین قضیه ورود به مقاطع بالاتر را کاهش داده است.

آقای غلامی تاکید کرد: تعداد قابل توجهی از دانش آموخته‌ها در دانش فن‌آوری و شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کنند این مقوله جذابت ایجاد کرده و باعث شده کاهش استخدام ادارات دولتی شده است.

وزیر علوم در ابتدای این نشست با تبریک به خبرنگاران حوزه آموزش عالی گفت: وظیفه خبرنگاری جزو وظایف حساس پر زحمت و در برخی مواقع بسیار پرخطر است، در دوران دفاع مقدس خبرنگاران بسیاری داشتیم که جان خود را کف دست گرفتند و بعضی نیز به شهادت رسیدند.

وی افزود: خبرنگاری همراه با امانتداری، صداقت و به روز عمل کردن در اطلاع رسانی، کمک به همه آحاد مردم اعم از مسئولان و مردم عادی است تا در خصوص رویداد‌ها قضاوت صحیح پیدا کنند.

وزیر علوم گفت: این تامین اطلاعات عمومی بسیار حائز اهمیت است و گاهی یک اطلاع درست می‌تواند جلوی بسیاری از اتفاقات را بگیرد و خیلی راحت نیست که بتوانیم میزان ارزش آن را محاسبه کنیم و در بسیاری از موارد می‌تواند بیشتر از محاسبات ذهنی ما ارزش و اهمیت داشته باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °