انهدام شبکه بزرگ پولشویی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:21 - سه‌شنبه 08 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۱۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از انهدام شبکه بزرگ پولشویی به مبلغ بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال و دستگیری ۱۳ کلاهبردار توسط پلیس فرودگاه مشهد خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار "حسن مهری" در گفتگو با پایگاه خبری پلیس اظهار داشت: همکاران من در پلیس فرودگاه مشهد ابتدا به تعداد زیادی چک در بار همراه یکی از مسافران خروجی به مقصد تهران مشکوک شدند و در بازرسی دقیق مشخص شد تمامی چک‌ها با نام افراد مختلف و سفید امضاست.

این مقام ارشد انتظامی افزود: به منظور اطمینان بیشتر، موضوع بررسی و مشخص شد فرد حامل چک یکی از عوامل اصلی باند پولشویی و کلاهبرداری کلان است که در کشور فعالیت می‌کند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه با اهمیت یافتن موضوع، پیگیری این پرونده به طور ویژه در دستور کار پلیس فرودگاه مشهد قرار گرفت، ادامه داد: با هماهنگی مقام قضائی پس از دو ماه کار اطلاعاتی ۱۳ نفر از اعضای اصلی این باند در شهر‌های مختلف کشور توسط این پلیس دستگیر شدند.

سردار مهری درباره نحوه فعالیت این باند گفت: سرشبکه این باند از طریق رابطان خود در شهر‌های مختلف افراد بی خانمان، معتاد و نیازمند را شناسایی و با پرداخت اندک وجهی مدارک هویتی آن‌ها را برای انجام کلاهبرداری اخذ می‌کرده است.

وی تصریح کرد: این باند همزمان با شناسایی افراد نیازمند با نفوذ در برخی از شرکت‌ها و مجامع امور صنفی اقدام به اخذ پروانه کسب به نام افراد بی بضاعت می‌کردند از طرفی این شبکه پولشویی با استفاده از خلاء‌های قانونی در سیستم بانکی اقدام به اخذ دسته چک به نام این افراد یا وام‌های کلان با استفاده از پروانه‌های کسب کرده اند.

سردار مهری با بیان اینکه صاحبان چک می‌بایست جهت دریافت دسته چک‌های ۲۵ و ۵۰ برگی ابتدا دسته چک ۱۰ برگی را دریافت و میانگین حساب برای خود ایجاد می‌کردند، ادامه داد: افراد این باند دسته چک ۱۰ برگی را شخصا تامین و پس از جلب اعتماد به محض دریافت دسته چک ۲۵ یا ۵۰ برگی کلاهبرداری می‌کردند.

وی در مورد نحوه پرداخت دستمزد به افراد نیازمند گفت: اعضای این باند در قبال دسته چک ۲۵ برگی ۵۰۰ هزار تومان و در قبال دسته چک ۵۰ برگی یک میلیون تومان پرداخت می‌کردند، بنابراین تمامی دسته چک‌ها در اختیار عوامل اصلی باند بود که در بازار خرج یا برای ضمانت وام در اختیار بانک قرار می‌دادند همچنین تعدادی از دسته چک‌ها را در ازای هر برگ ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان به افراد سودجو در بازار تهران واگذار می‌کردند.

سردار مهری در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت این باند در زمینه‌های مختلف تاکنون ۱۳ نفر از اعضای اصلی آن دستگیر شدند و میزان کلاهبرداری انجام شده تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال عنوان و تعداد شاکیان این پرونده ۳۰ هزار نفر اعلام شده است؛ این پرونده در دادسرای عمومی مشهد مفتوح است و تحقیقات برای روشن شدن دیگر زوایای کلاهبرداری‌های انجام شده ادامه دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °