هیچ روزنامه و رسانه‌ای در یک سال اخیر توقیف نشده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۹۱۹۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸
سخنگوی قوه قضاییه گفت: رویکرد دستگاه قضا در دوره تحول در برخورد با تخلفات مطبوعات به جای رویکرد سخت گیرانه و سزادهی، رویکرد اصلاحی مدارا و اقناعی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه در سی و یکمین نشست خبری ضمن تبریک ایام و اعیاد به ویژه عید سعید غدیر خم، عید ولایت و امامت و میلاد موسی بن جعفر (ع) با اشاره به روز خبرنگار افزود: روز خبرنگار به همه اصحاب رسانه را تبریک می‌گوییم و یاد تمام خبرنگاران شهید خصوصا شهید صارمی و شهید آوینی را گرامی می‌داریم.
وی ادامه داد: از خدمات و زحمات جامعه رسانه‌ای به ویژه خبرنگاران حوزه حقوقی و قضایی که این جمع را همکاران خود می‌دانیم، قدردانی می‌کنیم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: امروز جامعه ما از ناحیه دشمنان و بدخواهان این مرزوبوم بوم با دوگانه «تحریم» و «تحریف» مواجه است؛ همانگونه که در حوزه اقتصادی تحریم هستیم، همانگونه شاهد جنگ تمام عیار امپراطوری دشمن با استفاده از ابزار تحریف هم هستیم.
سخنگوی قوه قضاییه اضافه کرد: اهمیت حرفه خبرنگاری در جامعه امروز و در مواجهه با جنگ رسانه‌ای آنجا که خبرنگاران با رعایت، امانت، صداقت، شفافیت و امیدآفرینی خنثی کننده تهاجم رسانه‌ای دشمن هستند بیش از پیش آشکار می‌شود.
اسماعیلی اظهارداشت: در حوزه داخلی و به ویژه در دوره تحول دستگاه قضایی جلب مشارکت گروه‌های مختلف مردمی به ویژه گروه‌های نخبگانی و تاثیرگذار در اولویت قرار دارد و در این برنامه تحولی خبرنگاران در حوزه تبلیغ و ترویج گفتمان عدالت و مبارزه با مظاهر فساد نقش مهمی دارند.
وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر شاهد نمونه‌های خوبی از گزارشگری فساد بودیم و در این حوزه خبرنگاران چشم و گوش بینوا و شنوایی دستگاه قضایی در یافتن مشکلات و آسیب‌ها به شمار می‌آیند.

*رویکرد قوه قضاییه در رسیدگی به تخلفات مطبوعات
سخنگوی دستگاه قضا گفت: در هر جامعه‌ای امکان وقوع اشتباه، تخلف حتی ارتکاب جرم از ناحیه معدود از افراد را محتمل می‌دانیم و به این نکته توجه داریم که دشمن در هریک از گروه‌های مذکور عامل نفوذی داشته باشد بنابراین تشکیل پرونده و رسیدگی قضایی اجتناب ناپذیر است.
اسماعیلی اضافه کرد: سیاست دستگاه قضایی در دوران تحول دستگاه قضایی تلاش شده به جای رویکرد سخت گیرانه و سزا دهی، رویکرد اصلاحی مدارا و اقناعی باشد و سرلوحه رسیدگی‌های قضایی در این حوزه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: سیاست اصلی دستگاه قضا این است که اولا رسانه‌ها و خبرنگاران قانون و مقررات را رعایت کنند و ثانیا با اعمال نظارت‌های صنفی اگر تخلف و اشتباهی هم انجام شد، رسیدگی شود ثالثا هیات نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشاد پیش از ورود دستگاه قضا ماموریت‌های قانونی خود را به نحو شایسته انجام دهند تا نوبت به رسیدگی‌های قضایی نرسد.
اسماعیلی افزود: در یک سال اخیر اقدامات موثری در حوزه مطبوعات و رسانه انجام شده است؛ فعال شدن شورای حل اختلاف و شعب ویژه اصحاب رسانه، برگزاری جلسات توجیهی، تعاملی، پیشگیری با مدیران و مسئولان حوزه خبر و صدور بخشنامه قوه قضاییه در زمینه رسیدگی به جرم سیاسی از جمله این اقدامات است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: توصیه ما این است که جامعه رسانه‌ای حوزه مسائل امنیتی کشور و خط قرمز‌های نظام را رعایت کنند و از آن فراتر نروند؛ چاره‌ای نیست اگر جرمی رخ داد به خصوص در حوزه امنیت، رسیدگی شود و به موضوع ورود کنیم.

*تعطیلی کارخانه و واحد تولیدی را به هیچ عنوان بر نمی‌تابیم
اسماعیلی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۶۶ مورد از پرونده‌های محکومیت به قصاص با گذشت اولیای دم، اجرای قصاص منتفی شده و محکومان به قصاص حیات جدید یافتند.
وی افزود: همچنین در یک سال اخیر همه تلاش دستگاه قضا این بود که ضمن رسیدگی به پرونده‌های قضایی، هیچ کارگاه و کارخانه و واحد صنعتی و تولیدی تعطیل نشود و کارگری هم بیکار نشود و استیفای حقوق کارگران در اولویت قرار گیرد.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: در سال گذشته هیچ واحد تولیدی با حکم قضایی تعطیل نشده و از سوی دیگر نیز حتی اگر افرادی هم قصد تعطیل کردن داشته‌اند از تعطیلی جلوگیری کرده‌ایم، زیرا تعطیلی کارخانه و واحد تولیدی را به هیچ عنوان بر نمی‌تابیم.
وی با بیان اینکه همچنان موضوع شیوع کرونا مطرح است، افزود: همچنان این ویروس مشکل کل دنیاست، اما در قوه قضاییه اقدامات خوبی اجرا شد برای مثال برگزاری دادگاه الکترونیک بود.
اسماعیلی اضافه کرد: برای اجرای درست دادگاه‌های الکترونیک و مجازی، زیرساخت‌های لازم هم فراهم شده است؛ این امر در این راستا اجرا شد تا تردد‌های کمتر و مشکلی برای سلامتی اصحاب پرونده ایجاد نشود.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: تنها در خراسان جنوبی در سه ماهه اول امسال پنج هزار و ۸۹۸ مورد دادگاه الکترونیکی با استفاده از فناوری‌های نوین برگزار شده است.
وی توضیح داد: در این روش، اصحاب پرونده در منازل و دفاتر کار خود بودند که دادگاه تشکیل شد آن هم به صورت الکترونیک و جالب است که در همین استان چهار پرونده با طرفین حاضر در خارج از کشور به صورت الکترونیکی برگزار شد.
اسماعیلی افزود: درصدی از شرکت کنندگان در جلسات الکترونیکی وضعیت را خوب ارزیابی کرده و ۹ درصد آن را متوسط و تنها یک درصد این دادگاه‌ها وضعیت را نامناسب ارزیابی کردند.
وی ادامه داد: کرونا ضمن اینکه تهدید محسوب می‌شود یک فرصت هم هست و ما از این فرصت برای توسعه دادرسی‌های الکترونیک استفاده می‌کنیم.

*وصول ٢٩ هزار میلیارد تومان بدهی مالیاتی
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره فرار‌های مالیاتی و ورود قوه قضاییه همچنین وضعیت بدهکاران بانکی گفت: وضعیت کشور ایجاب می‌کند که یقه بدهکاران بزرگ بانکی و آن‌ها که از دادن مالیات فراری هستند، بگیریم و حقوق شهروندان را استیفا کنیم البته در این مسیر باید از بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی هم کمک می‌گرفتیم که از همکاری این دو سازمان و نهاد هم تشکر می‌کنیم.
وی افزود: از اوایل سال ۹۸ تا امروز در تهران با پیگیری سازمان امور مالیاتی بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده و کلان اخذ شده است.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: به سمت کسبه خرد نرفتیم بلکه بدهکاران بزرگ را به سراغشان رفته و از آن‌ها بازخواست کردیم. حدود ۶ هزار میلیارد تومان هم بدهی مالیات در استان‌ها اخذ شد که در مجموع حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان بدهی مالیاتی وصول شده است.
وی اظهار داشت: اخیرا در حوزه بدهی بانکی هم در حوزه گروه فرزانه راد ۱۴۰ میلیارد تومان بدهی این گروه به بانک مسکن را تسویه کردیم و ۲۳۰ میلیارد بدهی به بانک رفاه را هم در دست وصول داریم.

*امروز ختم رسیدگی به پرونده طبری
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری گفت: هفته گذشته آخرین دفاعیات طبری اخذ و امروز ختم رسیدگی به پرونده اعلام می‌شود و اکنون این دادگاه در حال برگزاری است.
وی ادامه داد: آنچه در این دادگاه مطرح و رسیدگی شد همه موارد اتهامی این فرد نبود و بخش‌های دیگر این پرونده در دادسرا مفتوح است و بخش دوم این پرونده به زودی به دادگاه می‌آید.
اسماعیلی اظهار داشت: از آنجا که بعد از ختم رسیدگی ظرف مدت یک هفته باید حکم دادگاه صادر شود، اما وکلای متهمان فرصتی برای ارائه لایحه دفاعی به دادگاه خواستند که این مهلت به آن‌ها داده شده است و ممکن است از مدت قانونی چند روز بیشتر باشد.

*رسیدگی مجدد به پرونده جنگل‌های هیرکانی
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره درخواست سازمان جنگل‌ها و موضوع جنگل‌های هیرکانی گفت: قبل از ورود سازمان جنگل ها، به موضوع ورود کردیم و بازدید میدانی توسط مقامات قضایی انجام و اسناد و مدارک را بررسی کردیم.
وی ادامه داد: گزارشی از سوی رئیس کل دادگستری استان مازندران ارائه شد که حکم اولیه را صحیح نمی‌دانستند و این مسأله باعث شد با دستور رئیس قوه قضاییه برای اعمال ماده ۴۷۷ صادر شود تا موضوع مجدد مورد بررسی قرار گیرد.
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: هر جا که حقی از مردم ضایع شده باشد، دستگاه قضایی ورود می‌کند و اگر حکمی هم قطعی شده باشد آن را لغو و مجدد بررسی می‌کنیم.
وی توضیح داد: البته حکم مربوط به جنگل‌های هیرکانی براساس یک سری اظهار نظر‌های نادرست کارشناسی صادر شده بود که مجددا در جریان رسیدگی قرار گرفت.

*رسیدگی به قرارداد سرمربی سابق تیم ملی
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت موضوع سرمربی سابق تیم فوتبال کشور گفت: این قرارداد از سوی سازمان بازرسی بررسی شد و مشخص شد که یک سری اشتباهات داشته است.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °