مجلس به وزیر پیشنهادی صمت رای نداد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:54 - سه‌شنبه 08 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۲۳۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان پس از بررسی صلاحیت آقای حسن مدرس خیابانی با پیشنهاد وزارت وی مخالفت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در این جلسه نمایندگان با ۱۴۰ رای مخالف، ۱۰۴ رای موافق و ۱۰ رای ممتنع از ۲۵۴ رای ماخوذه با پیشنهاد وزارت آقای حین مدرس خیابانی مخالفت کردند.
 
معاون اول رئیس جمهور در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی حاضر شد.

علت حضور نیافتن رئیس جمهور در مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای حضور رئیس جمهور در مجلس از ستاد کرونا استعلام کردند و آنها حضور آقای روحانی در صحن مجلس را به مصلحت ندیدند.

اقای قالیباف در واکنش به اعتراض نمایندگان به حضور نیافتن رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت گفت: آقای امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور به من نامه نوشتند و نامه رسمی دفتر رییس جمهور چند روز قبل ارسال شده است.

رئیس جمهور زودتر فرد دیگری را معرفی کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام عدم اعتماد نمایندگان به وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت گفت: رئیس جمهور زودتر فرد مورد نظر برای این وزارتخانه را به مجلس معرفی کند.

آقای قالیباف افزود: از رئیس جمهور خواهش داریم که زودتر فرد مورد نظر را برای این وزارتخانه را به مجلس معرفی کند تا این وزارتخانه در شرایط اقتصادی کنونی بدون وزیر نماند.

 
حسینعلی حاجی دلیگانی؛ مخالف: رای مجلس جایزه به مسببان گرانی و احتکار است

عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه رأی مجلس به وزیر پیشنهادی صمت جایزه به مسببان گرانی و احتکار است، گفت: مشکل ما با تصدی وزارت صمت از سوی آقای مدرس خیابانی، بی توجهی وی به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نبود کار جهادی است.

اقای حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی امروز در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: وی از نسل قدیم بازرگانی است؛ نسل چرتکه، نسل مأموران تعزیرات، نسل نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا. این‌ها از مفهوم فناوری اطلاعات و رقابت درکی ندارند، ما با خیابانی‌ها اختلاف کارشناسی نداریم، مشکل ما قانون‌شکنی آن‌ها است.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت صمت بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا ۷ سال است که وظیفه دارد برای کالا‌ها شناسه رهگیری ایجاد کند که این مسئله موجب ایجاد اشتغال میلیونی، کاهش هزینه‌کرد ۲۵ میلیارد دلاری ارز، اخذ مالیات بر ارزش افزوده به صورت کامل و جلوگیری از گران‌فروشی و احتکار می‌شود، اما متأسفانه این قانون اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر آن‌ها به جای آن که مسئولیت مبارزه با قاچاق کالا را برعهده بگیرند در برنامه پیشنهادی خود عدد قاچاق کالا را برخلاف گزارش تحقیق و تفحص مجلس نصف کردند، آیا با بازی با اعداد قاچاق کم می‌شود. در تمام کشور‌ها چنین فردی را به عنوان اخلالگر در نظام اقتصادی مجازات می‌کنند نه اینکه پیشنهاد وزارت به او بدهند، بهترین دلیل برای عدم رأی به خیابانی سوابق او است، خیابانی هندوانه دربسته نیست بلکه درباز است.

اقای حاجی دلیگانی ادامه داد: خیابانی ۱۵ ماه در جایگاه وزیر صمت فعالیت کرده، اما به جای کار قانون‌شکنی بسیاری دارد از این رو رأی مجلس به خیابانی جایزه به مسببان گرانی و احتکار است، مدیری که از ترس مردم جرأت نمی‌کند پایش را در بازار‌های کشور بگذارد حال برای دریافت رأی اعتماد به مجلس آمده است؛ حال اگر قرار بود مردم به طور مستقیم به وی رأی بدهند آیا رأی اعتماد می‌گرفت؟

وی تصریح کرد: به خیابانی بگویید به خیابان امین حضور برود و به کارگرانی که برای خرید جهیزیه آمده‌اند، جواب بدهد. بنده تعهد می‌دهم به هر میزانی که به وی رأی اعتماد دادند من نیز اعتماد کنم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: می‌گویند تحریم هستیم، اما ما تحریم خیابانی هستیم، ما را مدیران خیابانی تحریم کرده‌اند، همان‌ها که جنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته‌اند. از طرفی بر اساس آمار‌ها همزمان به یک نفر دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده است.

نماینده تربت حیدریه؛ مخالف: برنامه‌های وزیر پیشنهادی با جهش تولید منافات دارد

محسن زنگنه در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مخالفت با وی گفت: مخالفت امروز با شخص جنابعالی نیست، بلکه این مخالفت با بیش از یک سال عملکرد ضعیف و غیرمدبرانه بزرگترین وزارتخانه اقتصادی دولت است که معیشت، تولید و اشتغال به آن گره خورده است و متاسفانه شما به عنوان قائم مقام این وزارتخانه و شخص اول کشور در حوزه بازرگانی و بازار سهم زیادی در این ناکارآمدی دارید.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بپذیرید که نمی‌توان عملکرد ضعیف یک ساله وزارت شما را نادیده گرفت. رزومه شما برجسته است، اما امروز روز بررسی رزومه‌ها نیست، بلکه روز بررسی عملکردهاست، مباحث مختلفی درخصوص انتصاب شما در این مدت سه ماه مطرح است و یا پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت‌های خاص، اما امروز موضوعات دیگری را مطرح می‌کنم.

وی با بیان اینکه چند دهه است که تولید ایران در بخش بازرگانی به گروگان گرفته شده است، افزود: زمانی که شما به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شدید، به چه منظور بوده است؟ اگر نمایندگان به یاد بیاورند، دولت آن زمان اصرار داشت وزارت بازرگانی را تفکیک کنند و شما برای تصدی آن وزارتخانه معرفی شدید که با مخالفت مجلس به عنوان قائم مقام وزارتخانه منصوب شدید و تاکنون نقش همان وزیر بازرگانی را ایفا کردید. حضور شما باعث شد که اختیارات بازرگانی از دست وزیر صنعت خارج شود. در طول ۱۵ ماهی که شما در این وزارتخانه حضور دارید، چه ارز‌هایی که برای واردات به برخی شرکت‌ها داده نشد.

زنگنه تصریح کرد: شما به عنوان طرفدار واردات و بازرگانی و تعارض منافع با تولید موجب ذبح تولید شدید. به عنوان مثال در حوزه لبنیات سوال ما این است که چرا باید صادرات شیر خشک ممنوع باشد؟ شیری که شما با قیمت ارزان از کشاورز خریداری می‌کنید و بستن راه صادرات موجب شده بسیاری از صنایع دچار مشکل شود، یا در حوزه نهاده دام ها، بنابراین اگر ما امروز به شما رأی دهیم در حقیقت به ادامه همان سلوک اجرایی شما در حمایت از بخش تولید است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به وزیر پیشنهادی صمت گفت: شما فرموده بودید که بیش از ۹۵ درصد وقت خود را به شرکت‌های تولیدی و صنعتی اختصاص می‌دهید. حال این اقدام شما چه آورده‌ای برای بخش تولید داشت؟ آیا در حوزه فولاد انحصار برخی افراد شکسته شد؟ کنستانتره و گنداله در انحصار چه کسی است؟ تصور ما این است که برنامه‌های شما با جهش تولید منافات دارد؟ شما گفته بودید علت نوسانات بازار به جهت شاخص‌های کلان اقتصادی است، حال در این خصوص ملت و مجلس از چه کسی باید سوال کند؟ چرا که بانک مرکزی و وزارت صمت این مشکلات را برعهده نمی‌گیرند. اگر این نوسانات به دلیل شاخص‌های کلان اقتصادی هم باشد، اختلاف قیمت محصولات از درب کارخانه تا بازار به چه دلیل است و مدیریت آن برعهده کیست؟

وی افزود: قیمت همان خودرویی که فرموده اید باید افزایش پیدا کند، چرا که خودروسازان در حال ضرر کردن هستند، با چه شاخصی اندازه گیری می‌شود؟ اگر در یک سال دیگر هم تصدی این وزارتخانه را برعهده بگیرید، چه تعهدی می‌دهید که با سیاست‌های فعلی قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند؟

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس یازدهم با طرح این سوال که چرا قیمت خودرو در بازار آزاد ۴۰ درصد از قیمت کارخانه بیشتر است، تصریح کرد: اقتصاد امروز کشور در دست مافیا‌های مختلفی است، ما به یک وزیر شجاع نیاز داریم که بتواند با مافیا برخورد کند، اما در طول این سه ماه چنین قابلیتی را در شما ندیدیم. اگر امروز به شما رأی دهیم هیچ پاسخی برای این نوسانات قیمت به ملت ایران نداده ایم.

عباس گودرزی نماینده بروجرد؛ مخالف: مدرس خیابانی باعث شد مافیای ارز، مملکت را از بین ببرند

نماینده مردم بروجرد در مجلس با انتقاد از عملکرد مدرس خیابانی در زمان تصدی سرپرستی وزارت صمت گفت: وی در حساس‌ترین شرایط کشور، نتوانست قیمت‌ها را از درب کارخانه تا بازار مدیریت کند و باعث شد مافیای ارز، مملکت را از بین ببرند.

عباس گودرزی در جلسه علنی امروز در جریان بررسی صلاحیت حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مخالفت با عملکرد وی با بیان اینکه امروز روز امتحان مجلس یازدهم است، گفت: این مجلس هیچ دعوای جناحی با هیچ یک از مسئولان کشور ندارد و شاخص ما انقلابی‌گری، منافع مردم و معیشت اقشار ضعیف است.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه وزیر پیشنهادی توان جمع کردن وزارت صمت را ندارد، خطاب به وی عنوان کرد: شما ۱۵ ماه در حساس‌ترین شرایط کشور، در بالاترین سمت در وزارت صنعت اختیار داشتید و حوزه بازرگانی را نیز مدیریت کردید، اما نتیجه‌ای حاصل نشد.

وی در ادامه با اشاره به لایحه و طرح تشکیل وزارت بازرگانی با تلاش دولت اظهار داشت: معاون امور مجلس وقت وزارت صمت قربانی این لایحه شد، اما بعد از آن دولت باز هم اصرار کرد و طرحی در این خصوص ارائه شد و نتیجه آن وزیر وقت نیز قربانی این موضوع شد در حالی که اگر این همه دغدغه خرج مبارزه با گرانی می‌شد، وضع کشور این نبود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه به طور رسمی اعلام شد که افزایش قیمت و تورم کالا‌های اساسی بیش از کالا‌هایی بود که به آن‌ها ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق گرفت، ابراز کرد: سوال اینجاست که این ارز‌ها کجا خرج شد و چرا باعث شد مافیا مملکت را از بین ببرند.

گودرزی در ادامه خطاب به رئیس مجلس با تأکید بر تغییر رویه در اخذ رأی اعتماد بیان کرد: کارچاق‌کن‌ها در راهرو‌های مجلس متولد می‌شوند که باید جلوی آن‌ها گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه بیشترین اختلاف قیمت از درب کارخانه تا بازار در زمان تصدی سرپرستی وزارت صمت از سوی مدرس خیابانی بود، اظهار داشت: در آن زمان پراید ۱۳۲ درصد و سایر کالا‌ها همچون کنجاله، میلگرد، آهن و ... با درصد‌های بالا افزایش قیمت داشته‌اند لذا به گفته شخص رئیس جمهور بدبختی ما از تحریم نیست بلکه از سوی مدیریت است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه این جلسه نباید جلسه رأی اعتماد به مدرس خیابانی بلکه باید جلسه پاسخگویی وی به ناکارآمدی‌ها باشد، خاطر نشان کرد: آیا قحط الرجال شده است؟ مدرس خیابانی ۱۵ ماه مسئولیت داشت و این در شأن مجلس نیست که به علت زمان کمی که از عمر دولت باقی مانده، با عجله به وی رأی اعتماد دهیم.

نماینده سبزوار؛ مخالف: کاهش تولید خودرو و گرانی لوازم خانگی؛ دستاورد خیابانی در سرپرستی وزارت صمت

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از عملکرد وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت میلگرد از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته، از سوی دیگر در سه ماهه اخیر بهای لوازم خانگی ۴۰ درصد بیشتر شده است.

آاقای علی اصغر عنابستانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مخالفت با وی گفت: مردم زیر چرخ‌های گرانی و تورم ناشی از سیاست‌های غلط دولت در حال له شدن هستند و باید به داد آن‌ها برسیم.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی افزود: آقای خیابانی با فشار رئیس جمهور یا رئیس دفتر رئیس جمهور و آقای جهانگیری به عنوان نماینده تام الاختیار در وزارت صمت انتخاب شد، اما عملکرد ۱۵ ماهه ایشان نشان از اتفاقات عجیب و غریب نظیر کاهش ۲۰ درصدی تولید خودروسازان دارد.

وی اضافه کرد: علی رغم تاکیدات آقای خیابانی مبنی بر رشد تولید خودروسازان، اما در ماه‌های اخیر تولید ایران خودرو از ۲۲۰۰ دستگاه به ۱۶۰۰ دستگاه و در سایپا از ۲۰۰۰ به ۱۵۰۰ دستگاه رسیده است و کف پارکینگ‌ها نیز مملو از خودرو شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه وزیر پیشنهادی صمت ادعا می‌کند به دلیل نبود قطعه، خودرو‌ها در کف پارکینگ مانده اند، حال این سوال مطرح می‌شود که شما مسئول چه کاری هستید، بیان کرد: قیمت میلگرد از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافته، از سوی دیگر در سه ماهه اخیر بهای لوازم خانگی ۴۰ درصد بیشتر شده است.

عنابستانی ادامه داد: آیا خبر دارید قیمت لپه ۳۶ هزار تومان شده است؟ چرا مردم باید تخم مرغ را شانه‌ای ۳۰ هزار تومان بخرند؟ ما چگونه به شما با این قیمت‌ها رأی اعتماد دهیم؟

وی با بیان اینکه به دلیل کمبود نهاده‌های دامی و کوتاهی آقای خیابانی، قیمت مرغ افزایش یافته است، تصریح کرد: رئیس جمهور ۳ ماه مجلس را برای معرفی وزیر صمت معطل کرد و در دقایق آخر وزیر پیشنهادی را معرفی کرد تا مجلس را تحت فشار قرار دهد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر آقای خیابانی رأی نیاورد، رئیس جمهور باید ظرف یک هفته فرد دیگری را به مجلس معرفی کند، گفت: مجلس را نترسانید، مجلس انقلابی طبق حجت شرعی رأی می‌دهد، نه به تهدید و تطمیع.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حاضر نشدن رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، نشانه بی اهمیت بودن آقای خیابانی برای ایشان است، ادامه داد: نمایندگان نباید به وزیر پیشنهادی رأی دهند تا رئیس جمهور فردی را به مجلس معرفی کند که برای وی اهمیت داشته باشد.

عنابستانی عملکرد مدرس خیابانی در وزارت صمت را اسفناک دانست و گفت: ایشان با یک تیر سه نشان زد؛ با عملکرد خود تنظیم بازار را برهم زد، قیمت‌ها را دوبرابر کرد و صادرات را کاهش داد.

علی بابایی کارنامی؛ موافق: جوانگرایی و حمایت از تشکل‌های کارگری بهترین برنامه مدرس خیابانی است

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس از جوانگرایی و حمایت از تشکل‌های کارگری به عنوان بهترین برنامه مدرس خیابانی جهت اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت یاد کرد.

آقای علی بابایی کارنامی خطاب به نمایندگان مخالف گفت: حرف‌های شما صحیح است، اما چرا مدرس خیابانی باید در این زمینه پاسخ دهد آن هم در شرایطی که دارای سوابق روشن در حوزه صنعت است، چرا باید پاسخگوی ادوار هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی باشد.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای مدرس خیابانی نیابد امروز در مورد سیاست‌های کلان اقتصادی پاسخ دهد، شما سوال از رئیس جمهور را مطرح کردید، چرا وی را به گرو گرفته‌اید.

وی تصریح کرد: آقای مدرس خیابانی از ابتدای فعالیتش به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و اتاق بازرگانی حمایت کرده و پیوسته پای کار صنعت بوده است. وی طرفدار واردات صفر نیست ضمن این که مباحث تراز تجاری در کشور مهم است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگوی مشکلات حوزه صنعت باشد، اما آقای مدرس خیابانی هنوز وزیر نشده است و امروز از جایگاه حقیقی به ما پاسخ داده و از فردا که چنانچه انتخاب شود به عنوان وزیر این وزارتخانه باید پاسخگو باشد.

آقای بابایی کارنامی خطاب به نمایندگان مجلس خاطر نشان کرد: اشتباه نکنید ما زمان نداریم و حتی اگر یک روز یا یک ساعت وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون متولی بماند خیانت است، آن هم در شرایطی که ما این دغدغه را داریم ضمن اینکه مخالف تورم و اشرافی‌گری هستیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: اگر صنعت خودرو و فولاد دارای مشکل است باید به این نکته توجه کنیم که مافیای آن‌ها کسانی هستند که از بیرون شما را مدیریت می‌کنند و برای ارائه سند خودرو و فعالیت‌های ایران خودرو تلاش می‌کردند.

وی افزود: ما مجلس یازدهم هستیم و برای ما مردم و تفکرات و رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب مهم است که فرمودند تعامل و کار کارشناسی در وزارتخانه‌ها امروز برای ما مهم است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: جوانگرایی از شعار‌های مهم آقای مدرس خیابانی است ضمن اینکه دو رئیس کمیسیون صنایع و معادن و اقتصادی برنامه‌های وی را تأیید کردند، بنابراین چنانچه به عنوان وزیر انتخاب شود در آینده می‌توانیم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم.

سلمان ذاکر ؛ موافق: توجه به دیپلماسی اقتصادی محور برنامه‌های وزیر پیشنهادی است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت: مدرس خیابانی فردی فراجناحی است که توجه به دیپلماسی اقتصادی و احیای واحد‌های راکد محور برنامه‌های وی است.

آقای سید سلمان ذاکر افزود: مدرس خیابانی بزرگ شده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و سوابق و عملکرد وی حکایت از تجربه لازم در این حوزه است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همه مشکلات کنونی کشور را نباید منوط به سابقه عملکرد کل دولت کرد، همه نواقص و آسیب‌ها منتسب به خیابانی نیست لذا نباید بدون توجه به مقدمات نتیجه گرفت.

وی با اشاره به نکاتی که مخالفان درباره وزیر پیشنهادی صمت در کمیسیون‌ها مطرح کردند، گفت: مخالفان معتقدند مدرس خیابانی سیاست زده است و از افراد موثر در فتنه در وزارت استفاده کرده است این در حالی است که وزیر پیشنهادی صمت متذکر شد اگر چنین افرادی در وزارتخانه حضور داشته باشند قطعا اخراج خواهم کرد لذا خیابانی فردی فراجناحی است و فراجناحی عمل کرده است، این موضوع را در توجه به تخصص و توجه افراد در واگذاری مسئولیت‌ها می‌توان مشاهده کرد.

آقای ذاکر با اشاره به انتظارات و مطالبات مردم در حوزه اقتصاد، تولید و صادرات در سال پایانی فعالیت دولت، گفت: آقای مدرس خیابانی اراده جدی برای ساماندهی مطالبات مردم و مبارزه با فساد دارد، همچنین توجه ویژه‌ای به ظرفیت جوانان و اجرای گام دوم انقلاب دارد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به حضور آقای مدرس خیابانی به مدت یکسال در سمت قائم مقام وزیر صمت و ۳ ماه به عنوان سرپرست این وزارتخانه، گفت: وزیر پیشنهادی اشراف کامل به نواقص و مشکلات این وزارتخانه دارد، وی به ویژه توجه به احیای واحد‌های راکد در تولید این مدت کرده و در برنامه پیشنهادی خود نیز به این موضوع پرداخته است.

وی گفت: یکی از مشکلات امروز ما ضعف در حوزه دیپلماسی اقتصادی است و رویکرد آقای مدرس خیابانی توجه به مرز‌های اقتصادی است، وزارت خارجه در این حوزه نمی‌تواند به تنهایی عمل کند و در کنار وزارت صنعت باید نواقص حوزه دیپلماسی اقتصادی مرتفع شود. وزیر پیشنهادی صمت در برنامه خود بر تمرکز بر بازار‌های جهانی و صادرات برای تقویت دیپلماسی اقتصادی تاکید کرده است.

آقای ذاکر با اشاره به مشکلات خودروسازان، گفت: مسائل و نواقص متعددی در این حوزه وجود دارد و ما به عنوان نمایندگان مجلس می‌توانیم بعد از اخذ رأی اعتماد با حمایت از وی، تحقق برنامه توجه به معیشت مردم را تسهیل کنیم، همچنین با نظارت و استفاده از ابزار‌های نظارتی، چون تذکر، سوال و استیضاح مسائل را پیش ببریم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: محصولات کشاورزی نیز آسیب دیده است و صادرات این محصولات باید هرچه سریع‌تر انجام شود، بنابراین طبق برنامه وزیر پیشنهادی این کار به زودی انجام می‌شود و دولت باید زیرساخت‌های بازگشت ارز را فراهم کند.
 
احمد رسولی نژاد؛ موافق: مدرس خیابانی در تمام سطوح کار کرده

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه گسترده وزیر پیشنهادی صمت در عرصه صنعت و بازرگانی، گفت: مدرس خیابانی در ۳۰ سال اخیر در تمام سطوح کار کرده و پله پله بالا آمده است از این رو می‌تواند گزینه خوبی برای تصدی وزارتخانه باشد.

آقای رسولی نژاد، افزود: من پیش از این دو دوره در مجلس به عنوان نماینده حضور داشتم و در این دوران در کمتر مواقعی به عنوان موافق وزیر صحبت کرده ام، اغلب در دوران دولت‌های سازندگی و اصلاحات به عنوان مخالف صحبت می‌کردم، در دوره پنجم وزیر صنعت به مجلس معرفی شد و بنده به عنوان مخالف در صحن علنی سخنرانی کردم.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سابقه شناخت بنده از آقای خیابانی به دوره هفتم مجلس برمی گردد، آن زمان وی در شهرستان فیروزکوه به عنوان مدیر کارخانه سیمان مشغول به کار بود و من از آن زمان ایشان را می‌شناسم و همان زمان نیز پیگیر فعالیت‌های وی بوده ام و دوستان همواره بر سلامت، دیانت و تقوای آقای خیابانی تاکید می‌کردند.

وی افزود: در چند ماه اخیر نیز گزارش‌های زیادی از وی به کمیسیون صنایع و معادن درباره انتصابات می‌رسید از این رو دنباله این مسئله به جریان فتنه برمی گردد، بخشی از آن برمی گردد به مدیرانی که آقای خیابانی با آن‌ها برخورد کرده است و آن‌ها در آستانه رأی اعتماد به دنبال پرونده سازی برای وزیر پیشنهادی هستند.

آقای رسولی نژاد ادامه داد: ما دوره‌هایی را پشت سر گذاشته ایم، من به شخصه سال آخر دولت‌های اصلاحات و سازندگی را در مجلس پشت سر گذاشته ام، دوستان خیلی مراقب باشید، زیرا جریان‌هایی هستند که می‌خواهند مجلس را تحت تاثیر قرار دهند، اما ما به عنوان کمیسیون تخصصی بررسی کردیم و به مسائلی که امروز مطرح شد نرسیدیم البته ما قطعا می‌خواهیم که آقای خیابانی در عزل و نصب‌ها در مقام وزارت افراد کارآمد و انقلابی را انتصاب کند، افرادی که وابسته به جریان فتنه هستند که خط قرمز مقام معظم رهبری بوده و متاسفانه در این دولت رعایت نشد، از آن‌ها استفاده نکنیم.

وی افزود: در رابطه با سابقه کار آقای خیابانی باید بگویم که در برخی از دوره‌ها افرادی به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد شده اند که یک روز کار دولتی نداشته اند، اما آقای خیابانی در ۳۰ سال اخیر در تمام سطوح کار کردند و پله پله مشغول فعالیت بودند به طوری که در بخش‌های صنعت، بازرگانی مشغول به فعالیت بودند. آقای خیابانی تحصیلات متالوژی از دانشگاه علم و صنعت هستند و مهندسی صنایع را نیز در همان دانشگاه اخذ کردند و به نظر من توانایی لازم برای اداره وزارت صمت دارند.

آقای رسولی نژاد ادامه داد: قطعا مشکلات در درون کشور زیاد است و ما برای همان طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کرده ایم، از این رو اگر این اتفاق صورت می‌گرفت بخشی از ابهامات و سوالات مرتفع می‌شد، از طرف دیگر دولت یک تیم اقتصادی دارد، حال اینکه تمام مشکلات را متوجه یک فرد کنیم که تنها ۳ ماه سرپرست وزارتخانه بوده است درست نیست.

خدابخشی؛ موافق: مدرس خیابانی شایسته‌ترین فرد برای تصدی وزارت صمت است

آقای محمد خدابخشی نماینده الیگودرز در مجلس نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به سوابق آقای مدرس خیابانی وی را شایسته‌ترین فرد برای تصدی وزارت صمت دانست.

آقای خدابخشی در جریان بررسی صلاحیت حسین مدرس خیابانی برای تصدی وزارت صمت گفت: توضیحاتم را در دو بخش ارائه می‌کنم، بخش اول را به معیار‌های ارزیابی که برگرفته از ادبیات موضوع مربوط به انتخاب مدیران اجرایی سطح کلان است اختصاص می‌دهم و در بخش دوم بر اساس معیار‌های پیشنهادی به ارزیابی وزیر پیشنهادی می‌پردازم.

نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی افزود: مسند مدیریت مسئولیتی الهی است که به وزیر سپرده می‌شود و باید از این امانت الهی مراقبت کند، خداوند در قرآن مجید به این موضوع اشاره می‌کند و دستور می‌دهد امانت را به اهلش بسپارید. با بررسی ادبیات در سطح ملی و بین‌المللی در خصوص معیار‌های موجود انتخاب مدیران در طی سال‌های اخیر معیار‌ها را می‌توان از حیث نوع نگاه به ۸ معیار عمده تقسیم کرد.

وی ادامه داد: ویژگی‌های مهم اخلاقی، سوابق مرتبط، ویژگی‌های علمی و تخصصی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رعایت شایسته‌سالاری، توانایی جسمی و ذهنی، مهارت ارتباطی و انسانی، آگاهی و توان انجام وظایف مدیریتی و همچنین ارزیابی برنامه‌های پیشنهادی از جمله ابعاد مهم انتخاب مدیر شایسته است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: بر اساس معیار‌های مذکور که همه آن‌ها برگرفته از مبانی نظری روشن و متکی بر آموزه‌های دینی است و بدون حب و بغض و به صورت احساسی باید ارزیابی شود و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم، از اینکه هم اینک در جایگاه دفاع از جوان متعهد، دلسوز و متخصص و توانمند در محضر نمایندگان ایستاده‌ام به خود می‌بالم و با افتخار اعلام می‌کنم شخصی که برای تصدی وزارت به مجلس معرفی شده است، فردی است که امتحان خود را در دوران تصدی قائم مقامی وزارت صمت در حوزه بازرگانی و همچنین سرپرستی این وزارتخانه به خوبی پس داده است از این رو مشکلات موجود و انتقادات همراهان متوجه دولت است و نه فقط این وزارتخانه. همه مسئولیت‌ها و انتظارات را نباید از وزارتخانه خاص مطالبه کنیم.

آقای خدابخشی گفت: توانمندی، درایت و سختکوشی خود را با اقدام عملی و پرهیز از حاشیه به اثبات رسانده است، مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در خصوص توجه به جهش تولید عنوان فرمودند که میدان تولید را برای کار مردمی باز کنید، ایشان مردمی‌ترین جوانی است که برای اولین بار از متن وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدنه کارشناسی و نخبگان متعهد و متخصص به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است، وی ۱۸ سال سابقه کارشناسی و مدیریتی در این مجموعه عظیم را به ثبت رسانده است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: وی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت و دانشجوی دکتری مدیریت استراتژیک بوده و سال‌ها در همین وزارتخانه در مسئولیت‌های مختلفی ارائه خدمت نموده است. وی در دوران قائم مقامی و همچنین سرپرستی وزارت صمت سربازی صبور و توانمند بوده و در مقابل تمامی فشار‌های غرب و تحریم و بحران کرونا خم به ابرو نیاورده و با کار جهادی، ایستادگی و پایداری تولید را تضمین کرده است. در اوج شیوع کرونا که رسانه‌های غربی به تمسخر مدیران ما را که در مواجهه با بیماری گرفتار شده‌اند اعلام کردند ایران توانایی مقابله با این بیماری را ندارد و به زودی دچار فروپاشی اقتصادی می‌شود، اما عملکرد وی موجب شد از این مشکلات سربلند بیرون بیاییم در حالی که در کشور‌های خارجی برای تهیه ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده مشاجرات سهمگینی رخ داد.

وی افزود: در بازه زمانی تحریم فشار‌های شدید بین‌المللی برای انزوای ایران و مسدود شدن کانال‌های بانکی که تأمین کالا‌های اساسی و مواد اولیه تولید با دشواری مواجه بود و بسیاری از واحد‌های تولیدی را با مشکل مواجه کرده بود، وی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت و پایداری تولید کند. بنده با غرور اعلام می‌کنم که وی در طول تصدی وزارت صنعت، تولید کشور در شرایط شیوع کرونا علیرغم سقوط در دیگر کشور‌ها به شکل قابل توجهی در ایران رشد کرد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: آقای مدرس خیابانی را می‌توان به جرأت مدیری مدبر، توانمند و متعهد و موفق در کشور نامید و رأی اعتماد به وی بی‌گمان رأی به خودکفایی، ثبات بازار، ثبات قیمت‌ها، قطع وابستگی، تولید ملی، دوری از حاشیه‌ها، نخبه‌پروری و استفاده از نیروی توانمند داخلی و شعار ما می‌توانیم، است. اگر بخواهیم خارج از سیاست‌زدگی و دور از حب و بغض رأی بدهیم وی گزینه مناسبی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

مدرس خیابانی: معیشت مردم و اشتغال از نکات مورد توجه است

وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به اهداف، سیاست‌ها و ماموریت‌های خود برای این وزارتخانه گفت: رویکرد توجه به معیشت مردم و اشتغال با توجه به اهداف دشمن از نکات مورد توجه است.

آقای حسین مدرس خیابانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت خود به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، ضمن تشکر از نمایندگان، هیات رئیسه مجلس، اعضا و هیات رئیسه کمیسیون‌ها به جهت تخصیص زمان جهت بررسی برنامه‌های پیشنهادی خود گفت: از حُسن اعتماد و عنایت رئیس جمهور نیز سپاسگزارم و از معاون اول رئیس جمهور و اعضای هیات دولت که در جلسه حاضر شدند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: امید دارم به یاری خداوند متعال و به کمک نمایندگان و همت و صبوری مردم ایران، به ویژه صنعتگران، تولیدکنندگان، تجار، اصناف و بازرگانان و فعالان عرصه علم و دانش بتوانم خدمتگذار کوشا و سرباز صدیقی برای پیشبرد عالی نظام جمهوری اسلامی در این شرایط سخت بوده و شکر این اعتماد را بجا آورم.

وزیر پیشنهادی صمت تصریح کرد: شرایط کنونی سخت و البته اعتلابخش است. سخت به جهت جنگ اقتصادی تحریمی از سوی دشمنان کینه توز این مرز و بوم به سرکردگی آمریکای جنایتکار که با شیوع ویروس منحوس کرونا تقارن یافته و بی سابقه‌ترین و ظالمانه‌ترین فشار اقتصادی را ایجاد کرده؛ و اعتلابخش از این جهت که فرصت‌هایی را در این شرایط برای کشور از جهت خودکفایی و بلوغ توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولید و صادرات با اتکا به متخصصان داخلی به وجود آورده است.

آقای مدرس خیابانی ادامه داد: مدیریت جهادی و تلاش همه ارکان نظام با در نظر گرفتن سه رکن اصلی حاکمیت، مردم و نهاد‌های انقلابی و جهادی در مدیریت دوران شیوع بیماری کرونا در کنار ابتکار هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال جاری به عنوان سال جهش تولید از مصادیق تعالی بخشی است و در این شرایط سخت تحریم برای خوداتکایی و استقلال صنعت، فرصت بی بدیلی شمرده می‌شود.

وی با اشاره به اهداف، سیاست‌ها و ماموریت‌های خود در بخش صنعت، معدن و تجارت به عملکرد دوره سه ماهه سرپرستی و دوره یکساله قائم مقامی خود در وزارتخانه صمت، گفت: از رویکرد‌های اصلی این برنامه که حاصل تلاش و بررسی‌های دقیق و حضور میدانی در بازدید از واحد‌ها و شهرک‌های صنعتی و معدنی، تشکیل جلسات مکرر با بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی برای بیان دغدغه‌های نمایندگان دلسوز مجلس شورای اسلامی و استانداران محترم بوده و در کنار نظرخواهی نخبگان علمی، صنعتگران و معدنکاران، صادرکنندگان و فعالان دانشگاهی به آن پرداخته شده، تاکید بر دو هدف؛ بهبود معیشت مردم و اشتغال است.

وزیر پیشنهادی صمت افزود: دو هدفی که دشمن آن‌ها را نشانه رفته و دنبال سفره‌های خالی و کارخانه‌های تعطیل می‌گردد، لذا ضمن پاسخ به دغدغه‌های مردم و نمایندگان آن‌ها در مجلس، باید حرکتی منطبق بر اسناد بالادستی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب برداشته شود.

انتصاب مدیران جوان شایسته را در دستور کار قرار می‌دهم

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در تحقق جهش تولید در وزارت صنعت، معدن و تجارت را شکل می‌دهم.

آقای مدرس خیابانی یادآور شد: اینجانب در کنار شما نمایندگان مجلس دغدغه معیشت مردم را دارم و در طراحی برنامه‌های خود حول ۴ محور اصلی تحقق بخش تولید، جهش تولید با اتکاء بر توان ساخت داخلی، توسعه سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های تولیدی، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار تلاش خواهم کرد تا علاوه بر حفظ آرامش بازار به واسطه تضمین فراوانی کالا و با تکمیل طرح‌های نیمه تمام احیای واحد‌های راکد و تعطیل صنعتی و معدنی و فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی معدنی و تولیدی ضمن عمل به فرمان رهبر معظم انقلاب به اشتغال به عنوان یکی از مطالبات به حق ملت شریف ایران عنایت ویژه داشته باشم.

وی خاطر نشان کرد: آنچه امروز در قالب برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه شده است، برگرفته از شرایط محیطی و تکانه‌های بیرونی تحول‌های داخلی و شاخص‌های کلان اقتصادی و تهدید‌ها و فرصت‌هایی است که تحت ۷ محور، ۴۰ برنامه و ۱۷۰ پروژه عملیاتی به منظور بهره‌برداری از ظرفیت تمام استان‌های کشور به خصوص استان‌های محروم و مناطق مرزی تدارک دیده شده است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اطمینان می‌دهم وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوره جدید فعالیت‌های خود همچون ماه‌های گذشته با هرگونه واردات بی‌رویه کالا اعم از کالا‌های غیرضروری و اقلام دارای مشابه داخلی به شدت ممانعت می‌نماید و از این آسیب مراقبت لازم را به عمل آورد.

آقای مدرس خیابانی یادآور شد: در دوره‌ای که قائم مقام بودم و در یک سال گذشته واردات بی‌رویه با ممنوعیت ثبت سفارش ۲۵۰۰ ردیف تعرفه کالا‌های غیرضروری و مشابه تولید داخلی باعث شدیم ۴ میلیارد دلار واردات کالا‌های غیرضروری صرفه جویی شود.

وی افزود: همیشه اعلام کردم به غیر از ۳ قلم کالا یعنی مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات و تجهیزاتی که در داخل تولید نمی‌شود و کالا‌های اساسی و ضروری به هیچ وجه اجازه واردات را به کشور نمی‌دهیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در محضر نمایندگان و مجلس شورای اسلامی با هرگونه شفاف نبودن، فساد و رانت در وزارت صنعت، معدن و تجارت به شدت برخورد کرده و با شفاف‌سازی و تکمیل سامانه‌های الکترونیکی در حوزه‌های مختلف فعالیت این وزارتخانه در کنار تمرکززدایی و تفویض اختیار به استان‌ها تلاش خواهم کرد.

آقای مدرس خیابانی افزود: اخیراً بخش عمده‌ای از اختیارات شورای عالی معادن برای راه‌اندازی معادن کوچک و تعطیل به شورای عالی معادن واگذار شده است در عین حال مجوززدایی و تسهیل فضای کسب و کار که خواسته به حق فعالان اقتصادی و تولید‌کنندگان خدوم و علاقمند به اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی است به منظور ورود به سرمایه‌های جدید بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی که منجر به رونق اشتغالزایی و اصل استقلال صنعت کشور می‌شود، جزو الزامات عملکردی خود دانسته و با انتصاب مدیران شایسته جوان و پایبند به اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش خواهم کرد که در جهت استقلال صنعتی و قطع وابستگی بخش‌های صنعتی و معدنی به خارج فعالیت کنم.

وی یادآور شد: مواردی که در خصوص انتصاب افراد مطرح شده به من نمی‌چسبد، در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها گفتم فردی که اعلام کردید به طور رسمی به من اعلام نکردید ضمن اینکه لازم است بررسی کنید چرا که انتصاب وی بر اساس ابلاغ وزیر اسبق جهاد کشارزی بوده و قبل از ورود من به وزارت صنعت، معدن و تجارت به این وزارتخانه وارد شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۰°