دولت و ملت در کنار هم ایستاده اند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:08 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۹۹۲۳۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
رئیس جمهور گفت: شرایط ما عادی نیست و شرایط سختی است که دشمن فکر می‌کرد قدرت تاب اوری نخواهیم داشت، اما دوسال ونیم است که دولت وملت کنارهم پابرجا ایستاده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت، افزود: دشمن می‌خواهد به مردم ما القا کند که از نظر اقتصادی سیاسی و اجتماعی به پیروزی و موفقیت رسیده است و ما نیز در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم که دشمن شکست خورده است.

رئیس جمهور، گفت: بنابراین دولت در عرصه اقتصادی همه توانش را به کار گرفته است تا نقدینگی را کنترل و با تحریم نفتی شدیداً مقابله کند و بتواند نفت را با چارچوبی که در حال نهایی شدن است به فروش برساند.

آقای روحانی افزود: دولت می‌خواهد در بخش بودجه‌ای میان منابع و مخارجش تعادل ایجاد کند و برای مردمی که به آینده نگاه می‌کنند سرمایه مطمئنی در اختیار ​آنان باشد، حداقل را دولت تضمین می‌کند و حداکثری هم است که مردم می‌توانند بر مبنای آن برنامه خود را تنظیم کنند و جان تازه‌ای هم به بورس داده شود.

رئیس جمهور گفت: این مجموعه طرحی است که ستاد اقتصادی دولت در هفته‌های گذشته بحث کرده و به تصویب رسانده است و موضوع را به جلسه سران قوا برده و دو جلسه با حضور سران قوا بحث کرده و کلیات آن را به تصویب رسانده است و پس از مراحل نهایی این مصوبه، دولت نیز آیین نامه‌های اجرایی اش را خواهد نوشت که حتما در زندگی مردم تاثیرگذار خواهد بود.

آقای روحانی تصریح کرد: کاری که هفته‌ها و ماه‌ها دولت زحمت کشیده و دو قوه دیگر نیز تلاش کردند، برخی افراد پیدا می‌شوند که نمی‌دانم مبانی شان برای اینکه مردم را دلسرد کنند چیست، به مردم می‌گویند دولت طرحی دارد که ممکن است در دولت آینده زحمتی برای پرداخت ایجاد کند و دولت می‌خواهد خودش را از فشار خلاص و فشار را به دولت آینده منتقل کند که حرفی دروغ و بی اساس است.

رئیس جمهور گفت: ما امروز این همه طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم به نحوی که فقط امسال ۱۷ پتروشیمی بزرگ به بهره برداری میرسد حالا کسی بگوید این دولت مدام به نفع دولت بعدی کار می‌کند سال اخر این دولت است، اما مدام پتروشیمی‌ها را افتتاح و درآمد دولت بعدی را اضافه می‌کند یا مدام با اجرای طرح‌های مختلف در پارس جنوبی یا طرح‌های روستایی، ثمره اش به دولت‌های بعدی می‌رسد. این حرفی کودکانه است این دولت یا آن دولت یعنی چه؟ ما همه خادم و منتخب مردم هستیم.

آقای روحانی تاکید کرد: ما باید کشور را در شدید‌ترین شرایط تحریم اداره کنیم با کسی شوخی نداریم.
 
سال گذشته رشد اقتصادی کشور مثبت بود

رئیس جمهور گفت: علی رغم فشار‌ها در سال ۹۸ رشد اقتصادی کشور بدون نفت مثبت بود.

آقای روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با گرامیداشت سالگرد بازگشت آزادگان به میهن اسلامی، گفت: به مناسبت امروز می‌خواهم به نکته مهمی اشاره کنم که دشمنان در این روز با تبلیغات می‌خواهند ما را از این موضوع غافل کنند در داخل نیز متاسفانه گاهی وقت‌ها بی توجهی می‌شود.

رئیس جمهور افزود: در شرایط سخت‌ترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ، در حال اداره کردن کشور هستیم، شرایط عادی نیست و شرایط سختی است، دشمنان ما فکر می‌کردند که چند ماه بیشتر قدرت تاب آوری نخواهیم داشت، امروز دو سال و نیم برابر این فشار، تحریم و تهدید و فشار تروریستی ملت ایران دولت و ملت در کنار هم پابرجا ایستاده و مسیر راه خود را ادامه می‌دهند.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه میدان جنگ زخمی شدن هم دارد، افزود: در میدان جنگ، شهادت هم وجود دارد، میدان جنگ ویژگی‌های خودش را دارد، در قرآن مجید نیز این واقعیت را برای ما بیان می‌کند که در میدان جنگ فراز و نشیب فراوانی وجود دارد، باید توجه کنیم در پیشگاه خداوند قرار گرفته ایم و در برابر همه این فراز و نشیب‌ها خداوند می‌تواند دست ما را بگیرد و ما را به موفقیت برساند.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع فکر کرده بودند با تحریم سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی کشور را دچار بحران می‌کنند و این بحران اقتصادی تبدیل به بحران اجتماعی و این بحران اجتماعی تبدیل به بحران امنیتی می‌شود و در هر سه مرحله ناموفق بوده اند.

آقای روحانی همچنین گفت: بحران اقتصادی، بحران اجتماعی و بحران امنیتی ایجاد نشد، البته در شرایط تحریم، زندگی مردم با سختی و فشار توام بود و مردم ما این واقعیت را به خوبی حس و لمس می‌کنند و به خوبی هم مقاومت و ایستادگی می‌کنند.

رئیس جمهور با مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح، افزود: این مقایسه خطا و اشتباه است، اگر آمار رشد اقتصادی دولت، با نفت را در سال ۹۳، ۹۴، ۹۵ و ۹۶ با هم مقایسه کنیم در یکی از سال‌ها ما رشد ۴ درصد هم داشته ایم.

آقای روحانی در ادامه گفت: به طور متوسط ۵ درصد هم رشد اقتصادی با نفت داشته ایم، زمانی که رشد اقتصادی با نفت سخن می‌گوییم و نفت تحریم می‌شود، رشد اقتصادی تبدیل به رشد منفی می‌شود و مخلوط کردن این سال‌ها و در کنار هم قرار دادن و اگر موسسه و روزنامه‌ای و فردی این‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد و می‌گوید دولت رشد مثبت اقتصادی نداشته، این دولت کشور را در شرایط رشد منفی ۷/۴ تحویل گرفته و تا سال ۹۷ که این تحریم شدید نبوده با رشد مثبت ۵ درصد کشور را اداره کرده است.

رئیس جمهور افزود: در یکی از سال‌ها رشد ما ۱۴ درصد بوده است، اگر نفت را کنار بگذاریم، وقتی ما رشد اقتصادی بدون نفت اقتصادی حساب می‌کنیم، علی رغم فشار‌ها سال ۹۸ هم رشد اقتصادی بدون نفت مثبت بود به طوری که یک ممیز یک (۱/۱) بوده است.

آقای روحانی همچنین گفت: باید توجه داشته باشیم در زمین دشمن بازی نکنیم.
 
تحویل دو میلیون واحد مسکونی تا پایان کار دولت

رئیس جمهور گفت: با وجود انتقاد برخی افراد مبنی بر اینکه چرا دولت در بحث مسکن برنامه ریزی نکرده است و با وجود اینکه خودم مایل بودم در زمینه مسکن وضع بهتری می‌داشتیم، اما دولت تا پایان کار خود (در هشت سال) دو میلیون واحد مسکونی را تحویل خواهد داد.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت با بیان اینکه کار بزرگ و خوبی در طول هشت سال در زمینه مسکن در این دولت انجام شده است افزود:​ یک میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن ناقصی را که هیچ چیز نداشته، تکمیل کرده و تحویل داده ایم که باید با دولت‌های قبل مقایسه شود.

رئیس جمهور با اشاره به نهایی کردن ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تا پایان دولت دوازدهم گفت: ۱۷۰ هزار واحد مسکونی را در سیل و زلزله سال‌های اخیر تکمیل کرده و تحویل دادیم و این غیر از مواردی است که مرمت شده است.

آقای روحانی افزود: بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی منطق و کودکانه است چرا که این دولت و آن دولت نداریم و همه یکی هستیم و ما کشور را در چارچوب قانون اداره می‌کنیم.

رئیس جمهور گفت: ​اگر پولی خرج می‌کنیم در چارچوب بودجه‌ای است که مجلس تصویب کرده است و سال آینده اگر پولی خرج می‌کنیم در قالب بودجه خواهد بود.

آقای روحانی با بیان اینکه دولت در سال پایانی عمر خود در تلاش است به اجرای طرح‌های عمرانی تحرک فوق العاده‌ای ببخشد افزود: در طول مدت امسال که پنج ماه ازآن می‌گذرد ۴۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص داده شده که این کار بسیار بزرگی است که در این شرایط کرونا و سختی پیش می‌رود.

رئیس جمهور گفت: برای اینکه به مردم در این شرایط کمک شود، طرحی که ما در ستاد ملی کرونا به عنوان تسهیلات ودیعه مسکن تصویب کردیم، با بررسی‌هایی که شده حدود ۷۰ هزار نفر مشمول این طرح می‌شوند و این تسهیلات به آن‌ها پرداخت می‌شود.

آقای روحانی افزود:​ این اقدام کمک بزرگی به افرادی است که امروز به علت مستاجر بودن دچار مشکل هستند. br/ رئیس جمهور گفت: این مصوبات مربوط به سال ۹۳ است و برای اجرای آن‌ها از همان سال تلاش شده و این محصولی که مشاهده و افتتاح می‌کنیم از سال ۹۳ تا کنون است.

وی افزود: اگر قدم‌های قبلی را لحاظ کنیم، مربوط به سال ۸۲ است که نخستین اقدامات و طرح‌ها را در شورای امنیت ملی طراحی کردیم.
 
تسلیم تحریم نمی‌شویم

رئیس جمهور گفت: به مردم قول داده ایم که در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم و به این قول عمل کرده ایم.

آقای روحانی در ادامه اظهارات در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه افرادی از طرح دولت ایراد می‌گیرند، لطفا بگوید راه حلش چیست؟ تصریح کرد: با فحاشی کار درست نمی‌شود، با ردیف کردن جملات درشت که مشکلی از کشور حل نمی‌شود.

رئیس جمهور افزود: ما به مردم عزیزمان قول داده ایم که در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم، به این قول مان عمل کرده ایم.

آقای روحانی در ادامه گفت: ما به مردم مان قول داده ایم که آمریکا در طرح شکست ملت در بخش اقتصادی ناموفق خواهد بود و داریم این کار را می‌کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما حقوق کارمند و کارگران، حقوق بازنشستگان، اوراق، یارانه‌ها و بسته‌های حمایتی را سر موقع پرداخت کرده ایم.

آقای روحانی افزود: چطور این کار را کرده ایم؟ معلوم است که این دولت برنامه ریزی و حساب کرده یک روز تاخیر نداشته است، ما نگذاشتیم در پرداخت حقوق کارمند یک روز تاخیر شود.

رئیس جمهور افزود: اینکه یک آدمی بیاید همین جوری یک چیزی را بگوید و بعد برود یک جایی حرف بزند، پشت یک تریبونی حرفی بزند و یا مقاله‌ای در یک جریده‌ای یک روزنامه‌ای بنویسد، این طور نمی‌شود، ما همه یک ملت هستیم و در برابر یک دشمن ایستاده و در حال مقاومت هستیم.

آقای روحانی گفت: ما هر هفته طرح‌هایی را افتتاح می‌کنیم، کسی این حرف را می‌زند که این افتتاح به نفع دولت بعدی می‌شود این چقدر کودکانه است، حتما به نفع دولت بعدی می‌شود و باید بشود.

آقای روحانی تصریح کرد: مگر دولت بعدی، دولت خارجی است، دولت بعدی هم از آن این ملت است و ملت انتخاب می‌کند، چه فرقی می‌کند، بله این دولت، آن دولت و یا دولت بعدی فرقی ندارند.

رئیس جمهور افزود: همین پنجشنبه (فردا) ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی و آماده شده با برنامه ریزی مدرن آبیاری را افتتاح می‌کنیم.

آقای روحانی در ادامه گفت: اگر ما ۲۳ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی آماده کرده ایم، حدود ۳۷ کیلومتر تونل حفر شده برای این طرح، حدود ۵۰۰ کیلومتر کانال و لوله کشی ایجاد شده، یک سرمایه گذاری عظیمی در منطقه غرب کشور و در مناطق مرزی منطقه انجام گرفته است.

رئیس جمهور افزود: ۸ میلیارد دلار با اذن رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تامین آب در منطقه مرزی هزینه شده است.
 
مشکلات مردم را روز به روز کمتر می‌کنیم

رئیس جمهور گفت: مردم مشکلاتی دارند، اما تلاش می‌کنیم این مشکلات را روز به روز کمتر کنیم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیات دولت افزود: تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم، به معنای این است که دولت جمهوری اسلامی ایران علی رغم تمام فشار‌های آمریکا در بخش اقتصادی شکست نخواهد خورد.

رئیس جمهور گفت: بله مشکلاتی برای مردم است، اما تلاش می‌کنیم این مشکلات را روز به روز کمتر کنیم و همین طرح‌های اخیری که نهایی می‌کنیم، ان شاءالله اگر اجرایی شود، به مردم کمک می‌کند و مردم می‌توانند در بازار بورس ورود کرده و خرید کنند که از آینده دارایی شان اطمینان بیشتری پیدا کنند.

آقای روحانی افزود: این طرح‌ها اگر اجرایی شود، مردم می‌توانند وارد بازار بورس شوند. همه این سهام تازه‌ای که در بازار بورس ارائه می‌شود و تحول ایجاد می‌کند به نفع همه است و همین‌ای تی افی (ETF) که اوایل شهریور ماه سهامش با تخفیف فروخته می‌شود، این‌ها همه برای این است که مردم بدانند که سکه و دلار جای سرمایه گذاری نیست، اما بورس و خرید نفت جای سرمایه گذاری است.

رئیس جمهور گفت:​ ما می‌خواهیم مردم را از یک طریق مطمئن نه طریقی که امروز برایش فایده داشته باشد و فردا ضرر کند، راهی که مردم اطمینان داشته باشند به سرمایه گذاری مطمئن برسند.

آقای روحانی افزود: در بخش سیاسی نیز آمریکایی‌ها در طول مدت دو سال و نیم تلاش کردند که طرح‌های سیاسی شان را پی ببرند تا امروز نا موفق بوده اند، هر طرحی که آوردند شکست خوردند از برجام خارج شدند به امید اینکه بلافاصله اروپا نیز خارج شود، اما ناموفق بودند هر چند التماس کردند و گفتند، اما ناموفق بودند.

رئیس جمهور گفت: (آمریکایی ها) از برجام خارج شدند، به امید اینکه ما بلافاصله از برجام خارج شویم، تا همه قطعنامه‌ها علیه ما صادر شود، اما ناموفق بودند ما حساب شده عمل کردیم.

آقای روحانی افزود: در لهستان کنفرانس برپا کردند، برای اینکه علیه ملت ایران کاری کنند، اما ناموفق بودند و شکست خوردند و در شورای امنیت سازمان ملل در همان سال ۹۷ تشکیل جلسه دادند و خود این آقا که رئیس جمهور آمریکاست، آمد ریاست جلسه را بر عهده گرفت هر ۱۴ عضو با آن مخالفت کردند.

رئیس جمهور همچنین گفت: یکی از جلسات تاریخی سازمان ملل است که شورای امنیت به رهبری رئیس جمهور آمریکا تشکیل شد، اما تمام ۱۴ عضو آن با آمریکا مخالفت کردند، حتی چند رئیس جمهور نیز به آن تاختند و محکم صحبت کردند و بقیه نیز مخالفت کردند.

آقای روحانی افزود: آمریکا همچنین شکستی را در تاریخ خودش ندیده، اما در عین حال یک عده ماجراجو هستند که باز هم به این طرح‌ها ادامه می‌دهند و اخیراً (دیروز) آمریکا قطعنامه‌ای را مطرح کرده است، برای ضربه زدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱.

رئیس جمهور در ادامه گفت: طبق قطعنامه ۲۲۳۱ و طبق برجام از اواخر مهر ماه تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود، قطعنامه‌هایی که علیه ایران در زمینه تسلیحاتی بوده کن لم یکن می‌شود و بعد از آن ایران می‌تواند سلاح بخرد و بفروشد.

آقای روحانی افزود: این یکی از آثار توافق هسته‌ای بود که می‌خواهد اجرایی شود و اکنون آمدند یک قطعنامه‌ای را علیه این بخش از قطعنامه ۲۲۳۱ ارائه کردند که این قطعنامه را نقض کنند.

رئیس جمهور گفت ما امید فراوان داریم که آمریکا شکست بخورد و امید فراوان داریم که یک بار دیگر آمریکا شکست و انزوای خودش را لمس کند و ببیند، اما در عین حال موضع ما در هر شرایطی روشن است، اگر چنین قطعنامه‌ای در سازمان ملل علیه بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ تصویب شود به معنای آن است که نقض فاحش برجام انجام شده است و دیگر عواقبش بر عهده بانیان این کار است.
 
قدرت دفاعی ایران به نفع کل منطقه است

رئیس جمهور گفت: کشور‌های همسایه حواس خود را جمع کنند تا مبادا آمریکا از آن‌ها سوء استفاده کند.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه هیئت دولت، افزود: آمریکا در تمام طرح‌های خود ناموفق بوده و تا پایان دوره این دولت موفق نخواهد بود، زیرا آن‌ها از روز اول شکست خورده بودند و حالا نمی‌توانند به اشتباه خود اعتراف کنند و بگویند مسیر را اشتباه رفته اند.

وی ادامه داد: ترامپ می‌گوید اگر من انتخاب شوم، بلافاصله به دنبال مذاکره با ایران می‌روم، اگر شما راست می‌گویید که دنبال صلح هستید، که همیشه دنبال جنگ بودید، اگر شما دنبال حل مشکلات هستید که همیشه دنبال ایجاد مشکل بودید، اگر این بودید چرا در این مدت سه سال و خورده‌ای علیه ملت ایران، علیه ملت منطقه انجام دادید؟ به چه دلیل؟ چه خاصیتی به حال شما داشته است؟ چطور می‌خواهد جواب ملت خود را بدهید؟

رئیس جمهور افزود: اگر راست می‌گویید که در صورت انتخاب با ایران مسئل را حل کنید، چرا امروز علیه ملت ایران دشمنی می‌کنید؟ همین دیشب دشمنی کردید و قطعنامه را ارئه کردید. معلوم است که شما راست نمی‌گویید و به عهد خود پایبند نیستید.

وی بابیان اینکه آمریکا از لحاظ سیاسی شکست خورده است، ادامه داد: آن‌ها به لحاظ سیاسی تا به امروز شکست خورده و باز هم شکست خواهند خورد. در هر صورت آمریکا ناموفق خواهد بود. آمریکا نمی‌تواند افکار عمومی را جذب کند. آن‌ها نتوانستند افکار عمومی دنیا را قانع کنند. کل دنیا فهمیده اند که ایران یک کشور قانونی، حقوقی، اخلاقی، سیاسی و پایبند به تعهدات است و آمریکا کشوری است که به هیچ عهد آن نمی‌شود اعتماد کرد، حتی عهد‌های بین المللی را زیرپا گذاشته است.

آقای روحانی همچنین گفت: مرحله سومی که آمریکا به دنبال آن است، اعمل فشار داخلی علیه ملت ایران است، آنهم با تبلیغات و عواملی که دارد. البته تا به امروز ناموفق بوده و تا پایان هم ناموفق خواهد بود. اگر آمریکا بخواهد بین ملت ایران شکاف ایجاد کند، اگر می‌خواهد بین قوای سه گانه اختلاف ایجاد کند، اگر بخواهد شکاف‌هایی را در داخل جامعه ایران به وجود بیاورد، ناموفق خواهد بود.

وی ادامه داد: امروز یک وحدت، اتحاد و همدلی میان ملت ایران و قوای سه گانه، داخل قوای سه گانه و همه تحت رهبری، رهبر فرهیخته وجود داشته و وجود خواهد داشت. وحدت و اتحاد و یکپارچگی ما به هم نمی‌خورد و ما می‌دانیم از این مشکلات می‌توانیم به حول قوه الهی عبور کنیم.

آقای روحانی به جلسه روز گذشته خود با شرکت‌های دانش بنیان در خصوص درمان کرونا، اشاره کرد و افزود: دیروز جلسه‌ای با محققان، اساتید، شرکت‌های دانش بنیان و برخی از وزرا و معاونان در خصوص درمان و تولید واکسن کرونا داشتم. همه آن‌ها گام‌های بسیار موفقی را برداشتند. تقریبا همپای دنیا داریم حرکت می‌کنیم. شیوه‌های مختلف و از راه‌های مختلف، شرکت‌های دانش بنیان که از افتخارات کشور هستند، امروز همه نیازمندی‌های بخش کرونا در بخش مواد بهداشتی، درمان، دارو و تجهیزات پزشکی فراهم کردند. سی تی اسکن، ونتیلاتور، دارو، کیت آزمایشگاهی خواستیم، این شرکت‌ها تهیه کردند که جزو افتخارات ما است. در این شرایط بیش از ۸۰۰ مقاله علمی دانشمندان در مورد کرونا ارائه کردند و در مجلات علمی دنیا چاپ شده است.

وی ادامه داد: پس ما کشور منزوی نیستیم، کشوری نیستیم که تحت فشار عقب نشینی کنیم، علارغم فشار‌ها بهترین قدم‌ها را در این راه برداشتیم.

رئیس جمهور همچنین گفت: کشور‌های همسایه حواس خود را جمع کنند، مبادا آمریکا بخواهد از آن‌ها سوء استفاده کند، مبادا آمریکا از آن‌ها بخواهد اطلاعیه‌ای صادر کنند. البته که این اطلاعیه گمنامی است که صادر شده و مشخص نیست کدام کشور‌ها حامی هستند و کدام کشور‌ها حامی نیستند.

آقای روحانی افزود: یک اجلاس رسمی نبوده که بشود گفت در آن اجلاس چند کشور همسایه علیه ما حرف زدند. فقط دبیر آن جلسه آمده یک حرفی زده و گفته که باید ایران را تحت فشار قرار بدهیم، تحریم تسلیحاتی باید ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: برادرانه به کشور‌های همسایه بگویم، البته به بعضی از کشور‌های همسایه، چون اکثر همسایگان با ما رابطه بسیار صمیمی دارند، این چند کشوری که در جنوب ایران قرار دارند و گاهی اقداماتی می‌کنند به آن‌ها می‌گویم، به خوبی بدانند قدرت دفاعی و تسلیحاتی ایران به نفع کل منطقه است. ما از سلاح و امکاناتمان برای دفاع از خود در برابر تجاوز اجانب استفاده می‌کنیم.

آقای روحانی افزود: سلاح و قدرت ما علیه شما نیست، آن‌هایی که می‌آیند اموال شما را غارت می‌کنند و اسلحه می‌فروشند برای اینکه همسایه خود را بمباران و مردم یمن را نابود کنید، آن‌ها به ضرر شما عمل می‌کنند، ما درکنار شما هستیم، ما به شما نشان داده ایم آن روزی که صدام به کویت حمله کرد، ایران نخستین کشوری بود که محکوم کرد. آن کشوری که مورد تجاوز قرار گرفت کویت بود، کویت جزو همین شورا بود، اعضای این شورا محکوم نکردند در آن لحظه‌ای که ما محکوم کردیم، البته بعدا محکوم کردند. اما ما همان روزی که صدام حمله کرد ساعت ۳ بعدازظهر محکوم کردیم و بیانیه رسمی دادیم و در عمل هم به کویت کمک کردیم.

وی ادامه داد: در مقام عمل هم به صدام کمک نکردیم. نشان دادیم که طرفدار کشور‌های منطقه و طرفدار ثبات هستیم. اگر چراغ سبز به صدام نشان می‌دادیم همان روزی که کویت اشغال شد فردای آن روز کل عربستان، قطر و امارات را اشغال می‌کرد.

آقای روحانی به نامه صدام اشاره کرد و گفت: صدام در نامه‌ای به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت که مرز مشترک ما در آب با شما ۸۰۰ کیلومتر است، و صریح گفت که این کشور‌ها مال ما است و ما آن‌ها را اشغال می‌کنیم و با ایران ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک آبی داریم. درحالی که مرز مشترک آبی ایران و عراق ۱۸ کیلومتر است. مشخص بود طرح صدام چی بود و اگر ایران برای ثبات منطقه نایستاده بودیم الان شما وجود نداشتید. پس ایران همواره حامی و برادر شما بوده و امروز هم هستیم و بدایند آمریکا علیه ایران ناموفق است.

نباید هیچ طرفی از شرایط کنونی لبنان سوء استفاده کند

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات مردم لبنان در پی فاجعه انفجار در بندر بیروت، تاکید کرد: الان وقتش نیست که هیچ طرفی بخواهد از این واقعه سوء استفاده کند.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش در جلسه هیات دولت، گفت: جمعی از مردم لبنان در پی حادثه سه شنبه قبل کشته و مجروح شدند و این ملت دچار خسارت عظیم شد.

رئیس جمهور با تاکید بر کمک به مردم لبنان، افزود: جمهوری اسلامی ایران از همان ساعات اول، اهدای کمک هایش را با پرواز دو فروند هواپیمای ۷۴۷ به لبنان در صبح چهارشنبه آغاز کرد و دارو، تجهیزات و مواد لازم را فرستادیم.

آقای روحانی گفت: همین روز‌های اخیر باز با دو فروند هواپیمای دیگر، محموله‌های کمک به مردم لبنان را ارسال کردیم و در تماس تلفنی با رئیس جمهور این کشور قول دادم که اگر نیازی دارند، بگویند تا کمک کنیم و حتی اعلام آمادگی کردم که به بازسازی بندر بیروت کمک کنیم.

رئیس جمهور، وحدت، آرامش و یاری کردن به لبنان را نیاز کنونی این کشور دانست و ابراز اطمینان کرد: مردم عزیز، قوی و بزرگوار لبنان که در حوادث مختلف این کشور ایستادگی کردند در این حادثه نیز موفق خواهند بود و از این واقعه سخت نیز عبور خواهند کرد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°