بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک ایران در نواحی مرزی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۷۹۹۲۹۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک ایران در نواحی مرزی با نام "طرح گرمسیری" با حضور رئیس جمهور، به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
طرح گرمسیری، ۵۰ هزار هکتار، از مزارع نوار غربی کشور را، در استان‌های کرمانشاه و ایلام، آبرسانی می‌کند.
 
با اجرای این طرح، سالانه، بیش از یک میلیارد متر مکعب آب، به حوضه گرمسیری، منتقل می‌شود.
 
با بهره بردای از این طرح در پانزدهمین هفته از پویش هر هفته الف-ب ایران (افتتاح طرح‌های آب و برق)، آبرسانی به ۲۳ هزار هکتار از اراضی استان‌های کرمانشاه و ایلام آغاز شد که نقش موثری در افزایش محصولات کشاورزی، تولید مواد غذایی و اشتغال‌زایی در این دو استان خواهد داشت.

سد ازگله با ذخیره سازی ۳۳ میلیون متر مکعب، شش دشت را در غرب کشور سرسبز می‌کند و باعث افزایش ۱۰ برابری محصولات کشاورزی شده است، آبرسانی به این مناطق غربی کشور با طرح‌های سازه‌ای پیچیده شامل ۵۲ کیلومتر سامانه انتقال آب، سه رشته تونل به طول بیش از ۸ هزار و ۸۵۰، دویست و بیست کیلومتر لوله گذاری و چند ایستگاه پمپاژ آب اجرا شده است.
 
دو پست برق ۶۳ کیلوولتی همراه با ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال برق از دیگر طرح‌هایی است که در استان‌های کرمانشاه و ایلام به بهره برداری رسید.

همچنین امروز طرح‌هایی از وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های کرمانشاه و ایلام راه اندازی شد که برای این طرح‌ها هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.
رئیس جمهور: تا پایان سال ۳۵ هزار هکتار به اراضی زیر کشت کشور اضافه خواهد شد

آقای روحانی امروز در مراسم افتتاح طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی و نیرو در استان‌های ایلام و کرمانشاه که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، ضمن تبریک افتتاح این طرح‌ها به مردم ایران و به ویژه مردم این دو استان، گفت: ۲۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی با اقدامات مهمی که در طول سالیان گذشته انجام شده است، امروز مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.

رئیس جمهور افزود: برای من افتتاح این طرح بیش از طرح‌هایی که در هفته گذشته افتتاح شده لذت بخش است، چراکه ما در زمان جنگ و مواقعی که از غرب تا جنوب کشور عبور می‌کردیم، یکی از آرزوهایمان این بود که روزی این مناطق را آباد کنیم.

آقای روحانی همچنین گفت: آبادانی این مناطق، جزو آرزو‌های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در سفر‌هایی که با هم به این مناطق داشتیم، بود.

رئیس جمهور افزود: در خصوص طرحی که امروز افتتاح شد، ما در اواخر دولت آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۷۶ آن را در شورای امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و اولین مصوبات ما مربوط به پایان دولت وی و بعد از سال ۸۱ و ۸۲ بود که این طرح را دنبال کردیم و مصوبات فراوانی داشتیم و اقدامات زیادی هم شد.

آقای روحانی با اشاره به اینکه در این دولت طی هفت سال گذشته ۲۴ سد را احداث کردیم، گفت: تونل بسیار عظیم و مهم نوسود که از شگفتی‌های مهندسان ما در این منطقه بود، در دولت یازدهم و قسمت اخیر آن در دولت دوازدهم به اتمام رسید.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این طرح در طول این سال‌ها برای ما بسیار مهم است، از موافقت مقام معظم رهبری با برداشت هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تکمیل این طرح در سال ۹۳ تشکر و قدردانی کرد.

آقای روحانی با اشاره به اینکه این طرح عظیم و بزرگ در سال ۹۳ تحرک خود را پیدا کرد، افزود: امروز ما شاهد افتتاح یک بخش بزرگ از این طرح هستیم که البته سدها، شبکه ها، تونل‌ها و بخش زیادی از این طرح در سفر‌های قبلی افتتاح شده، منتهی اکنون این طرح به محصول رسیده است.

رئیس جمهور همچنین گفت: ما ۲۳ هزار هکتار را امروز افتتاح کردیم و ان شاءالله تا پایان سال ۳۵ هزار هکتار این طرح بزرگ افتتاح خواهد شد و در سال آینده هم هر مقدار امکان پذیر باشد، ما این طرح را دنبال خواهیم کرد.

آقای روحانی ادامه داد: آبادانی ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را نیز که وزیر جهاد کشاورزی برای بهره برداری از آن تا پایان سال اشاره کرد، را نیز دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: در درجه اول برای ما امنیت غذایی و اینکه مستقل باشیم و مواد غذایمان را خودمان تامین کنیم به دیگران نیازمند نباشیم، بسیار مهم است.
 
تحولات کشور در بخش آب و خاک جزء افتحخارات ماست

رئیس جمهور گفت: این جزو افتخارات ملی ما است که در بخش آب و خاک و کشاورزی تحول بسیار بزرگی را در این هفت سال شاهد بودیم.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش در مراسم افتتاح طرح‌های ملی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی در استان‌های ایلام و کرمانشاه، تصریح کرد: پس از انقلاب اسلامی شاهد بودیم با وجود ۴۷ طرح آبی در کشور و با وجود رودخانه‌های مرزی در قبل از انقلاب، فقط یک سد آبی ساخته شده و آن سد خداآفرین بوده و بقیه طرح‌ها یعنی ۲۸ طرح در دولت‌های پیشین و در این دولت ساخته شد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به حساسیت کشور‌ها در خصوص مواد غذایی، افزود: این به آن معناست که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی از یک طرف و آبادانی مرز‌ها از سوی دیگر توجه خاص و ویژه‌ای داشته است.

آقای روحانی افزود: امروز ما می‌بینیم که استان‌های کرمانشاه و ایلام که سال‌ها در جنگ تحمیلی، آن همه مصائب را شاهد بودند، امروز شاهد یک تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند و این بسیار مهم است که بتوانیم خودکفا شویم.

رئیس جمهور در ادامه گفت: با وجود این طرح‌های آبی، شما در سال تا سه نوبت می‌توانید از زمین‌ها استفاده کنید که این مسئله بسیار مهم است و مردم ما زمینی را به محصول برسانند، درو کنند و بتوانند ۵۰ روز بعد یا دو ماه بعد محصول دوم را کاشت کنند.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه باید از اراضی به خوبی استفاده شود، افزود: در دنیا، زمین دیم یک بخش بزرگی از محصولات را تأمین می‌کند و زمین‌های آبی چندان زیاد نیست، حدود ۱۸ درصد است، اما همین ۱۸ درصد هم ۴۰ درصد مواد غذایی دنیا را تأمین می‌کند.

رئیس جمهور همچنین گفت: ما با همین برنامه‌ای که در حال اجرا هستیم، محصول در این منطقه به ۴ برابر می‌رسد و این توانمندی است که ما امروز به آن رسیدیم، این طرح‌ها را باید ادامه دهیم و با حساسیت تکمیل آن را دنبال می‌کنیم و تا پایان دولت و تا لحظه و ساعت آخر تمام دولت، تمام کارگزاران، تمام استانداران و تمام مهندسین ادامه پیدا خواهد کرد.

آقای روحانی با تشکر از ۲۰۰ شرکت پیمانکاری که در این پروژه عظیم کار کردند، افزود: یکی از شرکت‌های مهم قرارگاه خاتم الانبیاء بود که از همه آن‌ها تشکر می‌کنم و همچنین از همه شرکت‌های مهندسی مشاور که سرپرستی کردند و مشاوره دادند که ۴۱ شرکت بودند و از همه مدیران و همه استانداران قدردانی می‌کنم.

بهره برداری مکرر از طرح‌های عمرانی علامت بزرگ به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع است

رئیس جمهور، بهره برداری مکرر از طرح‌های عمرانی در کشور را علامت بزرگ به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع دانست که ملت بزرگ ایران همواره پیروز است و با ایستادگی در برابر مشکلات، سرزمینش را هر روز آبادتر می‌کند.

آقای روحانی در ادامه اظهاراتش در مراسم بهره برداری از طرح‌های وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی در ایلام و کرمانشاه، تاکید کرد: در شرایط سخت تحریم که دشمن خیال می‌کرد می‌تواند ما را به زانو درآورد، ببیند که هر هفته طرح‌های عمرانی افتتاح می‌شود و این هفته نیز طرح عظیم توسعه آب و خاک را در غرب کشور اجرا کردیم.

رئیس جمهور با قدردانی از کسانی که در اجرای این طرح‌های عظیم تلاش کردند، گفت: بخش بزرگی از این طرح‌ها به ثمر رسیده و بخش دیگری نیز در مقاطع مختلف تا پایان سال و تا پایان این دولت به ثمر می‌رسد.

آقای روحانی با ابراز خرسندی از مهاجرت معکوس به روستا‌ها در پی بهره برداری از طرح‌های عمرانی، افزود: مردم، روزی از روستا‌ها و مناطق محروم به شهر‌های بزرگ می‌رفتند و ناچار بودند برای زندگی به شهر‌ها مهاجرت کنند، اما اکنون، مهاجرت معکوس آغاز شده که این بسیار خوشحال کننده است.

رئیس جمهور، اجرای این طرح‌های عمرانی را برای تعادل جمعیتی و آبادانی مناطق مرزی به ویژه در ۱۲ استانی که از خشکی با کشور‌های دیگر همسایه هستند، بسیار مهم دانست و گفت: البته برای استان‌های جنوبی هم با اجرای طرح‌های دیگری مانند طرح‌های آب شیرین کن تلاش می‌شود.

آقای روحانی تاکید کرد: در این ۱۲ استان، سد و در استان‌های جنوبی، آب شیرین کن ایجاد می‌شود. منابع آبی و رودخانه ها، نعمت خدادادی است که باید از آن استفاده کنیم. زمین‌ها و حفظ خاک، بسیار مهم است.

رئیس جمهور، حفظ محیط زیست را از آثار دیگر بهره برداری از این طرح‌های عمرانی برشمرد که کمتر به آن توجه شده است. br/ آقای روحانی گفت: با آباد شدن زمین ها، مهار رودخانه‌ها و ایجاد سدها، محیط زیست بهتر حفظ می‌شود و گرد و غبار کاهش می‌یابد.

رئیس جمهور همچنین ایجاد سد‌ها را برای مهار سیلاب‌ها و حفظ جان مردم با اهمیت دانست.

آقای روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش با نثار درود به شهدا، جانبازان و ایثارگرانی که در دفاع مقدس تلاش و جانفشانی کردند؛ شجاعت خلبانان شهید، شیرودی و کشوری را ستود.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه آشنایی اش با این دو خلبان شهید از قبل از دفاع مقدس، گفت: من در سال ۵۸، نخستین بار در همین شهر کرمانشاه این خلبانان شجاع را دیدم؛ خلبانانی که در دفاع مقدس جانفشانی کردند.

آقای روحانی همچنین با اشاره به نزدیک شدن به سالروز بازگشت آزادگان با ادای احترام به خانواده‌های شهدا، جانبازان و به ویژه آزادگان ابراز امیدواری کرد که بتوانیم با آبادانی و خودکفایی کشورمان، پاسداشت خوبی از خون مطهر شهدا داشته باشیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °