دانش آموزان لباس فرم پارسال را بپوشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:17 - پنجشنبه 10 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۰۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به شرایط موجود یعنی شیوع ویروس کرونا نیازی به تهیه لباس فرم جدید برای دانش‌آموزان نیست و در مناطق وضعیت سفید هم دانش‌آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 نورعلی عباسپور با بیان اینکه در شرایط کرونایی نباید به مشکلات و دغدغه های مردم افزوده شود، اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. وزیر نیز چند بار دستور داد اگر خلاف این موضوع اتفاق افتاد، حتما پیگیری شود.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است. شورای مدرسه صلاحیت تصمیم گیری در این باره را دارد؛ با این حال سیاست وزارتخانه این است که اگر جایی وضعیت سفید است هم دانش آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند. لباس فرم باید مغایر فرهنگ ملی مذهبی ما نباشد و لباس متعارفی باشد که در آیین نامه اجرایی مدرسه، چارچوب آن تعریف شده است. هیچ گونه الزامی برای خرید لباس فرم جدید نیست.

وی درباره توقعات مالی مدارس از اولیا نیز گفت: مطالبه گری اولیا بسیار مهم است. یعنی این مطالبه گری می‌تواند مسیری را تغییر دهد. انتظار این است که خانواده در مسئله تعلیم و تربیت که یک موضوع اساسی است مطالبه گر باشد و سطح حضور انجمن و خانواده نباید در حد مسائل مالی تقلیل یابد.

عباسپور افزود: در تلاش هستیم در بازنگری آیین نامه اجرایی مدارس، نقش حاشیه‌ای انجمن‌ها در همکاری و مشارکت را به تصمیم گیری تبدیل کنیم و انجمن‌ها مطالبات خانواده‌ها را اجرایی کنند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره استفاده از لباس رسمی در کلاس درس گفت: هر رفتاری جا و مکانی دارد. باید متناسب با نقش‌هایی که داریم رفتار کنیم. به نفع پدر و مادر هم هست که دانش آموز با لباس رسمی سرکلاس بنشیند و از سوی دیگر حریم دانش آموز و معلم در ارتباط‌های تصویری حفظ شود. منظور لباس فرم نیست، بلکه لباس عرفی رسمی است.

وی افزود: باید دانش آموز احساس کند در کلاس رسمی حضور دارد. گاهی اوقات ممکن است مدرسه‌ای کج سلیقگی کند و نتواند خانواده را اقناع کند. نوع لباس پوشیدن هم جنبه تربیتی دارد و هم شادی بخش باشد و هم نظم را گوشزد کند.

عباسپور با بیان اینکه در دنیا هم مرسوم است که لباس یکدست در مدرسه پوشیده شود که پشتوانه نظری دارد گفت: لباس فرم هویت به دانش آموز می‌دهد و همه می‌دانند وی دانش آموز است. برخورد‌های تند نتیجه منفی دارد و مدارس باید بتوانند خانواده را اقناع کنند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مدرسه دو میلیون تومان هزینه سرویس برای سال تحصیلی گذشته که چندماه آن تعطیل بود، گرفته که مابقی آن را برنمی گرداند؟ گفت: هم از سوی حوزه ارزیابی عملکرد و هم حوزه انجمن اولیا و مربیان دو مرتبه بخشنامه مربوط به مدارس ابلاغ شده است. حتی اگر شرایط عادی باشد روزی که دانش آموز از سرویس استفاده می‌کند باید هزینه اش را پرداخت کند. منظور روز‌هایی است که فعالیت آموزشی در جریان است.

عباسپور درباره اینکه چرا به شکایات اولیا بابت هزینه سرویس مدارس اهمیتی داده نمی‌شود؟ گفت: در هر منطقه‌ای مرکز رسیدگی به شکایات مستقر است و اگر تخطی شود باید رسیدگی کنند. اگر مدیر مدرسه پول سرویس را برنگرداند، تخلف است. روز‌هایی که دانش آموز از سرویس استفاده کرده، کسر و مابقی عودت داده شود.

وی افزود: پول‌های مربوط به سرویس و هزینه حمل و نقل در حساب مدرسه است. خانواده مبلغ را به حساب مدرسه واریز می‌کند و مدرسه باید مبالغ اضافی را عودت دهد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه اگر مدرسه‌ای پول را برنمی گرداند خانواده باید چه کند؟ گفـت: مراکز رسیدگی به شکایات در هر منطقه به موضوع رسیدگی می‌کنند. شکایات از طریق پرتال آموزش و پرورش هم قابل رسیدگی است و ظرف یک هفته پاسخ داده می‌شود.

عباسپور ادامه داد: رسما ابلاغ و بخشنامه کردیم که همه مدیران موظف هستند این مبلغ را برگردانند. این بخشنامه به نوعی سند و ضمانت رسمی است. به همه مدیران مدارس تاکید می‌کنیم بازنگرداندن این پول تخلف است؛ بنابراین هیچ مدرسه‌ای حق ندارد این چنین اقدام کند و چنانچه با اولیای دانش آموز حساب و کتاب مالی دارد می‌تواند با جلب رضایت خانواده در موارد دیگری مانند فوق برنامه لحاظ کند و اگر توافقی صورت نگرفت باید این مبلغ را عودت دهد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴°    ۲۵°