آغاز فروش اوراق سلف نفتی؛ از فردا 26 مرداد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:53 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۱۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
در بورس انرژی
مدیرعامل بورس انرژی ایران از آغاز فروش اوراق سلف نفتی به مبلغ دو هزار میلیارد تومان از فردا بیست و ششم مرداد در تالار بورس انرژی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای سید علی حسینی در ارتباط با رسانه ملی افزود: این اوراق را هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می‌توانند خریداری کنند.

وی اضافه کرد: محدودیتی برای ورود آحادمردم به این بازار وجود ندارد.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: هرکسی یک کد معاملاتی در بازار سرمایه دارد با مراجعه به کارگزاران بورس انرژی ایران می‌تواند در معاملات این اوراق مشارکت کند.

وی افزود: اوراق سلف نفتی که فردا بیست و ششم مرداد ماه سال جاری در بورس انرژی عرضه می‌شود با آنچه که رئیس جمهور چهارشنبه گذشته درباره آن سخن گفته بود، تفاوت دارد.

حسینی ادامه داد: طرح اعلامی رئیس جمهوری در صورت نهایی شدن الزام‌های حقوقی و مقررات اجرایی آن در قالب یک برنامه و از طریق مراجع ذی‌ربط اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح مستلزم طی مراحل قانونی است در صورتی که تبدیل به مصوبه قانونی شود دستگاه‌های مجری منجمله بورس انرژی ایران تکالیف قانونی خود از جمله اطلاع رسانی به مردم را انجام خواهد داد.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: سعی خواهیم کرد به محض ابلاغ مصوبه اطلاع رسانی مناسبی به مردم داشته باشیم.

وی افزود: موضوع دوم بحث تامین مالی فعالیت‌های صنعت نفت بصورت عام است که هم برای شرکت‌های دولتی مثل شرکت ملی نفت ایران و هم شرکت‌های غیر دولتی مثل پالایشگاه ها، پتروشیمی‌ها و شرکت‌های نیروگاهی از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ در بورس انرژی ایران در حال انجام است.

حسینی گفت: طراحی بر اساس اوراقی به نام سلف موازی استاندارد به عبارتی فروش قطعی کالا در زمان انتشار اوراق است منتهای مراتب سرمایه گذاران این امکان را دارند در طی اوراق تا سررسید از مزایای بازار ثانویه آن هم استفاده کنند.

وی ادامه داد: برای مثال اگر علاقه‌مند باشد اوراق بهاداری که خریداری کرده اند به دیگران واگذار کنند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: برای پوشش ریسک سرمایه گذاران، سعی شده از یک ابزاری تحت عنوان اختیار فروش تبعی استفاده شود منظور اینکه یک کف بازدهی را ناشر اوراق تضمین می‌کند.

وی افزود:برای مثال اوراقی که فردا در بورس انرژی منتشر می‌شود و ناشر آن شرکت ملی نفت ایران است به مبلغ دو هزار میلیارد تومان حداقل بازدهی ۱۸،۵ درصد برای هر سال توسط ناشر تضمین شده و طول دوره این اوراق هم دو سال است.

حسینی یادآورشد: همچنین این اوراق بازار ثانویه دارد یعنی خریداران می‌توانند طی دوره در بورس انرژی ایران اوراق مورد خریداری را به دیگران منتقل کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°