شکست یانکی ها؛ بازتاب شکست تحریمی آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:16 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۳۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱
شکست قطعنامه ضد ایرانی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
تحقیر و تمسخرِ قدرت پوشالی، در فضای مجازی...که بازتاب تلاش امریکا برای تمدید تحریم ایران در سازمان ملل بود. تلاشی که دوستان و رسانه های مزدبگیر امریکا را هم سرافکنده کرد.
 
 
شایان ذکر است؛ قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران، نتوانست از سد شورای امنیت سازمان ملل متحد بگذرد و شکستی دیگر را در دفتر دیپلماسی زورگویانه آمریکا به ثبت رساند.

به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ که متعاقب برجام به تصویب شورای امنیت رسید، ممنوعیت تسلیحاتی ایران پس از ۱۳ سال در ۲۷ مهرماه امسال به پایان می‌رسد. از این رو، آمریکایی‌ها ابتدا قطعنامه بسیار سختگیرانه‌ای متشکل از ۱۵ بند مقدماتی و ۳۵ بند عملیاتی ارائه دادند.

با مشخص شدن مخالفت جدی کشور‌ها با این قطعنامه که به نوعی اعلام جنگ با ایران محسوب می‌شد، آمریکایی‌ها روز سه‌شنبه قطعنامه خود را اصلاح کردند و به ۲ بند مقدماتی و ۲ بند عملیاتی محدود ساختند.

با این حال اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با این مساله مخالف بودند چرا که این کار به معنای شلیک تیر آخر به برجام می‌دانند. از این رو در رای‌گیری به قطعنامه پیشنهادی آمریکا که از ساعت ۵.۳۰ عصر پنج‌شنبه به مدت ۲۴ ساعت آغاز شد، روسیه و چین به صراحت با آن مخالفت کردند، اروپایی‌ها و غیرمتعهد‌ها هم به آن رای ممتنع دادند و به این ترتیب، آمریکا طعم تلخ شکست دیپلماتیک در برابر ایران را بار دیگر چشید.

رای گیری انجام شده با ۱۱ رای ممتنع،۲ موافق (آمریکا و جمهوری دومنیکن) و ۲ مخالف شکست خورد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°