وزیر دفاع: نیاز‌های دفاعی را خودمان تامین می‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:09 - سه‌شنبه 08 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۴۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: بالای ۹۰ درصد نیاز‌های دفاعی را خودمان با کیفیت خوب تامین می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
امیر سرتیپ امیرحاتمی در نشست خبری به مناسبت روز صنعت دفاعی به ویژگی‌های صنعت دفاعی اشاره کرد و افزود: نیاز‌های دفاعی را بالای ۹۰ درصد خودمان با کیفیت خوب تامین می‌کنیم در حالیکه محدودیت‌های مالی و تحریمی را در حد خودش داریم، اما با تلاش متخصصان در شرکت‌های دانش بنیان توانسته ایم نیاز‌های داخلی خود را تامین کنیم.

وی گفت: در واقع چشم انداز صنعت دفاعی در ۱۴۰۰ که قدرت اول علم و فناوری در منطقه است با اقتدار تامین کنیم در حالیکه ۵ سال با هم زمان فاصله داریم، اما امروز با تلاش متخصصان این چشم انداز موفق شده است.

امیر حاتمی افزود: بلوغ فناورانه این دانشمندان ارزشمند است و هیچ تحریمی نمی‌تواند آن را از دست ما خارج کند و این ظرفیت فناورانه و ظرفیت انسانی در قدرت صنعت کشور و مردم عزیز بسیار موثر است که در عین تامین نیاز دفاعی برای نیاز‌های کشور اعلام آمادگی می‌کنیم اعم از در صنعت نفت، خودروسازی، بهداشت و درمان و یا در بحث دریایی، هوایی و ریلی در هر جایی که نیاز داشته باشیم کمک می‌کنیم، اما در عین حال مراقب حریم خصوصی نیز هستیم.
 
 
وزیر دفاع با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی‌های ما توان تولید تسلیحات راهبردی است، گفت: دستاورد‌هایی در حوزه هوایی و دریایی تا پایان سال رونمایی می‌شود.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در نشست خبری به مناسبت روز صنعت دفاعی با تبریک سالروز‌های بازگشت آزادگان به کشور، هفته دولت و روز صنعت دفاعی افزود: صنعت دفاعی در حقیقت پشتوانه و عمق راهبردی دفاع و امنیت کشور است و علم و فناوری هم پشتوانه صنعت دفاعی است.

وی گفت: از فرمانده معظم کل قوا، قوای سه گانه و فرماندهان نیرو‌های مسلح که از صنعت دفاعی پشتیبانی می‌کنند، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: هرچه در صنعت دفاعی داریم مرهون رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب است که همواره این رهنمود‌ها در طول زمان جاری بوده است.

امیر حاتمی گفت: ما با تحولات گسترده و سریعی در عرصه بین‌الملل و منطقه مواجه هستیم که ما را با یک محیط سیال مواجه کرده است.

وی افزود::رسانه‌ها در این شرایط سیال نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کنند چرا که دشمن تلاش می‌کند بر افکار عمومی تاثیر بگذارد؛ آن‌ها تلاش می‌کنند ضرر را به جای نفع بنشانند و بر تصمیم‌سازی نخبگان تاثیر بگذارند.

وزیر دفاع گفت: در این سوی میدان هم رسانه‌های خودی تلاش می‌کنند تا با این راهبرد رسانه‌ای دشمن مقابله کنند. در این روشنگری رسانه‌های آزاد و مستقل و رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران نقش مؤثری را ایفا می‌کنند. در حادثه‌ای که در لبنان به وقوع پیوست، انتظار مومنانه و انسان دوستان این بود که تلاش کنیم به آن‌ها کمک کنیم، اما دیدیم که دشمن از همین حوادث هم می‌خواست سواستفاده کند.

وی با بیان اینکه رسانه‌های متعهد جمهوری اسلامی و نیرو‌های مسلح در این فضای سیال به خوبی نقش خود را ایفا کردند، گفت: یکی از موارد بسیار مهم که برای دنیا الگو است، قابلیت دفاع راهبردی است که ما توانستیم با کمترین هزینه آن را ایجاد کنیم. ما هیچ چشم طمعی به منافع و سرزمین کسی نداریم، اما در عین حال رویکردمان بازدارندگی فعال است و هرجا توطئه‌ای علیه ما یا ملت‌های منطقه که با امنیت ما بهم پیوسته است، شکل بگیرد، با آن مقابله خواهیم کرد.

امیر حاتمی در تشریح ویژگی‌های صنعت دفاعی نیز تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های ما توان تولید تسلیحات راهبردی است.

وی درباره رونمایی از دستاورد‌های جدید صنعت دفاعی نیز گفت: دستاورد‌هایی در حوزه موشکی، هوایی، پهپادی و دریایی تا پایان سال رونمایی خواهیم کرد، دستاورد‌های جدیدی را به دفتر رئیس جمهور معرفی کرده‌ایم و هر کدام نهایی شود، رونمایی خواهیم کرد. تلاش می‌کنیم تا دستاورد ارزشمندی را هم امسال رونمایی کنیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان شریک ما هستند، گفت: خواست قلبی ما این است که آن‌ها خود را در افتخار و منافع این کار‌ها سهیم بدانند و در سال‌های اخیر هم شراکت بسیار خوبی داشتیم. در دستاورد‌های اخیر هرکدام که معرفی شوند، سهم قابل توجهی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.
 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید با توجه به پایان تحریم تسلیحاتی، برنامه وزارت دفاع برای خرید و فروش تسلیحات چیست؟ افزود: واقعیت، این است که ما در این دوره یعنی بعد از برجام، تحریم نبودیم، تحریم‌ها ظالمانه بودند، اما ما محدود بودیم چرا که برای خرید و فروش باید از شورای امنیت اجازه می‌گرفتیم.

وی ادامه داد:، اما ما هم هیچگاه به شورای امنیت مراجعه نکردیم چرا که ابزار‌های بین‌الملل تحت نفوذ قدرت‌های غربی قرار دارد.

امیر حاتمی گفت: هیچ کشوری از تحریم استقبال نمی‌کند، اما محدودیت برای ما مانع نبوده است و آنچه امروز ما داریم در اوج تحریم به دست آمده است و اگر فرصتی ایجاد شود که خواهد شد و حق ماست، از ظرفیت‌های دنیا برای تامین نیاز‌های فناورانه و هم برای فروش محصولات‌مان استفاده خواهیم کرد.

۸۰ درصد از محصولاتی که رونمایی می‌کنیم، وارد خط تولید می‌شود

امیر سرتیپ امیر حاتمی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید چند درصد از تجهیزاتی که رونمایی می‌شود به خط تولید می‌رسد؟ افزود: ما درباره محصولاتمان در سه مرحله درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم، یکی مرحله تحقیق است که وقتی تحقیقات تمام شد درباره آن‌ها اطلاع رسانی می‌کنیم، دومی مرحله افتتاح خط تولید است و مرحله آخر نیز مرحله زمان تحویل محصول به نیرو‌های مسلح است.

وی گفت: جنگنده کوثر هر سه این مرحله را طی کرده است و ما درباره آن حرف زده ایم که در واقع تحویل محصول یکی از اهداف پاسخگویی به نیازهاست.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح افزود: نیاز‌ها با تحقیقات همخوانی دارد، اما ممکن است صد درصد نباشد و در بین تحقیقات نیاز به ارتقاء داشته باشد یا نیاز به تغییر محصول باشد.

امیر حاتمی گفت: محصولاتی که ما رونمایی می‌کنیم ۷۵ تا ۸۰ درصد وارد خط تولید می‌شود که برخی هم ممکن است بعد از رونمایی اعلام نیاز نشود یا جایگزین آن صورت گیرد یا این که تحقیقات آن محصول در مرحله تحقیقات طول بکشد و به مرحله رونمایی و تولید نرسد.

وی درباره موشک‌های کروز نیز افزود: حرکت‌های ما در این خصوص افتخارآمیز بوده و موشک‌های کروز دریایی، زمینی، زمین به زمین، هوا به زمین، سطح به سطح، زیر سطح به سطح و انواع محصولات را در بحث موشک‌های کروز داشته ایم که اتفاق خوبی نیز در این حوزه افتاده است چه در بحث برد و چه در بحث قدرت آن‌ها که با اعلام نیاز نیرو‌های مسلح ما این نیاز‌ها را تأمین کرده ایم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: یکی از رونمایی‌هایی که در ۳۱ مرداد به ریاست جمهوری معرفی شده، محصولات کروز است که اگر تأیید و رونمایی شود افتخارآمیز است.
 
امسال از هر دو ماهواره بر سیمرغ و ذوالجناح پرتاب خواهیم داشت

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره فعالیت وزارت دفاع در حوزه ماهواره بر‌ها و فعالیت فضایی پرسید افزود: برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران یک برنامه دائمی است که چند مرحله از آن پشت سر گذاشته شده و چند مرحله دیگر نیز پیش رو داریم.

وی گفت: ما سال ۸۷ با اولین پرتاب وارد باشگاه فضایی شدیم و بعد از آن ۴ بار پرتاب موفق داشتیم که با ماهواره بر سفیر انجام شد که توان حمل آ‎ن ۲۵ تا ۶۰ کیلوگرم بود، اما نیاز‌های کشور و سازمان فضایی نیرو‌های مسلح به محموله‌های سنگین‌تر است که بالای ۱۰۰ کیلوگرم است.

امیر حاتمی ادامه داد: در مرحله بعدی روی مدار‌های بالاتر و محموله‌های سنگین‌تر کار کردیم که برای این منظور ماهواره بر‌های سیمرغ و ذوالجناح را داریم که هر دو برای ارتفاع حدود ۵۰۰ کیلومتر و محموله‌های ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم طراحی شده اند.

وی با بیان اینکه ما در پرتاب‌ها خیلی پیش هستیم بنابراین ۹۵ درصد اهداف خود را محقق کردیم گفت: در پرتاپ ۷۵۰۰ متر نیز حدود ده، یازده ثانیه با موفقیت فاصله داشتیم که اشکالات آن کشف شد اگر مشکل جدیدی ایجاد نشود در این حوزه نیز موفق خواهیم شد.

وزیر دفاع با بیان اینکه ماهواره‌بر سیمرغ هنوز در مرحله تحقیقاتی قرار دارد افزود: ماهواره بر ذوالجناح شبیه ماهواره‌بر سیمرغ از نظر شکل و اندازه و ارتفاع است، اما سیمرغ با سوخت جامد است که می‌تواند از پرتابگر سیار پرتاب شود و ذوالجناح با سوخت جامد کار می‌کند که فکر می‌کنم امسال از هر دوی این ماهواره‌بر‌ها پرتاب داشته باشیم.

وی ادامه داد: البته پرتاب‌ها تحقیقاتی است که مدام انجام، بازخورد و اطلاع رسانی می‌کنیم.

امیر حاتمی گفت: ماهواره‌بر قاصد نیروی هوافضای سپاه هم برای محموله‌های کوچکتر که شبیه سفیر البته متفاوت‌تر از سفیر است انشالله مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: دشمنان سعی می‌کنند پرتاب‌های تحقیقاتی ما را جو سازی کنند که موفقیت آمیز نبوده که نشان از خصومت آن‌ها دارد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: برای وزن‌های ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم ماهواره‌بر سریر را داریم، البته برای مدارات بالاتر یعنی مدار ۳۶ هزار کیلومتر هم ماهواره بر سروش ۱ و سروش ۲ در دست تحقیق داریم و همچنین بلوک‌های انتقال مداری را خواهیم داشت.

وی درباره رزمایش مشترک ایران با چین و روسیه نیز گفت: رزمایش‌ها کار مرسوم نیرو‌های مسلح است و ما با کشور‌های دوست همانند سال گذشته که با روسیه و چین رزمایش مشترک داشتیم رزمایش خواهیم داشت که با توجه به فضای کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن در صورت رفع این محدودیت‌ها و فراهم شدن شرایط رزمایش‌های دیگری خواهیم داشت.

همه خواسته‌های خودرو سازان را تامین کردیم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: همه خواسته‌های روز خودروسازان را که ۱۰ درصد بود، تامین کردیم.

امیر سرتیپ حاتمی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره فعالیت‌های وزارت دفاع در حوزه خودروسازی پرسید افزود: خودرو سازی یک صنعت راهبردی است که به بخش قابل توجهی از نیاز‌های مردم مرتبط است و بنا به تکلیفی که رییس جمهور به ما ابلاغ کرد قبول کردیم که با شرایطی به خودروسازان کمک کنیم که یکی موافقت دولت و دیگری درخواست خودرو سازان بود.

وی گفت: لذا اعلام کردیم در جا‌هایی که خارجی‌ها رفتند و ما هم می‌توانیم به شما کمک کنیم آماده همکاری هستیم و دوستان ما در وزارت دفاع هم همه درخواست‌ها را پاسخ داده اند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح افزود: ۳۷ تا ۴۰ قلم مجموعه نیازمندی‌های (خودروسازان) بود که حدود ده درصد رفع نیازمندی‌ها را از ما خواستند که آن را تامین کردیم که این قرار داد‌ها ما با شرکت‌های خودروسازان به بالای ۴ هزار میلیارد رسیده است.

وی گفت: در مورد تولید خودرو معتقدیم باید به دست خودروساز‌ها انجام شود و ما برنامه‌ای برای تولید خودرو نداریم.

امیر حاتمی درباره افتتاح فروشگاه اتکا در ونزوئلا نیز افزود: ونزوئلا یک کشور ضد استکباری و انقلابی است و به همین دلیل مورد دشمنی آمریکایی‌ها قرار گرفته است ونزوئلا یک کشور غنی و توانمندی است که همراه با نفت و معادن و کشاورزی، اما این کشور ضد استعماری نیز همانند ما مورد تحریم آمریکاست و هر دو در باشگاه تحریمی‌ها قرار داشته ایم.

وی گفت: این همکاری از قدیم بوده و امروز هم تقویت شده است. همکاری کشور‌های دوست بر اساس منابع متقابل است، از جمله مواردی که بخش خصوصی ونزوئولا در خواست کرده بود فروشگاهی برای فروش محصولات ایرانی بود که این کار توسط یک نهاد عمومی اتفاق افتاد.

آماده تامین نیازمندی‌های تسلیحانی لبنان هستیم

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: با توجه به شرایط خوبی که در تولید سلاح داریم، آماده ایم نیازمندی‌های تسلیحاتی لبنان را تامین کنیم.

امیر سرتیپ حاتمی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره پیشرفت‌های دفاعی در حوزه تجهیزات رزم انفرادی برای نیرو‌های مرزبانی افزود: در دو تا سه سال گذشته یکی از برنامه‌هایی که به صورت مرتب اجرا کردیم با نیروی انتظامی بوده است.

وی گفت: ما سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد دو برابری در تامین اقلام نیروی انتظامی داشتیم و برای سال ۹۹ یک خط اعتباری ۴۵۰ میلیاردی برای تامین نیاز‌های نیروی انتظامی در نظر گرفته ایم که بتوانند پیش اندازی کنند و خرید‌ها را انجام دهند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با بیان اینکه نیازمندی‌های نیروی انتظامی کاملا متفاوت است، افزود: اقلام خوبی چه در تجهیزات انفرادی و چه در بحث تامین امنیت و مراقبت مرزی و همچنین تجهیزات سنگین‌تر مانند شناور حیدر را در نظر گرفته ایم که در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی گفت: البته جایگزینی تجهیزات قدیمی با تجهیزات جدید تابع منابع است و باید در طول سال انجام شود و کمی زمان بر است و به مرور انجام می‌شود.

امیر حاتمی درباره کمک به مردم لبنان و انتقال فناوری دفاعی به محور مقاومت نیز گفت: رژیم صهیونیستی یک رژیم غاصب و کودکش و شر به تمام معنا است، این کار (توافقنامه امارات و اسراییل و حضور ناو‌های خارجی در سواحل لبنان) که اتفاق افتاد خیانت در حق مردم فلسطین و مردم منطقه است و اگر بخواهند پای این رژیم را به منطقه باز کنند، ناامنی را ایجاد خواهد کرد که مسئولیت آن به عهده کسانی است که این نا امنی را ایجاد کردند و شر آن دامنشان را خواهد گرفت.

وی افزود: مردم عزیز لبنان دوست ما هستند و در دوره مقاومت به آن‌ها کمک کردیم و به همه کسانی که با ظلم اسراییل مبارزه می‌کنند، کمک می‌کنیم.

امیر حاتمی ادامه داد: با توجه به شرایط خوبی که در تولید سلاح داریم، آماده ایم نیازمندی‌های تسلیحاتی لبنان را تامین کنیم، اما انتخاب با خود آن‌ها است.

وی درباره خروج آمریکا از منطقه نیز گفت: درباره خروج آمریکا از منطقه گام‌های موثری برداشته شده و این خواست همه مردم منطقه است، این اتفاق اخیر در سازمان ملل هم صدای شکستن استخوان‌های ابرقدرتی آمریکا را به گوش رساند.

وزیر دفاع درباره فعالیت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در حوزه مقابله با کرونا نیز با بیان اینکه همکاری این وزارت‌خانه با وزارت بهداشت ستودنی است، افزود: روزانه ۲۰۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی کننده تولید می‌کنیم و در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهیم. در عین حال تلاش می‌کنیم نیاز‌های نیرو‌های مسلح را نیز تامین کنیم.

وی گفت: درباره واکسن هم دانشمندان صنعت دفاعی به دوستان وزارت بهداشت کمک می‌کنند و پیشرفت‌های خوبی هم در این حوزه حاصل شده است، یک مراحل از ساخت واکسن، تولید و نمونه حیوانی آن آزمایش شده است و یک نمونه تست انسانی نیز انجام شد که همه موفقیت آمیز بود، اما باید مراحل بعدی طی شود؛ تلاش‌های امیدوار کننده‌ای در حال انجام است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵°    ۲۰°