شرکت‌های دولتی موظف به عرضه سهام خود شدند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:47 - پنجشنبه 03 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۶۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
با موافقت نمایندگان مجلس شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران که مالکیت بیش از ۵۰ درصد آن‌ها در اختیار دولت قرار دارد موظف به عرضه سهام خود شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شرکت‌های دولتی موظف به عرضه سهام خود شدندبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با ماده یک لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم با ۱۵۳ رأی موافق، ۳۱ رأی مخالف، ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۶ رأی ماخوذه موافقت کردند.
 
ماده یک این لایحه تصریح می‌کند؛ شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران که کنترل و یا مالکیت بیش از ۵۰ درصد سهام آن‌ها در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون خدمات کشوری مصوب ۸ مهرماه سال ۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی قرار دارند، موظفند از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون تا پایان مدت اعتبار قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تامین منابع مالی موردنیاز خود از طریق بازار سرمایه را پس از تصویب درخواست افزایش سرمایه در مجمع عمومی شرکت، از محل افزایش سرمایه به روش صرف سهام با سلب حق تقدم از سهامداران و عرضه عمومی آن انجام دهند. استفاده از سایر روش‌های تامین منابع مالی از بازار سرمایه منوط به تائید سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر عدم امکان تامین مالی از طریق مذکور است.
 
همچنین به موجب تبصره این ماده؛ شرکت‌های تحت کنترل شرکت‌هایی هستند که به تشخیص سازمان بورس و اوراق بهادار، براساس آخرین اطلاعات مالی حسابرسی شده خود را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم راهبری سیاست‌های مالی و عملیاتی این شرکت‌ها را دارند و یا از توانایی نصب و عزل اکثریت اعضای هیات مدیره یا سایر ارکان اداره کننده و یا بیش از نصف حق رأی واحد تجاری مستقلا یا از طریق توافق با سایر سهامداران برخوردار هستند.
 
بیانیه مجلس در حمایت از صنعت دفاعی و صیانت از قدرت موشکی و تسیلحاتی
نمایندگان مجلس طی بیانیه‌ای از صنعت موشکی حمایت و بر صیانت از قدرت موشکی و تسلیحاتی تاکید کردند.
۲۵۳ نفر از نمایندگان با امضای بیانیه‌ای در حمایت از صنعت دفاعی و صیانت از قدرت موشکی و تسلیحاتی به مناسبت روز صنعت دفاعی بر تقویت این بخش تاکید کردند.
متن بیانیه که توسط آقای کریمی فیروزجایی عضو هیات رئیسه مجلس قرائت شد به این شرح است:
بسمه تعالی
به مناسبت سالروز صنعت دفاعی در بحبوحه تحریم‌های ظالمانه، فراگیر و مستمر استکبار جهانی که به نحو آشکار و جدی، بنیان‌ها و ظرفیت‌های انقلاب اسلامی ایران را نشانه رفته و از هیچ کوشش منجر به تضعیف این نظام الهی و مردمی، جمهوری اسلامی فروگذار نمی‌نمایند. آنچه امید به فتح و چیرگی بر استیلای جبهه دشمن را به چشمه ساران بالندگی و تعالی بدل کرده و، چون کوهی سترگ از دستاورد‌های رفیع و بی مانند نظام اسلامی، صیانت می‌کند، آمادگی دفاعی و جهاد بی وقفه شرافتمندانه و عزمش مندانه فرزندان خدوم و عاری از سودای نام و نشان ملت بزرگ ایران اسلامی در عرصه قدرت بازدارندگی و صنعت دفاعی است که دشمنان قسم خورده اسلام و ایران را بیش از پیش، مایوس می‌کند.

خدمت گذاران صدیق کشور در صنعت دفاعی با تاسی به راهبری‌های راهگشای فرماندهی معظم کل قوا، با عزمی راسخ گام‌های بلند و اطمینان بخش را در توسعه صنعت دفاعی طی کرده اند و امنیت، آرامش، صلابت و استواری را برای ملت شریف ایران به ارمغان آورده و پیام صلح و ثبات را به دوستان در منطقه و جهان تقدیم کرده اند، انتظار می‌رود؛

۱- نخبگان مرتبط و فعال در صنعت دفاعی و شرکت‌های دانش بنیان و شبکه همکار دانشگاه‌ها و پژوهشکده ها، مشارکت مؤثرتر در تداوم پیشرفت‌های فناوری دفاعی فراتر از روند موفق کنونی، به عمل آورند.

۲- در راستای تأمین نیاز‌های اصلی کشور در حوزه اقتصاد به ویژه اولویت جهش تولید با استفاده از ظرفیت‌های مازاد و توانمندی‌های صنایع دفاعی در بخش غیر نظامی برای نیل به اهداف تولید ملی و با اتکا به ظرفیت‌های داخلی با مشارکت بخش خصوصی اولویت داده شود و مجلس انقلابی، اصلاح و توسعه قوانین مقتضی را در دستور کار قرار خواهد داد.

۳- حمایت‌های معیشتی از شاغلین و بازنشستگان نیرو‌های مسلح از اولویت‌هایی است که ضرورت دارد دولت با اهتمام ویژه آن را پیگیری و با کمک مجلس شورای اسلامی به انجام رساند.

۴- نیل به ارتقای خودکفایی در تسلیحات و تجهیزات دفاعی مانع از اثربخشی تحریم‌های ظالمانه بوده و باعث شکست‌های پیاپی و مفتضحانه آمریکا و رژیم صهیونیستی شده و خواهد شد. مؤکدا اعلام می‌شود همراهی با آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی از سوی هریک از دولت‌ها و عناصر رسمی و غیر رسمی برای تمدید تسلیحاتی ایران نابخشودنی است و هرگونه همکاری با شیطان بزرگ برای ایجاد هرنوع محدودیت نامشروع در حفظ توان دفاعی و موشکی و پشتوانه قدرت بازدارندگی را محکوم می‌کنیم.

۵- همانگونه که مقام معظم رهبری در سال جاری پیشرفت‌های صنعت دفاعی را «پیشرفت‌های حیرت انگیز» و «تولیدات شگفت آور» بیان فرمودند، با درک اهمیت راهبردی تلاش‌های صورت گرفته جهادگران عرصه خطیر صنعت دفاعی کشور، حمایت و مراتب قدرشناسی بی دریغ و همه جانبه خود را از صنعتگران مبتکر و کارآمد دفاعی قاطعانه اعلام می‌داریم.

پایان جلسه علنی مجلس
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پایان نشست علنی مجلس را اعلام کرد.
آقای سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس با اعلام پایان نشست علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، زمان برگزاری جلسه بعدی را ساعت ۸ صبح (چهارشنبه) ۲۹ مرداد اعلام کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°