رشد و افول بازار سرمایه نگران کننده نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:39 - شنبه 03 آبان 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
معاون بازار بورس تهران: شاخص در یکی دوسال گذشته رشد خوبی را تجربه داشته و طبیعی است زمانی هم برای استراحت لازم داشته باشد بنابراین رشد و افول بازار سرمایه نباید نگران کننده باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمود گودرزی معاون بازار بورس تهران گفت: از خرداد 97 شاهد رشد بازار سرمایه بودیم، در این دوسال ارزش معاملات بورس تهران از میانگین روزی هزار و دویست میلیارد تومان  به 13 هزار میلیادر تومان رسیده است. همچنین ارزش بازار کل بورس تهران از اواسط مرداد گذشته 930 هزار میلیارد تومان به 6 هزار و 700 هزار میلیارد تومان رسیده است.

گودرزی گفت: شاخص در یکی دوسال گذشته رشد خوبی را تجربه داشته و طبیعی است زمانی هم برای استراحت لازم داشته باشد بنابراین رشد و افول بازار سرمایه نباید نگران کننده باشد.

معاون بازار بورس تهران گفت: ارزش هر شرکت در ادبیات مالی مشخص است بنابراین زمانی که جمعیت زیادی از مردم وارد بورس می شوند باید تصمیم گیری ها در بازار سرمایه حساب شده باشد.

گودرزی درباره فروش اوراق سلفی نیز گفت: فروش اوراق سلفی به بورس انرژی مربوط می شود و با توجه به بررسی های سران قوا هنوز فروش اوراق سلف نفتی قطع نشده است.

او افزود: متوسط فروش سهام عدالت 500 تا 600 میلیارد تومان است با توجه به اینکه 3 تا 4 درصد معاملات روزانه در بورس به سهام عدالت مربوط می شود در بورس تهران با توجه به فروش سهام عدالت در کارگزاری ها، نوسانات بازار بورس به فروش سهام عدالت ربطی نداشته است.

 گودرزی گفت: مهمترین نیاز بازار سرمایه دانستن حداقل ادبیات بازار سرمایه و نگاه بلندمدت است بنابراین نباید به بازار سرمایه کوتاه مدت نگاه کرد.

قاسم محسنی کارشناس بازار سرمایه درباره ریزش شاخص ها در روزهای اخیر گفت: در سهام شرکت ها نوسان قیمت همیشه وجود داشته و خواهد داشت همانطور که بازار ارز و سکه نوسان دارد و ممکن است این نوسان رو به رشد باشد یا نزولی.

او گفت: نوسان قیمت در بازار سرمایه جزء ذات آن است و افزایش قیمت ارز دلیل اصلی رشد دو ساله شاخص بورس است.

او افزود: مردم و سرمایه گذاران انتظار دارند همه چیز هماهنگ باشد در حالیکه پارادایم والگوی قیمت گذاری ها از یکسال و نیم پیش بر اساس نام شرکت ها عوض شده این کار هنوز بین سرمایه گذاران و مردم جانیفتاده است بنابراین با کوچکترین ناهماهنگی و افت واکنش نشان می دهد.

محسنی گفت: تغییر مسیر و الگو موجب نوسان در بازار بورس شده است بنابراین طبیعی است که سرمایه گذاران در بورس در این شرایط حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.

او گفت: نظارت بر سرمایه گذاری به صورت مستقیم و داشتن سهم مستقیم راحت تر است بنابراین برای حرفه ای تر شدن بازار گام های عملی لازم است.

محمد وطن‌پور کارشناس بازار سرمایه در ارتباط تصویری گفت: باید توجه داشت که فراز و فرودها و نوسانات وجود دارد و امروز این نوسانات بیشتر به چشم می خورد اما ناهماهنگی ها در دارا دوم بر نوسانات بورس بی تاثیر نبوده است.

او درباره فروش سهام عدالت و رابطه آن با افت بورس نیز افزود: فروشندگان سهام عدالت جزء فروشندگان موقت هستند بنابراین نمی توان انتظار داشت کسی سهم خود را نفروشد اما فروش این سهام در دفاتر بورس می تواند شاخص بورس را درگیر تغییرات کند.

وطن پور گفت: شکل فروش سهام عدالت می تواند در نابسامانی در بازار ایجاد کند و مشکلات را تشدید و حاشیه های زیادی به دنبال  داشته باشد.

محمد وطن‌پور کارشناس بازار سرمایه گفت: نسبت به آینده بورس خوش بینی وجود دارد اما با قطعیت نمی توان صحبت کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۱°