معاون میراث فرهنگی: از ایران استقبال می‌ شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:31 - يکشنبه 06 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۴۹۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
معاون میراث‌فرهنگی، وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی گفت: خارجی‌ها علاقه‌مند برگزاری نمایشگاه‌های مشترک آثار تاریخی با ایران هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمدحسن طالبیان درباره نمایشگاه‌های دو جانبه ایران با دیگر کشور‌ها گفت: چند نمایشگاه آثار تاریخی ایران در دیگر کشور‌ها و بالعکس برگزار شده و آماده ادامه این روند هستیم؛ اما اکنون شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان این روند را با اختلال مواجه کرد.

طالبیان گفت: به عنوان نمونه مسئولان آلمان علاقه‌مند برگزاری نمایشگاه آثار نمکی با ایران هستند. آلمانی‌ها برخی از این آثار نمکی در اختیار دارند و ما مردان نمکی را در استان زنجان داریم؛ اما در شرایط کنونی زمان برای انجام این کار به دلیل شیوع کرونا مناسب نیست. البته در چند سال اخیر اقدامات مختلفی در این خصوص انجام شده و امیدواریم پس از شیوع کرونا بتوان این نمایشگاه‌ها را مجدد برگزار کرد.

وی در ادامه، استرداد برخی آثار متعلق به ایران از دیگر کشور‌ها را از رویداد‌های مثبت میراث‌فرهنگی در سال‌های اخیر دانست و گفت: از سال ۹۲ تا کنون بیش از ۲ هزار ۶۰۰ مورد استرداد به کشور انجام شده است. پیش از این سال نیز، تلاش‌های زیادی انجام می‌شد، اما استرداد‌ها محقق نمی‌شد. اما در سال‌های اخیر همکاری‌های حقوقی، دیپلماتیک و جهانی امکان این استرداد‌ها را میسر کرده است و جریان منظمی اتفاق افتاده و به زودی دیگر آثار به کشور بازگردانده می‌شود.

وی درباره باقی‌مانده الواح هخامنشی در آمریکا، گفت: شیوع کرونا سبب بسته شدن مجوز خزانه داری آمریکا شد و در نتیجه تاکنون باقی الواح به ایران مسترد نشده؛ البته به‌زودی این مشکل رفع می‌شود. ما در دوره نخست بازگرداندن مشکلات زیادی برای رفتن به آنجا و بازگرداندن الواح داشتیم. در نتیجه به مسئولان آمریکایی اعلام کردیم، چون آمریکا الواح را از ایران برده خودش باید آن‌ها را بازگرداند. آن‌ها نیز بخش نخست الواح را سال گذشته تحویل دادند. بقیه الواح نیز به همین شکل بازگردانده می‌شود.

طالبیان با بیان این که در سال‌های قبل نمایشگاه دوجانبه ایران با دیگر کشور‌ها برگزار نمی‌شد و نمایشگاه‌ها محدود به یک جانبه بود، افزود:، اما امروز شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها دوجانبه ایران با دیگر کشور‌ها همچون فرانسه، اسپانیا و چین هستیم. خارجی‌های مرتب ابراز علاقه برای برگزار این گونه نمایشگاه‌ها می‌کنند که نشان می‌دهد آن‌ها استاندارد‌های موزه ملی ایران را در حد استاندارد‌های جهانی و بین المللی می‌دانند که مهم است.

وی افزود: امروزه بسیاری از نمایشگاه‌های بین المللی از فعالیت مشترک با ایران استقبال می‌کنند که دستاورد بزرگی برای میراث فرهنگی کشور است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°