توصیه هایی برای کنکوری ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:33 - شنبه 05 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۵۰۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۹
عضو هیئت علمی دانشگاه به داوطلبان کنکور توصیه کرد تعطیلی های کرونایی را به مثابه یک فرصت تلقی کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حسین پور شهریار، عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به برگزاری کنکور در دوران کرونا و حاشیه های ایجاد شده در این زمینه، اظهار داشت: باید به این موضوع فکر کنیم که این اتفاق (کرونا) فرصت بوده و مزاحم نیستند، به این معنا که در شرایط کرونایی که برخی رقبا استرس می‌گیرند، من می‌توانم از استرس آن‌ها به نفع خود استفاده کنم.
 
وی درباره کاهش استرس کنکور گفت: داوطلب‌ها معمولا دانش آموزند و یا پشت کنکور قرار گرفته اند که در هر دو حالت مدتی تلاش کرده و خود را برای آزمونی به نام کنکور آماده کرده اند.

حسین پورشهریار ادامه داد: زمانی که داوطلب برای کنکور تلاش کرده، به سطحی از آمادگی رسیده است که در چند ساعت آزمون بدهد؛ بنابراین نیاز است تا به برخی نکات اهمیت دهد. در روز‌های منتهی به آزمون معمولا ذهن ما بهانه گیر می‌شود به این معنا که ذهن منتظر اتفاق و رویدادی است که با خود بگوید حتما دچار مشکل می‌شوم، بنابراین بسیار اهمیت دارد که داوطلب در روز‌های منتهی به کنکور از بهانه گیری‌های ذهنی عبور کند.

وی تصریح کرد: ممکن است داوطلب احساس کند که همه مطالبی را که خوانده، فراموش کرده است یا با خود فکر کند که چقدر بدشانس است که کنکورش با شیوع بیماری کرونا همزمان شده است که تمام این افکار موانع ذهنی هستند؛ بنابراین بسیار مهم است که گفتگو‌های ذهن خود را اصلاح کند.

پورشهریار اظهار داشت: به طور طبیعی هر فردی که آزمون مهمی دارد، در روز‌های منتهی به آزمون احساس می‌کند تمام مطالب را فراموش کرده است. اما زمانی که پنج دقیقه از آزمون گذشت تمام مطالب را به یاد می‌آورد؛ بنابراین داوطلبان نگران این موضوع نباشند.

وی با بیان اینکه داوطلب از چند روز پیش از کنکور تا زمان رویداد باید تکالیف شخصی و خودمراقبتی را انجام دهد، تصریح کرد: داوطلب باید مراقب باشد زحماتی که در ماه‌های زیادی کشیده با افکار منفی از بین نرود و مراقب سلامت، میزان خواب و تغذیه خود باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی توضیح داد: داوطلبان توجه داشته باشند که دو روز پیش از کنکور دچار سرما خوردگی و تب نشوند و تصمیمات ناآگاهانه نگیرند به عنوان مثال به مهمانی نرود و مهمانان نیز به خانه آن‌ها نیایند و چند روز پیش از کنکور را از نظر جسمی، تغذیه و خواب و از نظر روحی نیز مراقب خود باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اگر داوطلبی بخواهد خود را از نتیجه‌ای که نگرفته است، تبرئه کند ذهن بهانه گیری می‌کند که این بهانه کرونا یا هر اتفاق دیگری است. اما ما باید از این درگیری‌های ذهنی خلاص شویم. کرونا برای همه محدودیت ایجاد کرده، اما باید به عنوان فرصت به آن نگاه کرد که داوطلب با کنترل استرس خود می‌تواند از سایر رقیبان پیشی بگیرد.

وی اظهار داشت: داوطلبانی که به کرونا مبتلا هستند، نهایت تلاش خود را می‌کنند و در آینده که عملکرد خود را ارزیابی می‌کنند، از خودشان رضایت دارند، زیرا به رغم اینکه گرفتار بیماری بودند، در آزمون سراسری شرکت کردند.

پور شهریار با اشاره به تمرینات شب کنکور گفت: داوطلب یک شب مانده به کنکور مطالب جدید نخواند و خود را درگیر اخبار منفی نکرده و همچنین به رویداد‌هایی که بار اضطرابی دارد، توجه نکند.

وی ادامه داد: نیاز است داوطلبان دو روز پیش از کنکور خواب خود را تنظیم کنند. همچنین مقداری زودتر از زمان مقرر در محل آزمون حضور پیدا کند تا از استرس دیر رسیدن و ترافیک دور بماند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه نیاز نیست داوطلب مطالبی که تاکنون نخوانده و بر آن‌ها مسلط نیست، چند روز پیش از کنکور مطالعه کند، گفت: در ساعت کنکور سه عامل من (داوطلب)، سوالات و خداوند را در نظر بگیرند و از حداکثر هوش و توانایی خود استفاده کنند تا گزینه صحیح را شناسایی کرده و به بد بودن شرایط محیطی و سایر موضوعات توجه نکنند.

این روانشناس در ادامه توضیح داد: اگر داوطلب توانست تا پیش از آغاز کنکور شرایط را تغییر دهد، بسیار خوب است، اما اگر نتوانست (مثل صدای کولر، نا مناسب بودن صندلی) پس از آن تنها ذهن خود را درگیر سوالات کنکور کند و اگر نتوانست به برخی سوالات پاسخ دهد مایوس نشود و به فکر پاسخ به سایر سوالات باشد.

پورشهریار با اشاره به نقش خانواده‌ها پیش از کنکور عنوان کرد: نیاز است خانواده‌ها کنکور را وحشتناک توصیف نکنند و تلاش فرزندانشان را محور قرار دهند از آن‌ها بخاطر تلاششان تشکر کنند نه اینکه فقط به نتیجه کنکور را توجه کنند.

وی توصیه کرد: خانواده‌ها مراقب باشند مهمان و شخص جدیدی تا زمان کنکور وارد منزل آن‌ها نشود و به مسافرت خارج شهر و بین شهری نروند. داوطلب حتما شب قبل کنکور برای شادابی بیشتر دوش بگیرد و پس از آن نیز یک مقدار زودتر از زمان مقرر در محل آزمون حاضر شود و اگر امکان دارد خانواده‌ها یک روز قبل مسیر محل آزمون را بررسی کنند.

این روانشناس معتقد است: کنکور یک مرحله از زندگی است شاید در زمان حال آن را بسیار مهم و تعیین کننده بدانیم، اما پس از گذشت زمان آنچه که موجب رضایت ما می‌شود، میزان تلاش ماست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°