بولتون: مکانیسم ماشه ارزش ریسک کردن ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:22 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۷۹۹۵۰۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا به دولت این کشور هشدار داد که توسل به مکانیسم ماشه علیه ایران ارزش ریسک کردن ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بولتون، دیروز یکشنبه در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: دولت آمریکا تهدید کرده که اگر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست بخورد مکانیسم ماشه را فعال کرده و همه تحریم‌های تعلیق شده را باز می‌گرداند.

وی با اشاره به اینکه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با استناد به پاراگراف ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند، افزود: حامیان توافق استدلال می‌کنند که از آنجایی که واشنگتن از این توافق خارج شده، در جایگاهی نیست که مفاد آن را فعال کند. آنان حق دارند.

بولتون در ادامه نوشت: این زرنگی درآوردن است اگر بگویم که بخاطر اهدافی که داریم عضو توافق هسته‌ای هستیم، اما برای چیز‌هایی که نمی‌خواهیم عضو آن نیستیم.
 
این دلیل به تنهایی کافی است که نتوان روند بازگشت تحریم‌ها را فعال کرد.

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا مدعی شد: ممکن است توافق دوم با ایران در دولت بایدن یا حتی در دولت دوم ترامپ محقق شود.
 
رئیس جمهوری با اطمینان پیش‌بینی کرده است که می‌تواند در ۴ هفته در مورد چنین توافقی مذاکره کند.

وزیر خارجه ایران دیروز یکشنبه شب در فضای مجازی نوشت: امروز بولتن نکته‌ای را تکرار کرد که در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ نیز، وقتی که مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ بود، بیان کرده بود.
 

وی افزود: حداقل بولتون ثبات رای داشته، خصیصه‌ای که بویژه در دولت آمریکا غائب است.

ظریف در این پیام تاکید کرد: توسل ایالات متحده به مکانیسم حل اختلاف مندرج در [قطعنامه]۲۲۳۱ از اساس بدون مبنا است.

به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ که متعاقب برجام به تصویب شورای امنیت رسید، ممنوعیت تسلیحاتی ایران پس از ۱۳ سال در ۲۷ مهرماه امسال به پایان می‌رسد.
 
از این رو، آمریکایی‌ها ابتدا قطعنامه بسیار سختگیرانه‌ای متشکل از ۱۵ بند مقدماتی و ۳۵ بند عملیاتی ارائه دادند تا این تحریم‌ها را تمدید کنند.

با مشخص شدن مخالفت جدی کشور‌ها با این قطعنامه آمریکایی‌ها روز سه‌شنبه قطعنامه خود را اصلاح کردند و به ۲ بند مقدماتی و ۲ بند عملیاتی محدود ساختند، با این حال اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت با این قطعنامه مخالفت کردند.

به دنبال این شکست، آمریکا مدعی است که می‌تواند از مکانیسم حل اختلاف یا «اسنپ بک» استفاده کند تا تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°