فضای کشور از روز اول محرم باید حسینی باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:43 - جمعه 04 مهر 1399
کد خبر : ۷۹۹۶۱۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
رئیس جمهوری، ماه محرم را مدرسه گسترده و بزرگ دنیای تشیع و اسلام خطاب کرد و گفت: فضای کشور از روز اول محرم باید حسینی باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: بار دیگر در آستانه ماه پر برکت و زندگی‌ساز محرم قرار گرفتیم. برکت‌های فرهنگی، اعتماد و قدرت مقاومت‌مان را از ماه محرم دریافت می‌کنیم و همیشه در ماه محرم پنجره‌های جان و دل‌مان را به روی خورشید تابان هدایت و نجات یعنی فرهنگ عاشورایی باز می‌کنیم که هم نور هدایت را دریافت کنیم و هم از گرمای حیات‌بخش از آن خورشید بهره می‌گیریم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه ماه محرم برای ما مدرسه گسترده و بزرگی در سطح جامعه، دنیای تشیع و اسلام و حتی در سطح مناطق بزرگی از جهان است، اظهار داشت: همه از این مدرسه بزرگ درس‌آموزی می‌کنند. امام حسین (ع) از آغاز حرکتش به همه نشان داد چه راهی را انتخاب کرده‌اند. شبی که فردا صبحش عازم عراق و کربلا بودند، فرمودند هرکس آماده است تا جانش را فدا کند و مشتاق لقای پروردگار است، می‌تواند همراه ما حرکت کند.

روحانی با بیان اینکه مقصد و مسیر این کاروان حسینی مشخص است، تصریح کرد: وقتی در همین کاروان خبر‌هایی به امام حسین (ع) می‌رسد که برای برخی از افراد دلسردکننده بود، ایشان در خطبه‌ای بیان کردند که در این دنیا افراد زیادی هستند که بنده قدرت، مقام و ثروت هستند. وقتی روز امتحان فرا می‌رسد کسانی که به زبان می‌گفتند دینداریم، از تعداد دینداران واقعی کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: امام حسین (ع) به ما می‌گوید خود را برای روز سختی و امتحان آماده کنید. زندگی دارای فراز و نشیب است و هر ملت و امتی روز‌های سختی در پیشرو دارد. جوهر هر ملتی در این سختی‌ها نشان داده می‌شود. همانطور که معادن زیادی وجود دارد که برخی پر ارزش و برخی بی ارزش هستند، برخی از مردم پرقیمت هستند که این ویژگی در روز سختی خود را نشان می‌دهد.

رییس جمهوری با بیان اینکه در محرم مانند هر سال عشق خود را به خاندان ولایت و امام حسین (ع) نشان می‌دهید، خاطرنشان کرد: ایران قرن‌ها پرچمدار عزاداری بوده است. هرچند شکل عزاداری ممکن است فرق کند، دستورالعمل‌ها را رعایت کرده و از اجتماعات پرهیز کنیم. یکی از راه‌های عزاداری رسیدن به اهداف امام حسین (ع) است. این اهداف احترام به شریعت و مناسک است و یکی از اصول دینی احترام به جان خود و مردم است.

پرچم عزاداری امام حسین (ع) را باید در خانه‌ها، دل‌ها و جامعه به اهتزار درآوریم

روحانی با تاکید بر رعایت اصول بهداشتی در مراسم عزاداری‌های حسینی ابراز کرد: همه، از فضای مجازی، صداوسیما، مردم و... به هر شکل باید پرچم عزا را به اهتزار درآورند. من یک بار در یکی از کشور‌های آفریقایی بودم. صبح نخستین روز ماه محرم به خیابان آمدم، دیدم در جلوی درب خانه‌ها، پرچم عزای امام حسین (ع) قرار دارد.

رییس جمهوری با بیان اینکه پرچم عزاداری امام حسین (ع) باید در خانه‌ها، دل‌ها و جامعه و... به اهتزار درآوریم، عنوان کرد: فضا باید از روز جمعه، حسینی باشد و هر کسی به جامعه نگاه کند، عشق به امام حسین (ع) را ببیند که به قول امام (ره) هرچه داریم، از محرم و صفر داریم و عاشورا و تاسوعا ما را پیروز کرده است.

روحانی افزود: امسال با همان شکوه و رعایت اصول بهداشتی، عزاداری را برگزار می‌کنیم. همه مسوولان تکایا، حسینیه‌ها و مساجد به وظایف خود عمل می‌کنند.

وی با اشاره به همزمانی ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) با هفته دولت، یادآور شد: هفته دولت هفته‌ای درس‌آموز و مهمی برای ماست. سختی‌ها را که مشاهده می‌کنیم یادمان می‌آید در سال‌های ۵۹ و ۶۰ چه سختی‌هایی داشتیم. در هفتم تیر بزرگترین شخصیت‌های ما را شهید کردند و فکر کردند کل نظام تعطیل می‌شود. گفتند مجلس، قوه قضاییه و دولت تعطیل شده، اما مسئولان و مردم ما و هدایت‌های امام (ره) نگذاشتند مجلس یک روز هم تعطیل شود.

رییس جمهوری با اشاره به نخستین روز تشکیل جلسه مجلس پس از واقعه هفتم تیر سال ۶۰ بیان کرد: بعد از حادثه هفتم تیر وقتی مجلس تشکیل شد، چون عدد برای تشکیل جلسه کم بود، برخی از نمایندگان با برانکارد به مجلس آمدند که جلسه مجلس رسمیت پیدا کند. احساس من در آن روز این بود که هیچ کسی نمی‌تواند ما را شکست دهد.

روحانی ادامه داد: با آن توطئه نتوانستند نظام را زمین بزنند در یک فاصله بسیار کوتاهی حدود دو ماه- مرداد و شهریور- در هشتم شهریور یک توطئه دیگر مشابه هفتم تیر طراحی کردند و مقامات عالی دولتی، رییس جمهوری و نخست وزیر و مقامات امنیتی را به شهادت رساندند.

رییس جمهوری گفت: صدای انفجاری که از همین ساختمان که ما اکنون در آن قرار داریم به گوش ما که آنزمان در مجلس شورای اسلامی بودیم رسید و دودی که از این ساختمان بلند می‌شد همه فکر می‌کردند که این ضربه نهایی است و مارا از پا در می‌آورند، اما هر جا ما دچار مشکل شدیم مردم به صحنه آمدند.

روحانی گفت: همه مشاهده کردند حضور مردم در هفتم تیر با شعار «ایران از پر از بهشتی» و در هشتم شهریور استکبار را لرزاند؛ حضور امام راحل قدرت آن‌ها را در هم شکاند. هر کاری کردند که این نظام را از چشم مردم بیاندازند و پرچمداران و سرداران بزرگ ایران و نظام را به شهادت رساندند، اما مردم با روحیه‌ای قوی‌تر و با نفسی بلندتر به صحنه می‌آمدند، چون برای انقلاب و نظام خود نمی‌ترسند و نمی‌هراسند.

رییس جمهوری با اشاره به آیات قرآن مجید در صدر اسلام گفت: هر چه مشکل پیش آمد قدرت ایمان مردم قوی‌تر شد، البته گاهی یک تکانه‌ای بزرگی ایجاد شد، اما مردم نترسیدند و ایستادگی و مقاومت کردند.

روحانی گفت: در هفته دولت یک مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش داریم مانند توطئه‌های سال‌های ۶۰ که علیه ما طراحی کردند امروز نیز استکبار جهانی توطئه‌هایی را علیه ما طراحی کرده است. آن زمان می‌خواست با شکستن مسئولان، نظام را به زمین بزند روز دیگر هم با جنگ تحمیلی و امروز با جنگ اقتصادی این هدف را دنبال می‌کند.

با همه توان در صحنه هستیم

روحانی افزود: در هفته دولت از روح بلند شهیدان باهنر و رجایی و همه شهیدان دولت در طول این مدت تجلیل می‌کنم و با گرامیداشت یاد و خاطره آن‌ها به مردم قول می‌دهیم با همه توان در صحنه باشیم و می‌دانیم آن‌ها توطئه‌ها را مانند سال ۶۰ در سال ۹۷ و ۹۸ را برگرداندند؛ البته آن‌هایی که کامل برایشان ملموس نیست با زبان دیگری حرف می‌زنند، اما این موضع برای اکثریت قاطع جامعه ما ملموس است. چون سال ۶۰ دشمن به شکل دیگری این توطئه‌ها را تکرار می‌کند، اما ما قدرت و توان خود و ایستادگی و تاب آوری خود را از دست نخواهیم داد.

رییس جمهوری تاکید کرد: مردم باید بدانند که دولت با همه توان در خدمت آن‌ها است حالا اگر جایی موفقیت کامل دارد به خاطر حضور، شور و کمک مردم است. در جایی هم موفقیت دولت کم باشد مردم باید بدانند دولت یک روز را برای استراحت تعطیل نکرده و تمام روز‌ها در صحنه بوده است و مخصوصا امسال با این سختی‌ها و مشکلات یک روز و یک ساعت را هم تعطیل نخواهد کرد و در صحنه حاضر است و برابر دشمن سر فرود نمی‌آورد.

روحانی گفت: دشمن به دنبال تسلیم کردن ما و یا به دنبال بهم زدن جامعه و ایجاد بحران است که به این اهداف نخواهد رسید. دشمن به دنبال این بود که مردم برای آن‌ها فرش قرمز بیندازند و وارد کشور شوند که این برنامه ریزی را برای سال ۹۷ طراحی کرده بودند که ۲۲ بهمن داشتند که ملت برای آن‌ها فرش قرمز می‌اندازند و این‌ها جشن چهل سالگی انقلاب را نمی‌توانند برگزار کنند. اما کسی برای آن‌ها که در این کشور جنایت کرده فرش قرمز می‌اندازد.
 
تکمیل می شود
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°